Πίπες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Καλά καπνίσματα Κώστα, έχω πάνω από 10 χρόνια να ψωνίσω και δεν ξέρω τι παίζει τώρα με τελωνεία αλλά παλιά ψώνιζα κυρίως από 4noggins Αμερική και synjeco Ελβετία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Ως προς τη διαδικασία η πίπα θέλει αργό κάπνισμα, να μην κατεβάζεις τον καπνό όπως και στο πούρο και να αφήνεις την πίπα να στεγνώσει καλά μεταξύ των καπνισμάτων.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Να είσαι καλά Γιάννη, σε ευχαριστώ πολύ!!!

Ο καθαρισμός των επιστομίων πως γίνεται συνήθως?

Επειδή είχα ένα κακό χούι παλιά, και την κρατούσα περισσότερο ανάμεσα στα δόντια (κι ο πατέρας μου το ίδιο), θυμάμαι ότι οι πίπες που χρησιμοποιούσε και του τις "βούτηξαν" για κάποια φεηηαο, όλες είχαν τα σημαδακια τους στο επιστόμιο...

Υπάρχουν τίποτε σιλικονενια επιστόμια???
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29331 times
Ηλικία: 64

Τώρα πλέον η αγορά προϊόντων καπνού γενικά από e-shop εξωτερικού απαγορεύεται.
Αν φτάσει τέτοιο πακέτο στο τελωνείο κατάσχεται.

Τα επιστόμια είναι δύο ειδών.
Από εβονίτη, που είναι σχετικά μαλακό υλικό, οπότε το δάγκωμα αφήνει σημάδια. Επιπλέον με την πάροδο του χρόνου οξειδώνονται.
Κυρίως οι παλιές πίπες, είχαν τέτοιο υλικό.

Από ακρυλικό. Σχεδόν οι περισσότερες πίπες σήμερα έχουν ακρυλικά επιστόμια και δεν παθαίνουν τίποτα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Σ'ευχαριστώ Γιάννη.

Η μία από τις δύο που πήρα, έχει αυτό το μαντζαφλαρι...


Εικόνα

Εικόνα


Να υποθέσω ότι είναι υγροπαγίδα? Αυτήν την καθαρίζεις απλά με ένα (υγρό) πανακι? Σε αυτήν, πως την καθαρίζω όταν τελειώσω το κάπνισμα? Άντε για τις άλλες πήρα το εργαλειακι, αυτή όμως έχει και το μεταλλικό μπωλ που δεν ξέρω κατά πόσον είναι βολικό...

Πιο υγιεινό είναι με αυτό ή με φίλτρο άνθρακα που έχω πάρει? Αν δεν απαντώμαι, μπορώ να το βγάλω και στη θέση του να βάλω ένα φιλτρακι...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29331 times
Ηλικία: 64

Φαίνεται ότι είναι σύστημα υγροπαγίδας. Δεν γνωρίζω από τέτοια μια και καπνίζω άφιλτρες.
Το μεταλικό εσωτερικό του μπολ μπορείς να το καθαρίσεις με βρεγμένο πανάκι (αν ήτσν ρείκι, σε καμία περίπτωση), αλλά πρόσεξε μην στάξει κάτι μέσα από τη τρύπα του μπολ στο βάθος.

Το μεταλικό φίλτρο που έιναι καρφωμένο στο επιστόμιο μπορείς να το βγάλεις, αλλά δεν νομίζω να βρεις φίλτρο άνθρακα που να εφαρμόζει. Αυτά είναι 9mm ή 6mm.

Οσο για το τι είναι πιό υγιεινό η απάντηση είναι κανένα ;) Καπνός είναι με πίσα και νικοτίνη.
Απλά τα φίλτρα άνθρακα κρατάνε πίσα, αλλά αλλοιώνουν την γεύση. Χρήσιμα είναι σε περίπτωση που "κατεβάζεις" τον καπνό όπως στο τσιγάρο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Μόλις την δοκίμασα... Αβολη και μου έβγαλε και την Παναγία... Φιλτρακια έχω αρκετά, η συγκεκριμένη παίρνει 9ρι...

