Safety razor για ευαίσθητη επιδερμίδα

vorpal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Απρ 2023, 12:39
Been thanked: 1 time

Γειά σας. Έχω πάντα θέμα με σπυράκια στο πηγούνι μετά από κάθε ξύρισμα (ingrown hair) δεν έχει να κάνει με τεχνική η οτιδήποτε άλλο, το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όσο πιο βαθιά κόψω, τόσα περισσότερα σπυράκια έχω. Πάντα με τη φορά της τρίχας, ποτέ κόντρα*.

Έχω ακούσει πως σε τέτοιες περιπτώσεις θες κάτι με negative blade exposure, όπως μια tatara masamune κτλ. Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα, αν ναι, τι θα προτείνατε? Ευχαριστώ!

Υ.Γ. βασικά ήθελα μια razorock lupo DC, αλλά φοβάμαι πως θα μου χειροτερέψει το πρόβλημα, μιας και κόβει βαθιά.
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4376 times
Been thanked: 4342 times

Εντελώς ενδεικτικά:

Game Changer 68p, για πιο βαθύ 84p

Muhle R89

Rockwell 6s/c (πλάκες 2,3,4)

Merkur progress στις χαμηλές και μεσαίες ρυθμίσεις.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 19 δευτερόλεπτα:
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρεις να δοκιμάσεις πριν καταλήξεις σε κάποια. Χωρίς δοκιμή έτσι όπως περιγράφεις η οποιαδήποτε τυφλή αγορά δύσκολα θα σε ικανοποιήσει
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Για να μην πετάς λεφτά απο δω και απο κει, θεωρώ ότι μια adjustable μηχανή, είναι η λύση σου. Μια rockwell 6c είναι ο,τι καλύτερο για την περίπτωσή σου. Στο μέλλον, αν εξαληφθει το πρόβλημα, δοκιμάζεις και παίρνεις κάτι πιο εξειδικευμένο.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Αν ειναι ινγκροουνς, έχεις ευαίσθητη επιδερμίδα κ είσαι νέος στο ΠΞ, θα πρότεινα να αποφεύγεις το βαθύ ξύρισμα. Όταν η τρίχα κόβεται τοσο βαθιά οι αναπλαστικοί παράγοντες πιθανώς να φράξουν ελαφρώς το σημείο της έκφυσης κ να προκύψουν οι ινγκροουνς. Συν τον δεδομένο αποσυντονισμό του δέρματος από την ίδια τη διαδικασία του ξυρίσματος, ιδίως σε κάποιον νέο με ασυνήθιστο δέρμα. Καλή αντισηψία στα εργαλεία πριν κ στο δέρμα στο τέλος. Αν δεν έχεις ξηρό δέρμα θα σου έλεγα αλούμ. Αν έχεις λιπαρό δέρμα αλούμ κ απέφευγε τα μπαλμς. Πιθανολογώ κ κάνω αυθαίρετες υποθέσεις για να μην κάνω ερωτήσεις.
Μπάμπης
vorpal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Απρ 2023, 12:39
Been thanked: 1 time

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Έπρεπε να πω δύο πράγματα παραπάνω για εμένα, οπότε: είμαι 38, ξυρίζομαι με αυτόν τον τρόπο εδώ και περίπου 10 χρόνια. Μπορώ να πω ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα, alum, witch hazel based λοσιόν, αλκοολούχα λοσιόν (μπαλμ τα αποφεύγω μιας και έχω σχετικά λιπαρό δέρμα) το μόνο που κάνει διάφορα είναι όταν κόβω την τρίχα λιγότερο και μένει ένα λίγο γένι ας πούμε. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σταματήσω το ΠΞ, οπότε κοιτάζω για μηχανές, το μόνο που απέφευγα να αλλάξω λόγο κόστους.

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει - η tatare masamune έχει αρνητική έκθεση λεπίδας, την μεγαλύτερη μάλιστα. Στην θεωρία θα αφήνει λίγο παραπάνω γένι, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Η μηχανή πού έχω τώρα είναι μια Henson mild, έχω δοκιμάσει και merkur slant και κάνα δυο άλλες. Τίποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 01 Μάι 2023, 18:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14353 times
Ηλικία: 54

Πάρε την Rockwell 6C οι μικρές πλάκες 1 έως 3 είναι πάρα πολύ ήπιες ενώ είναι και πολύ οικονομική και ακόμα οικονομικότερη η 2C μόνο με την πλάκα 1,3.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Ωραία που έδωσες λεπτομέρειες. Η Τατάρα μια που την ανέφερες είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αν θες να μείνεις στη μιλντ σάιντ αλλά με ωραίο αποτέλεσμα χωρίς φουλ δουλίτσα, σκέψου την επιλογή masamoune top cap και nodachi base plate (-0.03 exposure, +0.90 blade gap). Αν πας σε φουλ μασαμούνε με masamoune top cap και masamune closed base plate (-0.13 exposure, +0.63 blade gap), θες δουλίτσα για το αποτέλεσμα. Το καλό είναι πως είναι απολαυστική δουλίτσα, χωρίς ερεθισμούς. τουλάχιστον σε μένα...
Σίγουρα δεν είναι μια οικονομική επιλογή, όπως αυτό που σου προτείνει ο Γιάννης πιο πάνω, αλλά είναι μια πολύ καλή επιλογή από τις υπόλοιπες απόψεις.

Εικόνα
Μπάμπης
vorpal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Απρ 2023, 12:39
Been thanked: 1 time

Η masamune δυστυχώς στο ένα κατάστημα που υπάρχει κοστίζει 200€, εξωφρενική τιμή, θα πρέπει να κόψω το φαγητό για δύο βδομάδες για να την πάρω, χαχαχα. Η Rockwell φαίνεται καλή αλλά δεν μπορώ να δώ πουθενά info για blade exposure.. είναι σημαντικό μιας και το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι μηχανή με αρνητική έκθεση λεπίδας. Η Henson mild που έχω έχει neutral exposure.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Παρε τη Rockwell 6c με ενα 50αρικο και ασε τις θεωρητικουρες. Μπορεί να βρεις μηχανη με αρνητικό blade exposure και blade gap 2mm (που λεει ο λογος) και να είναι δρεπάνι και μια άλλη με 1mm και 0,1 αντιστοιχα να μην ξυρίζει ούτε το βαμβακι
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13604 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Βολική επιλογή, κατά τη γνώμη μου, είναι η Rockwell 6s κατά προτίμηση, ή διαφορετικά η Rockwell 6c. Απόψεις....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”