Πίπες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14350 times
Ηλικία: 54

Καλοκαπνιστα, να θυμάσαι μονο ότι η πίπα θέλει αργό καπνισμα με μικρες τζουρες και θα το απολαύσεις !!!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Πω πω τι μου θυμήσατε τώρα....

Μια δεκαετία σχεδόν πριν, εγώ πρωτοετής φοιτητής, απεχθανόμουν το τσιγάρο, αλλά μου άρεσε το χειμώνα η πίπα, περίπου 1 ή 2 ανάμματα τη βδομάδα. Το σετάπι ήταν corncob Missouri meerschaum, φιλτρα Medico και καπνός ΕΠΟΣ, μία ελληνική βιοτεχνία που διατείνετο πως έχει προσεγμένα, ντόπια καπνά και μονοποικιλιακά. Ειδικά ένα μονοποικιλιακό "μπασμάς" που είχε, με τρέλαινε, έβγαζε γερά γούστα. Συνήθως έσκαγα 1 πενηντάρικο / 4-6μηνο, έπαιρνα συσκευασίες 100 + 100 γραμμάρια μπασμά + βιρτζίνια, έβαζα μέσα ανά 2 βδομάδες μία φέτα μήλο και τα φυλούσα στο ψυγείο.

Μια φορά, σε ένα γλέντι στην Πάρο, πήγα να χορέψω και ο... καρεκλοκένταυρος φίλος που επιφορτίζεται με το έργο της περιφρούρησης... έχασε το μπασμά. Η Βιρτζίνια ήταν πολύ μεχ για να καπνιστεί, σιγά σιγά βαρέθηκα, δεν πήγα να ξαναπάρω, με τον καιρό έμαθα ότι έκλεισε η ΕΠΟΣ και πάνε τα μερακλήδικα custom blends που έφτιαχνα.

Μου είπε και ο πατέρας ενός άλλου φίλου ότι οι corncob και τα φίλτρα medico είναι σκέτος καρκίνος, με τρόμαξε, και την έκοψα. Τις έχω και κάθονται 3 χρόνια τώρα. Σκέφτομαι βέβαια να τις ξαναπιάσω, αλλά νομίζω ότι η Ελληνική αγορά έχει κάκιστες εισαγωγές καπνών πίπας, πολύ βασικές και τετριμμένες. Θα με βοηθούσε πολύ αν είχα κάποιο νέο - ινσαητ - ινσαηντ για το πώς θα ξαναμπω στο χομπυ με σοβαρούς καπνούς από το εξωτερικό ενδεχομένως. Ή μια καλή - γερή λύση φιλτραρίσματος, γιατί ακόμα λίγο τρομαγμένος είμαι. :D
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
acidburn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:10
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

Καλημέρα και καλοκάπνιστα τα νέα σου εργαλεία @john1970 . Εύχομαι να τα απολαύσεις! Χαλάρωσε και απόλαυσέ το.

@mbakurin Με χαρά μπορώ να σου πω πως οι καπνοί έπος είναι και πάλι διαθέσιμοι στην αγορά, μαζί τους και 5 μείγματα καπνών από την ίδια εταιρεία. Τη διάθεση των καπνών στην αγορά την έχει αναλάβει το you and me (.gr) αλλά μπορείς να τους ζητήσεις στο καπνοπωλείο της περιοχής σου. Στα παραπάνω καταστήματα μπορείς και να πάρεις δείγμα για δοκιμή. Επίσης στην ελληνική αγορά έχουν έρθει 3-4 νέες ετικέτες που μπορείς να δοκιμάσεις αν θές.
Όσο για τις αγορές από το εξωτερικό μπορώ να σε βοηθήσω αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο σε π.μ.
Όσο για το φιλτράρισμα, τα φίλτρα άνθρακα είναι για εμένα προσωπικά μονόδρομος και ευτυχώς 9.5 στις 10 πίπες που θα βρεις στα ελληνικά καταστήματα δέχονται φίλτρο άνθρακα διαμέτρου 9mm.
Αμέτρητες πληροφορίες και απόψεις θα βρεις στο ελληνικό forum του pipeclub και αν προτιμάς τo youtube, υπάρχει αρκετή ελληνική παρουσία και εκεί.
Για ότι χρειαστείς στη διάθεσή σου.
_
Ξεσκεπάζω την ψυχοφθόρα βδελυγμία.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Ω, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα μπω στο pipeclub να δω, μην κουράζω κόσμο για προσωπική πληροφόρηση. ΑΝ κατόπιν χρειαστώ κάτι έξτρα, δε θα διστάσω να στέιλω.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

ΕικόναΤώρα στις γιορτές, μου φέρανε και τις προμήθειες για το έτος. Με το ρυθμό βέβαια που καπνίζω, δεν υπάρχει περίπτωση να τους τελειώσω μέσα στο 22 (ακόμα έχω καπνούς από το 20). Όλοι είναι για δοκιμή καθώς δεν τους έχω δοκιμάσει ποτέ ούτε σε δείγμα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28071 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Δώρο του αδελφού μου. :)

Billiard pencil shank, άφιλτρη, τρυπημένη στα 4mm, κατασκευή από τον Χρήστο Αστερίου το 2011.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28071 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Stanwell sterling shape 32.
Το κλασικό bulldog της Stanwell "Made in Danmark" με λίγο ψηλότερο μπολ από τις συνηθισμένες 32.
Από Danishpipeshop (μεταχειρισμένη).
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Καλοκάπνιστη Γιάννη. Με φίλτρο ή χωρίς;

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Πριν λίγες μέρες (στις γιορτές), μια peterson 68 και μια BC toulouse 1319. Η peterson αν και καινούργια από συλλογή συνκαπνιστή, έχει λίγο οξειδωμένο επιστόμιο.
Εικόνα
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28071 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Καλημέρα Βασίλη,
Χωρίς φίλτρο η 32.
Καλοκάπνιστες και οι δικές σου !
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Τελικά, εδώ μέσα πέφτει τρελή διαφθορά, πολυεπίπεδη και πολυποικιλόμορφη...

Ο πατέρας μου κάπνιζε πίπες που και που (ακόμη ψάχνω που τις εχω βάλει), οπότε στο μεσοδιάστημα έως ότου τις βρω, είπα να παραγγείλω τα σχετικά...

Παλιά θυμάμαι, είχε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε καπνούς πίπας... Πλέον αυτους που βρήκα, τους έβρισκα και στο περίπτερο που λέει ο λόγος...

Καπνούς (κατά προτίμηση σε μεταλλικό κουτακι) που βρίσκετε?

Όποια βοήθεια, καλοδεχούμενη....

Προστέθηκε μετά από 10 ώρες 33 λεπτά 52 δευτερόλεπτα:
Τελικά έκανα κι εγώ το επόμενο βήμα...

Ένα εισαγωγικό κι οικονομικό σετάκι, για να δούμε πως θα πάει...

Εικόνα
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”