Προσπάθησα να βάλω έτσι τον καπνό ώστε να μην μπουκωσουν οι τρυπουλες που εχει, να αερίζεται καλά με τον καπνό (ρουφούσα.να δω αν έρχεται με την ίδια άνεση ο αέρας με και χωρίς καπνό μεσα

Γέμισα το 1/3, το πάτησα ελαφρώς με το δάκτυλο, έβαλα λίγο ακόμη, πάτησα λίγο πιο έντονα, και τέλος έβαλα την τελευταία δόση καπνού και το τακτοποίησα με το δάκτυλο ώστε να μην εξέχει ο καπνός...

Στο τέλος, με το σουβλί απο το εργαλειακι άνοιξα κάτι σαν λούκι ώστε να υπάρχει σωστός αερισμός...

Εκατό φορές άναψα και ζήτημα αν πήρα έστω και 3-4 τζουρες...

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η σωστη διαδικασία και που κάνω (που λογικά πρέπει να κάνω κάπου) λάθος... Από την άλλη, λογικό είναι να μην περιμένω και πολλά από μια πίπα των 5,5 ευρώ (είναι μια Atomic)
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Κώστα δεν είχα ποτέ πίπα με μεταλλικά φίλτρα/υγροπαγίδες κτλ. Στις κανονικές πίπες δεν "στουμπώνουμε" τον καπνό καθώς είναι σχετικά υγρός και γίνεται συμπαγης μάζα που δεν καίγεται καλά. Επίσης σε σχετικά μεγάλα μπωλ όπως αυτές που πήρες δεν γέμιζα μέχρι επάνω αλλά λίγο πάνω από τη μέση και πάταγα ελαφρά με το τάμπερ και ποτέ με το δάχτυλο. Πειραματίσου λίγο και θα βρεις τα πατήματά σου.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Μετά την κακή πρώτη εμπειρια με την πίπα με το υγροπαγίδα (ξέρω, ακούγεται κάπως), και για να μην παιδεύω συνέχεια την άλλη, έβαλα παραγγελία για άλλη μια ξύλινη πίπα (και οι δύο είναι της Pipex) και άλλες δύο καλαμποκιου, περισσότερο για δοκιμές...

Επίσης, μου πρότειναν να βάζω 2-3 κομματάκια σηπιολιθο στη βάση του μπωλ, οπότε πήρα κι ένα πακετακι από δαυτο...

Για να είμαστε και λίγο συμμαζεμενοι, στο καλάθι βρέθηκε και μια θήκη για 2 πίπες και τα συμπαραμαρτουντα τους...

Και για να μην έρχεται με άδεια χέρια ο κουριερας, ένα μεταλλικό κουτάκι καπνού της Erinmore...

Σε πρώτη φάση λογικά θα πρέπει να είμαι κομπλε... Τώρα το μόνο που μένει ειναι να βρω τα καπνιστικα μου βήματα...

Κάποια καλή πρόταση για καπνό πίπας για τον πρωινό καφέ? Μου έχουν πει καλά λόγια για τους Davidoff...

ΥΓ.: Ελπίζω να μην έχει καπνό με γεύση Bay Rum κι έχουμε τα ίδια με το ξύρισμα...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Πολύ υποκειμενικό το θέμα καπνών, YMMV/ΠΟΚ κι εδώ. Από αυτά που είδα να κυκλοφορούν στην Ελλάδα θα έλεγα Davidoff Flake Medallions πικάντικος καπνός Vaper (Virginia/Perique), English Mixture αρκετά έντονο άρωμα λόγω λατάκιας (καπνιστός καπνός) ή Erinmore Flakes κλασσική γλυκιά Virginia ΑΛΛΑ είναι πιο δύσκολοι καπνοί για αρχάριο και οι Va/Vaper θέλουν πιο μικρά μπωλ θα μπορούσες να πάρεις καμιά μικρή καλαμποκόπιπα (corncob pipe) που είναι σχετικά φθηνές.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Ήδη έχω παραγγείλει 2 από αυτές... Περισσότερο για δοκιμές σε καπνούς...

Αυτό με τον καπνιστό καπνό μου κάνει ένα κλικ παραπάνω, αν και το βλέπω να έρχεται το στόμα μου και να γίνεται τσαρούχι...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”