Pearl SSH-01 open comb

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Κατασκευασμένη στην Ινδία .
Υλικό κατασκευής ο ορείχαλκος .
Η επιχρωμίωση φαίνεται να είναι ανθεκτική και είναι
πολύ καλής ποιότητας ( ανώτερη της επιχρωμίωσης Fatip ,
αλλά λίγο κατώτερη από αυτή της Muhle ).
Αρκετά καλή η χύτευση των cap και baseplate ,
αλλά παραμένουν τα προβλήματα ανοχής που διακατέχουν λίγο-πολύ όλες τις χυτές υλοποιήσεις.
Ευτυχώς στην Pearl SSH περιορίζονται στην ευθυγράμμιση της λεπίδας και σε μικρό βαθμό .Η ακαμψία της λεπίδας φαίνεται να έχει ικανοποιητική ομοιογένεια σε όλο το μήκος των περιοχών σύσφιξης.Ως ορειχάλκινη διαθέτει μουσικά ταλέντα.Η ακουστική ανατροφοδότηση της είναι αρκετά έντονη .Αξιοσημείωτο και το μήκος της βίδας του cap ,που θυμίζει vintage υλοποίηση !
Πολύ καλή η κατασκευή και της χτένας.
Τα δόντια ολισθαίνουν δίχως το παραμικρό "γρέζι" .
Η κοίλη και σχετικά μικρού μήκους λαβή είναι διαμορφωμένη με χιαστί χάραξη ,η οποία είναι τραχιά σε αίσθηση με στεγνά χέρια.Αλλά με βρεγμένα χέρια η τραχύτητα εξαφανίζεται και αντικαθίσταται από την αίσθηση της "σίγουρης" λαβής .
Ποιοτικά και κατασκευαστικά είναι αρκετές κλάσεις ανώτερη από αρκετές άλλες DE ,οι οποίες κοστίζουν τριπλάσια και άνω .

Δεν πρόκειται για επιθετική μηχανή.
"Προειδοποιεί" πριν ξεπεραστούν τα όρια της.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως είναι από αυτές
που θα ερεθίσουν /"τσιμπήσουν" ,αρκετά πριν κόψουν /"δαγκώσουν" το δέρμα.Δηλαδή ,θα τη σύστηνα άνετα σε αρχάριο,με την προϋπόθεση πως ξυρίζεται μια φορά στις τρεις-τέσσερις μέρες ή παραπάνω .
Για πιο συχνή χρήση απαιτείται εξοικείωση .
Αρκετά αποδοτική ,ξυρίζει αρκετά κοντά στη ρίζα .
Ενδέχεται να βγάλει τραχύτητα σε περιοχές του προσώπου με ακμές ( λ.χ πηγούνι ) ,καθώς το πολύ μικρό διάκενο λεπίδας ( 0.2 -0.3 χιλ. ; ) δεν επιτρέπει την υιοθέτηση άλλης ,ενδεχομένως πιο κατάλληλης ,γωνίας -πέραν του μικρού εύρους της.Ανάλογα λοιπόν με τις ιδιαιτερότητες των γενιών κυρίως ,αλλά και το σχήμα της κάτω γνάθου ,
σε κάποιους θα φανεί τραχιά.Στα υπόλοιπα μέρη του προσώπου και λαιμού είναι άψογη η συμπεριφορά της.
Αλλά γενικότερα είναι μηχανή με πολύ στενό "παράθυρο" αλλαγής γωνίας προσβολής.
Πανομοιότυπη συμπεριφορά με τις Fatip oc και Μuhle R41.
Για κάποιους αυτό ίσως αποτελέσει θέμα.
Η αίσθηση της λεπίδας είναι αρκετή.
Στα επίπεδα της RR Lupo .95 sb και λίγη παραπάνω.
Δεν γίνεται απειλητική ,αλλά απεναντίας προσφέρει αρκετά αισθητηριακά δεδομένα ,όσων αφορά τη θέση της λεπίδας στο δέρμα αλλά και τη γωνία προσβολής των τριχών.Εντυπωσιακός ο όγκος αισθητηριακών πληροφοριών ( αφής και ακοής ) που εξάγει η Pearl SSH .
Ίσως το αντηχείο της κοίλης λαβής να ενισχύει και
την ακουστική αλλά και την απτική ανατροφοδότηση.

Συμπερασματικά ,πρόκειται για εξαιρετική μηχανή .
Για τα χρήματα που κοστίζει άνετα θεωρώ πως είναι ο
ορισμός του value for money.
Ποιοτικά υλικά κατασκευής,άριστη χύτευση ,
φιλική και αποδοτική .
Συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όσους ξυρίζονται αραιά και που ,είτε είναι αρχάριοι ,είτε έμπειροι .
Όμως ,όπως συμβαίνει συχνά με τον εξοπλισμό,
δεν θα ταιριάξει σε όλα τα πρόσωπα η κατά τα άλλα
πανέμορφη ,ευγενική και ικανότατη Ινδή -με τις απαράβατες γωνίες .
Άβαταρ μέλους
handlebar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Οκτ 2023, 21:48
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

καλημερα,
πραγματικα εξαιρετικη παρουσιαση! ολες οι παρουσιασεις σας που διαβαζω ειναι πολυ αναλυτικες και κατατοπιστικες. Ιδιαιτερως στην περιτωση της Pearl SSH-01 open comb
πραγματι διαβαζω την περιγραφη που αντιστοιχει στη μηχανη που κραταω.

Ερχομαι απο ξυρισμα σαβετας που ειναι πολυ γλυκο και βαθυ. Πηρα τη συγκεκριμενη μηχανη για ανοιχτη χτενα και την King Gillette για κλειστη, η δευτερη ηταν μια απογοητευση. Ομως και η Pearl μου φαινεται οτι δεν ειναι τοσο επιθετικη οσο θα ηθελα. Η λεπιδα "χορευει" οταν την τοποθετω και εκμεταλευομαι το γεγονος για να χρησιμοποιησω στο ξυρισμα την πλευρα που εκτιθεται περισσοτερο, ομως και παλι δε μου φαινεται αρκετο. Συνηθως ξυριζομαι καθημερινα αλλα παρολαυτα σκεφτομαι να αναζητησω κατι πιο επιθετικο.

Εχω ακουσει για την r41 αλλα θελω μια χτενα οσο το δυνατον πιο ανοιχτη. Επισης μου αρεσει πολυ που τα δοντακια στην Pearl ειναι χοντρουλικα και στρογγυλεμενα, στην Μερκουρ μου φαινονται πως ειναι αρκετα "επιπεδα".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”