High Proof Razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Αφιερωμένο στον φίλο @Constantin

Εικόνα Εικόνα

To δεύτερο single edge ξυράφι μου μετά το Leaf. To πήρα σαν δεύτερο, επειδή με είχε βολέψει πολύ για γρήγορα ξυρίσματα το πρώτο, για να έχω ένα στο σπίτι και ένα στη δουλειά. Ενώ θεωρούσα ότι θα ήταν σχεδόν ίδια, θα έλεγα ότι δεν μοιάζουν ιδιαίτερα. Πάμε να τo δούμε όμως σιγά-σιγά παρακάτω.

Το ξυράφι έρχεται σε ένα χαρτονένιο κουτί με συνοπτικές οδηγίες, ένα μικρό stand με αυτοκόλλητο για τις λείες επιφάνειες του μπάνιου, πέντε double edge λεπίδες persona platinum (που θα γίνουν δέκα μονές) και μια κάρτα ευχαριστίας.

Εικόνα

Το ξυράφι είναι φτιαγμένο με την μέθοδο CNC, από ανοδιωμένο αλουμίνιο βαθμού αεροπορίας 6061 (6061 aircraft grade aluminium :music-rockon: ), ζυγίζει μόνο 21 γραμμάρια και έχει μήκος 11 εκατοστά.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Η κεφαλή είναι δυο τεμαχίων με το ένα μόνιμα συνδεδεμένο στο στέλεχος, ενώ τόσο η λεπίδα όσο και το cap, συνδέονται μεταξύ τους και με τη βάση, μαγνητικά. Η κεφαλή διαθέτει για τον λόγο αυτό, δύο μαγνήτες νεοδυμίου τύπου Ν52, που θεωρούνται οι πιο δυνατοί διαθέσιμοι μαγνήτες στην αγορά. Το ξυράφι παίρνει μισή double edge λεπίδα, που προκύπτει κόβοντάς την ολόκληρη, στη μέση (πάντα πριν την βγάλουμε απ το κηρόχαρτό της). Το θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για να αγοράσω ένα single edge ξυράφι, να παίρνει οποιαδήποτε μισή double edge λεπίδα, μιας και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα της δέσμευσης χρήσης συγκεκριμένου τύπου λεπίδας. Αλλιώς, αφ ενός δεν έχω επιλογή στον τύπο της λεπίδας και στην εταιρεία κατασκευής της, αφ εταίρου δεν ξέρω αν θα υπάρχει διαθέσιμη στην αγορά για πάντα.

ΕικόναΕικόνα

Τέλος, όσον αφορά στην κατασκευή, η κεφαλή έχει μηχανισμό επαναφοράς (pivot) με ελατήριο, που αφήνει την κεφαλή του ξυραφιού να ακολουθεί τις καμπυλότητες του προσώπου.
To ξυράφι είναι εξ ολοκλήρου κατασκευασμένο στις Ηνωμένες Πολιτείες και έχει εφ όρου ζωής εγγήυση.

Έχω κάνει αρκετά ξυρίσματα, με διαφορετικές λεπίδες, από πολύ ήπιες έως πολύ επιθετικές. Επειδή ή μηχανή είναι αρκετά επιθετική, σίγουρα πιο επιθετική από την Leaf, δεν είναι ούτε για πολλά περάσματα, ούτε για επιθετικές λεπίδες, τυπου feather. Λεπίδες τύπου Astra πρασινη, Persona Platinum, Gillette silver blue κτλ, μου ταίριαξαν πάρα πολύ καλά, για καθημερινό ξύρισμα με max τρια περάσματα, χωρίς κόντρα και αποτέλεσμα 8-9/10.
H ευκολία χρήσης είναι μεγάλη και η εμπειρία ξυρίσματος απροβλημάτιστη, σαν να ξυρίζεσαι με πολυλέπιδο πλαστικό ξυραφάκι, αλλά με όλα τα θετικά της double edge λεπίδας. Μειωμένοι ερεθισμοί, λίγα περάσματα, κανένα αγχος για τη γωνία ξυρίσματος, δεν χρειάζεται τεντώματα και βαθύ αποτελεσματικό ξύρισμα.

Να είμαι ειλικρινής όταν το παρήγγειλα είχα τις αμφιβολίες μου για το αν και πως θα λειτουργεί όλο αυτό το concept με τους μαγνήτες και το τόσο μικρό βάρος του ξυραφιού, αλλά οι άνθρωποι έχουν κάνει μία εκπληκτική δουλειά στη σχεδίαση και στην κατασκευή και έχουν φτιάξει ένα πραγματικά μοναδικό ξυράφι, πού οταν το πρωτοπιάνεις στα χέρια σου, σου φαίνεται σαν ψεύτικο, αλλά όταν έχει τελειώσει το ξύρισμα, το χαμόγελο φτάνει μέχρι τ' αυτιά :D

Ποιούς αφορά:

-Νεόυς και νεοεισερχόμενους στον χώρο του παραδοσιακού ξυρίσματος, που προβληματίζονται με τη χρήση ένος double edge razor.
-Χρήστες double edge που παλεύουν να βρουν ένα ξυράφι καθημερινής χρήσης και δεν τους κάθεται τίποτα.
-Ανθρώπους που ξυρίζονται παραδοσιακά αλλά έχουν ελάχιστο χρόνο για ξύρισμα.
-Άτομα που ταξιδεύουν πολύ και έχουν έλλειψη χώρου και μειωμένα περιθώρια βάρους.
-Συλλέκτες ξυραφιών που θέλουν ένα πραγματικά μοναδικό ξυράφι που δεν μοίαζει με κανένα άλλο.



Πιστεύω αξίζει τα λεφτά του, αν και το κόστος είναι πάνω από 100 ευρώ. Η εταιρεία βγάζει συχνά προσφορές στα κοινωνικά της δίκτυα με εκπτωτικά κουπόνια και δωρεάν μεταφορίκα. Ο πιο εύκολος και οικονομικός τρόπος τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές είναι από το site της High Proof στην Αγγλία εδώ.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ωραία παρουσίαση και φωτό! Καλορίζικο!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13606 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Πολύ ωραία παρουσίαση @stakyr !!! "Καλοτάξιδη"... και προσεκτικά... 🙏💈🙏
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Πολύ ενδιαφέρουσα μηχανή.
Στέκομαι στο ότι είναι πιο 'επιθετική' απο τη Leaf, υποθέτω και τη Henson που τις είχα και τις βρήκα ήπιες. Επίσης, στο ότι μπορεί να ξεγελάσουν την ασφάλεια σε αεροδρόμια...
Θα ήθελα Σταύρο να τη δω από κοντά κάποια στιγμή. Θα σου στείλω ΠΜ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”