Superior Cuts 3D DE Safety Razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Την μηχανή την είχα δει στο facebook και μετά στο ebay, τέλη Νοεμβρίου και μετά μια σύντομη κουβέντα με τον Bruno και κάποιες διευκρινήσεις την παραγγειλα...

Σήμερα, 10 μέρες μετά ήταν στα χέρια μου...

Εικόνα

Εικόνα

Έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τις πλάκες που θελεις. Επέλεξα 0.4 oc, 0.6 hybrid και 0.8cc...

Συνολικό κοστος με τα μεταφορικά 32 ευρώ...

Πρώτες εντυπώσεις ανάμικτες... Προς το θετικό θα έλεγα...

Η μηχανή είναι μικρή και παναλαφρη (αναμενόμενο)... Το τοπ καπ έχει αρκετά μεγάλο σπείρωμα (χωράει και τις 3 πλάκες μαζί), τα σπειρώματα βούτυρο και το τοπ καπ σχεδόν ασφαλίσει στην κάθε πλάκα.

Η βάση έχει θήκες για τις άλλες 2 πλάκες που δεν χρησιμοποιούνται... Καλή ποιότητα εκτύπωσης, χωρίς τυχόν αισθητικά θεματακια...

Εικόνα

Εικόνα

Το συνολικό βάρος της μηχανής ειναι 16.5 γραμμάρια (10.5 η λαβή, 2.5 το τοπ καπ και 3.5 η κάθε πλάκα)...

Δεν μπορούσε να μην μπει κατευθείαν για δοκιμή, αφού παρέμεινε ένα τεταρτακι σε φρέσκο barbicide, με το ακόλουθο σεταπ...

PreShave Man in Black DIY
Simpson's Trafalgar T3
Savon Mystere Porto Kagio ss
Superior Cuts w/ Personna Comfort Coated blade
Savon Mystere Porto Kagio asl
Georgian Bay Rum Recovery Cream

Εικόνα

Αρχικά δοκιμάστηκε με την 0.4 oc... Η λεπίδα κάθησε αρκετά καλά, χωρίς εμφανή θέματα ευθυγράμμισης... Όσο κι αν βοηθάει το σαπούνι, καλό θα είναι να είναι σχετικά υγρό το πάνω μέρος της... Στην αρχή της πρώτης κατεβασιας, ήταν έτοιμη να δαγκώσει, αλλά διορθώνοντας την κλίση της γλυτώσαμε τα χειρότερα... Αυτό το πουπουλενιο του βάρους της, θέλει ιδιαίτερη προσοχη...

Το πρώτο χέρι ήταν ανέλπιστα καλό...

Δεύτερο πέρασμα με την υβριδική πλάκα 0.6 όπου στο ένα μάγουλο δοκιμάστηκε η oc και στο άλλο η cc...

Επειδή κουμπώνει αρκετά σταθερά η λεπίδα, θέλει προσοχή στο βάλε βγάλε...

Μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις δύο πλευρές δεν είσαι πάντως...

Τρίτο πέρασμα με την 0.8 cc και αυτό κόντρα... Η μηχανή αν και δεν της φαίνεται, σου δίνει απροβληματιστα βαθύ ξύρισμα... Χωρίς ταρζανιες και διάφορα άλλα... Πάντως BBS δύσκολα να πάρεις...

Στα μειον της είναι το ότι στο μουστάκι, κάτω ακριβώς από την μύτη δυσκολεύεται λίγο, θέλει να επιμείνεις αρκετά, παρ'ολο που είναι αρκετά λεπτή...

Πιθανως αν δεν έχεις σαπούνι με καλή ολισθηρότητα, σε συνδυασμό με το υλικό της μηχανής και παρ'ολη την ποιότητα εκτύπωσης, να την νιώσεις κάπου να φρενάρει...

Το βάρος της, αυτό το όποιο βάρος, ίσως είναι πρόβλημα αλλά το συνηθίζεις μετά τα πρώτα 2-3 περάσματα...

Την μηχανή την δοκίμασα σε γενιά 2 ημερών και αν ήταν να διάλεγα πλάκα, θα διάλεγα την 0.8cc


Και τώρα η ερώτηση του 1.000.000
Μετάνιωσα για την αγορά της??? Θα έλεγα πως όχι... Ακόμη κι αν δεν την ξαναχρησιμοποιήσω, νομίζω ότι το κόστος της δεν είναι τόσο απαγορευτικό να την έχεις έστω και σαν μέλος συλλογής...

Σίγουρα, αν έχω μπροστά μου την Parker R97 και την Κροατιδουλα (σύγκριση λόγω τιμής και μόνο), το χέρι μου θα πάει στην Parker...

Νομίζω ότι είναι μιας πρώτης τάξης μηχανή ταξιδίου, σε συνδυασμό με το μέγεθος και βάρος της, ιδιαίτερα αν δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσει το ταξείδι ή κάθε πότε θα ξυριζεσαι...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση κύριε Κώστα. Ελπίζουμε και σε συνέχεια εντυπώσεων.
Σταύρος
:text-nocomment:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”