Ξεθυμαίνει ή όχι !

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

...δυστυχώς και εγώ το έχω παρατηρήσει φίλε @Algebar σε σαπούνια άνω των δύο ετών αγοράς, οπου έχει εξασθενήσει το άρωμά τους τόσο στο άνοιγμα από το καπάκι της συσκευασίας, όσο και στο lathering.. είναι αποτέλεσμα, μάλλον του χρόνου... ένα μόνο κρατάει φουλ άρωμα από την αρχή...ένα στικ Tabac σχεδόν τριών ετών...vintage τι να λέμε τώρα....
Άβαταρ μέλους
T-Rex
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Ιαν 2024, 14:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 104 times

Έχετε παρατηρήσει αν ξεθυμαίνουν τα After Shave lotion, balm κλπ;
Αν ναι, σε πόσο χρόνο πάνω κάτω;
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Σε after shave δεν είχα ποτέ πρόβλημα, τα κουνάω καλά πριν από κάθε χρήση και είναι όλα μια χαρά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Εγώ έχω πάνω από δεκαετία να χρησιμοποιήσω μπωλ για να κάνω αφρό. Κυρίως χρησιμοποιώ Κρέμες με face lathering. Στα σαπουνια όμως κάνω αφρο πάντα μέσα στο ίδιο τους το μπολ και πότε δεν είχα πρόβλημα εξασθένιση αρώματος ,ακομα και μετα απο 3 χρονια και με χρηση μια φορα στο διμηνο. Αυτό το λέω για τα proraso, Dr. Harris Arlington, Tabac, Phoenix Cavendish, Cella.
Σε asl σίγουρα δεν παίζει τέτοιο πρόβλημα. Δεν τα κουνάω καν που λέει ο φίλος από πάνω.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Το Varesino Cubebe που είναι triple milled έχει εξασθενίσει και χωρίς να το βρέχω, το TFS Bergamotto Neroli έχασε τελείως το άρωμά του αρκετά πριν το τελειώσω και το Mattino έχει εξασθενίσει.
Νομίζω ότι καθώς ξέρω πλέον τι μου αρέσει θα μείνω σιγά σιγά με 4-5 σαπούνια να τα ευχαριστιέμαι και να τα ανανεώνω κάθε 1-2 χρόνια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11672 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

Θα αναφέρω κι εγώ δυο περιπτώσεις. Μια κρέμα Cella από άσπρη που ήταν κιτρίνισε, εμφάνισε υπόλευκα σφαιρίδια και είχε μια βαριά μυρωδιά ταγγίλας. Μάλλον ήταν αποθηκευμένο πολύ καιρό στα κουτιά μου. Οι υπόλοιπες ιδιότητες μια χαρά. Καταναλώθηκε γρήγορα με συχνή χρήση. Δεύτερο το SV manna di sicilia αν και φυτικό, έχει πλέον μια περίεργη μυρωδιά που δεν υπήρχε πριν τρία χρόνια που το αγόρασα.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

...στα after shave & balms δεν έχω παρατηρήσει αλλαγές προς το χειρότερο στη σύσταση, άρωμα και ιδιότητες, τουλάχιστον για προϊόντα αγορασμένα πάνω από δύο χρόνια...πιστεύω και εδώ μετράει ο τρόπος αποθήκευσης : μακριά από ήλιο, υγρασία και επιμέλεια στο κλείσιμο από το καπάκι του καθενός προϊόντος....Απόψεις...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”