Το ξύρισμα της ημέρας: Δεκέμβριος 2022

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Χαίρετε κύριοι,
Καλό μήνα

• The Shaving Lodge Vetiver Novel σαπούνι/ λοσιόν
• Chubby 2 Silvertip
• Feather DX kamisori
• Schick Proline


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7620 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Καλησπερα κυριοι και καλο μηνα !!
Shield Gem razor
yaqi 2band 22αρι
Savon Mystere invenio

Εικόνα

Εικόνα

Το σαπουνι εξαιρετικοτατο, οπως ολα τα σαπουνια του Γιατρου. Με 10 σβουρες εκανε αξιοπρεπεστατη μαρεγκα για 3 περασματα.
Το πινελακι, οπως ολα τα yaqi , ειναι vfm. Το μικρο του μεγεθος το καθιστα ιδανικο ωστε να μην κλεβει καθολου μαρεγκα και δεν λερωνει αλλα με αρκετο glue bumb.
Τωρα η μηχανη ειναι αποκαλυψη. Εξαιρετικη για οσους αρεσκονται σε επιθετικες μηχανες. Οπως φαινεται και στο sait shieldshaving. com, εχουμε να κανουμε με μια κινεζικη εταιρεια η οποια καλυπτει και τους τρεις τυπους μηχανων, διπλης ακμης, μονης και gem, φτιαγμενες ολες απο τιτανιο με χαμηλο κοστος. Σε ματ ειναι στα 120 δολλαρια με τρεις τυπους λαβων, σε μπλε ειναι στα 180 και στις απομιμησεις μπαμπου, πετρας κλπ ειναι στα 300 δολλαρια.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Καλό Μήνα !

Εικόνα


APShavoCo.Silksmoke
ToOBS.Sandalwood ss
Timor.1353K
Gillette.7o'clock.super.platinum
ToOBS.Sandalwood asl



Ομορφη και αποτελεσματική η μηχανή της Giesen & Forsthoff. Ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα άψογα.
Αποτελεσματικότητα πολύ καλή, αν και ήθελε πιο κοφτερή λεπίδα από την super platinum.
Γιάννης
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4384 times
Been thanked: 4356 times

Πρωινό ξύρισμα που τελικά διατίθεται τώρα σε 'κοινή θέα':

GC 84p

Gillette Nacet

Omega 80097

LPL Barbershop σαπούνι και λοσιον

L'Oreal Men expert balm κεδρόξυλο (μερικές ώρες αργότερα λόγω ψοφόκρυου)

Σχολιασμός: Είχα να βάλω balm χρόνια, τελικά το συγκεκριμένο κάνει δουλειά, από τα ελάχιστα προϊόντα σούπερ μάρκετ που με ικανοποίησε. Μηχανή - λεπίδα τα πήγαν εξαιρετικά, είναι ομάδα που κερδίζει κι αυτός ο συνδυασμός. Το 80097 είναι το 5ο πινέλο Omega που παίζω και πάντα από σούπερ μαρκετ που συμφέρει πιο πολύ η αγορά τους. Είναι πολύ καλός χοίρος, στρώνει γρήγορα, είναι απαλό και κάνει καλό αφρό, όμως η Omega βάζει απελπιστικά φτηνιάρικες λαβές που ραγίζουν και στη 2ετια - 3ετια αρχίζουν και μαδάνε (τουλάχιστον στα χέρια μου) κρίμα γιατί μου αρέσουν πολύ. Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον αλλά παρά τη φτήνια τους δεν έχουν μετατραπεί σε 'σφουγγαρίστρες' και αυτό έχει κάποια σημασία. Σαπούνι - Λοσιόν έδοσαν post υψηλών προσδοκιών.

καλό μήνα και καλά ξυρίσματα σε όλους!
Άβαταρ μέλους
marvin184
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2022, 16:56
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times
Ηλικία: 27

Καλό μήνα σε όλη την ομάδα.

Νέος μήνας και ευκαιρια για νέες δοκιμές.

-Razorock 37 Slant
-Ariana & Evans Revolution (soap and asl)
-Astra platinum Green
-Yaqi Sagrada Familia 24mm


Καινούρια μηχανή στο den λοιπόν. Αφου βαρεθήκαμε την γνωστή και ήπια 6c είπαμε να πάμε σε κάτι διαφορετικό. Το υπόλοιπο setup παρέμεινε απαράλλακτο και αγαπημένο ώστε να δούμε την μηχανή σε όλο της το μεγαλείο.

Με άφησε άφωνο μπορώ να πω. Καλά μπήκε ο Δεκέμβρης!!!! Δεν θα την έλεγα και πολύ γλυκιά μηχανή αλλά σίγουρα απίστευτα αποτελεσματική. Ένα πέρασμα και ήμουν έτοιμος να ξεπλυθώ. Σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες δοκιμές και αναλυτικότατο review μιας και δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο στην ομάδα.

Το σαπούνι από την άλλη, τι να πω κλασσική αξία. Ήρθε το κρύο ήρθαν και τα tallow.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Καλησπερα συντροφοι. Καλο το συνθετικο της PAA αλλα οταν εμφανιζεται το Τσαμπι ολοι κανουν στην μπαντα …. δεν χωραει δυο αφεντικα η τουαλετα μου🎃 Επισης μου εκαναν παρα πολυ καλη εντυπωση οι Voskhod. Γλυκιες, ηπιες και αποτελεσματικες. Επαξια παιρνουν θεση βασικου στο Μουντιαλ🙃

Κερκινη Αφροδιτη🇬🇷
Simpson CH2 Super Badger🇮🇲
Razorock Lupo 72 cc🇨🇦
Voskhod🇷🇺
Epsilon Scottish Spirit🇪🇸
Faena Electron🇬🇷

Εικόνα

Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Καλό μήνα σε όλους
Αποψινο ξυρισμα με
East indies spice χορηγία του gkarave
Simpson T3 synthetic
Gamechanger 0.84p
Gillette Wilkinson sword saloon pack blade
Witch hazel lotion
Vstromini balm
Είναι ένα από τα ξυρίσματα που βγαίνεις από το μπάνιο με ένα χαμόγελο ευχαρίστησης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13614 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εικόνα
Βραδινό Ξύρισμα...
Saponificio Varesino, Morado, set, εξαιρετικό άρωμα από σανταλοξυλο, βανίλια και λεβάντα, μου θύμισε το άρωμα του Jean Paul Gaultier με την ανδρική φιγούρα στο μπουκάλι, προστασία, ενυδάτωση και post shave κοντά στο άριστα, η υφή της λοσιόν αρκετά λιπαρή για το δικό μου δερμα,
Brush : Zenith, Manchurian badger, με knot 26nm, άνετο και γρήγορο φόρτωμα,
Blade : Gillette, Minora, 2η χρήση
Razor : Rockwell, ,6s, πλάκα 5, γλυκιά αίσθηση στην επιδερμίδα με την συγκεκριμένη λεπίδα,
Καλή ξεκούραση σε όλα τα μέλη !!! 🙏💈🙏
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Manufrance, Étoile Saint Étienne, 7/8
Astra Planeta Ck-6 Formula
Omega 10098
Pinaud Clubman Virgin Island Bay Rum

Εικόνα

Μεσημεριανό ξύρισμα και πρώτη επαφή με τα σαπούνια της αμερικάνικης σχολής. Σαν άρωμα, χαμηλής έντασης και απόλυτα αδιάφορο για μένα. Γράφουν στις περιγραφές κείμενα ολόκληρα αλλά …. δεν. Από όσα σαπούνια έχω υπολείπεται αρωματικά. Σαν απόδοση, από την εντύπωση της πρώτης χρήσης, θα το έλεγα καλό σαπούνι. Σε καμία περίπτωση όμως δεν με εξέπληξε ή φάνηκε καλύτερο από τα καλά κλασικά ευρωπαϊκά σαπούνια που έχω. Περιττό να πω ότι κατά την αγορά του κουράστηκα (από όλα τα αμερικάνικα) με τις 1025 επιλογές που είχαν.
Η υπόλοιπη ομάδα καλή και αποδοτική.

Καλά ξυρίσματα σε όλους!
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

SOTN

Εικόνα

iKon B1 Standard
Feather
MdC Rose
Thater 4125/2 two band
Floid Black

Το σαπούνι έχει υπέροχο άρωμα τριαντάφυλλου, άριστη προστασία και καλή ολισθηρότητα. Αυτά που έχω διαβάσει για 500 ξυρίσματα από το βάζο των 200γρ. δεν ισχύουν επ' ουδενί εκτός αν φορτώνεις σαν κάτι τύπους στο youtube που δεν έχουν αφρό για το δεύτερο πέρασμα. Είναι σαπούνι πολυτελείας και με μία καλή έκπτωση σίγουρα αξίζει να το αγοράσει κανείς. Το πινέλο στο δεύτερο ξύρισμα ήταν ακόμα πιο απολαυστικό, η αίσθηση στο μάγουλο μοναδική και δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να υπάρξει ανώτερης ποιότητας.
Καλό σας βράδυ και καλό μήνα να έχουμε !!!

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 26 δευτερόλεπτα:
Συγνώμη αλλά αφηρημένος ποστάρισα στο νήμα του Νοεμβρίου, ας μας μεταφέρει κάποιος καλός διαχειριστής !!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”