Ρυθμιζόμενες μηχανές

ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@rhtoras Κι εγώ έτσι κάνω για την ώρα, το πάω στα ψαχτά 😛

@Nuntius 😂
Nuntius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 19 Σεπ 2022, 13:22
1
Has thanked: 9 times
Been thanked: 40 times

Μη γελάς! Ζω ένα δράμα. Εχω παρει 20 λεπίδες από κάθε μοντέλο κάθε εταιρείας κ μάλλον τα επόμενα 5 χρόνια στη δοκιμή θα μείνω!
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 163 times

Εγώ έχω στην κατοχή μου την απομίμηση της futur, την q shave. Δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα. Είναι πολύ επιθετική και καθώς δεν είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένη, θα την χαρακτήριζα απρόβλεπτη.
Εαν βάλουμε όμως στην εξίσωση και την rockwell 6c που επίσης κατέχω, αλλά είναι υβριδικού τύπου ρυθμιζόμενη, μιλάμε για εργαλείο!
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@Nuntius Ας πρόσεχες 😜 😁

@Bob Dens Κι εγώ την QShave έλεγα να πάρω που είναι φτηνή για να μη σκάσω τόσα για τη Futur και να μη μου αρέσει αλλά άκουσα άσχημα σχόλια, ευτυχώς που δε τη πήρα να πετάξω λεφτά τζάμπα!!!
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 163 times

@ManosRK επένδυσε άλλου καλύτερα.
Ξέχασα να βάλω στα μείον και την χοντρή κεφαλή. Αρκετά δύσχρηστη .
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Ότι μια μηχανή δεν κάθεται σε κάποιους καλά, όσο έμπειροι και είναι στο ΠΞ, δεν σημαίνει πως δε κάθεται καλά σε όλους ή στους περισσότερους. Κ το αντίθετο. Όμως δε βρίσκω να έχει τόσο σημασία γτ μπορεί κάποιος να είναι ο Εκλεκτός και να κάθεται καλά σε αυτόν κ μόνο. Σπάνιο αλλά όχι απίθανο. Αυτό αφορά σε πάμπολλα προιόντα στο ΠΞ, από λεπίδες και μηχανές εως σαπούνια και άφτερ. Α ξέχασα τα πινέλα και δεν ξέρω τι άλλο. Δεν έχω τη futur, αλλά υποθέτω πως ο καθένας μπορεί ελεύθερα να πιστεύει πως μια μηχανή-αντιγραφή του δεκάρικου (εγώ έχω πάρει την Qshave 6€ αν θυμάμαι καλά), είναι ισάξια ή σχεδόν ισάξια με μηχανή 8πλάσιας τιμής και ήταν θέμα απελευθέρωσης της πατέντας για να βγει από τους κινέζους κάτι πολύ οικονομικότερο vfm που λέμε. Όντως από πολλούς συνξυριστές ο κλώνος περιγράφεται αρκετά κοντινός με την ορίτζιναλ σε επίπεδο αποτελεσματικότητας, μην πω και ακόμα πιο επιθετικός-απολεσματικός(;), αλλά κ αρκετά μακρινός σε επίπεδο ποιότητας. Αυτά και άλλα έχω διαβάσει και εγώ. Προσωπικά όμως θεωρώ πως το θέμα είναι τι λέει η εμπειρία μας και αυτό θέλω να δηλώνω εδώ σε κάθε προιόν που έχω δοκιμάσει κ αναφέρω. Με λίγα λόγια έχω να πω για το δικο μου κομμάτι της qshave, πως μέχρι το 4 δεν κόβει απολύτως Τίποτα και στο 5-6 πες ότι κόβει Κάτι. Την πατέντιασα με τον γνωστό τρόπο και ξυρίζομαι στο 3 πες καλά, αλλά με το τρελο σάτερινγκ, πιθανότατα στρίψιματα της λεπίδας στην επαφή με το πρόσωπο που δεν μπορούν να αποδειχθούν και αναμενόμενες παρεκτροπές που αποδεικνύονται οπτικά κ θες μια εμπειρία για να τις χειριστείς, όπως και σε πολλά άλλα βέβαια. Οπότε κατέληξα πως είναι λίγο χιτ ορ μις η συγκεκριμένη μηχανή, ανάλογα με την παρτίδα ή το κομμάτι ή τις συναστρίες ξερωγώ. Τέλος όντως υπάρχει και ένα θέμα στα ρουθούνια, ήσσονος θεωρώ σημασίας σε σχέση με τα υπόλοιπα...
Μπάμπης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Εμένα πάντως μια χαρά μου κάθεται και το βάρος της και δε μου φεύγει από τα χέρια όπως λένε άλλοι (ακόμα και με βρεγμένα χέρια, ΟΧΙ με σαπούνι όμως) και μια χαρά μου είναι κάτω από τη μύτη, τουλάχιστον στην αρχή που τη δοκίμαζα γιατί μετά άφησα μούσι, οπότε δε με απασχολεί πλέον. Τη QShave δε την έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω πως ότι πληρώσεις, παίρνεις. Η Futur ούτε ξεφλουδίζει, ούτε πρόβλημα με την ευθυγράμμιση έχει, ούτε τίποτα απλά όπως όλα τα αντικείμενα θέλει στοργή και Προδέρμ. Εγώ μια στο τόσο τη λύνω εντελώς και τη καθαρίζω μέσα-έξω.

Ας μη ξεφεύγουμε όμως απ'το θέμα μας 🙂
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Λοιπόν στο Θέμα μας. Επιλέγεις το νούμερο ανάλογα στο οποίο έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις, αισθανόμενος χαλαρός και άνετος, χωρίς παρεκτροπές. Ξεκινάς από τις χαμηλές ρυθμίσεις δηλαδή τις ρυθμίσεις μικρού διάκενου. Αν κόβει όσο θες μένεις εκεί, αν όχι ανεβαίνεις, αν σε ξεπετσιάζει κατεβαίνεις. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα της Merkur Progress που για διάφορους λόγους η μηχανή τερματίζει στην κατώτατη ρύθμιση σε διαφορα σημεία ανάλογα με το κομμάτι. Δηλαδή το τρία σε κάποια δεν αντιστοιχεί πάντα στο τρία κάποιας άλλης σε επίπεδο διάκενου. Οπότε γυρνάμε στην αρχική μου πρόταση.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

To καλό με τους κλώνους ειναι ότι είναι φθηνοί... το κακό είναι οτι πρέπει να είσαι και κάπου τυχερός... το πολύ κακό ειναι ότι ενώ θεωρητικά σου δίνει μια ιδέα για το ορίτζιναλ, αυτό είναι μπούμερανγκ ανάλογα την τύχη σου...

Είχα πάρει την qshave (merkur futur clone)... Τυχερός μεν, μιας και δεν είχα θέματα ευθυγράμισης, αλλά πιθανώς το κομμάτι που κάνει την ρύθμιση να ήταν περίεργο...

Πρώτο πέρασμα στο 4,5 τρελό γιαταγάνι... δευτερο πέρασμα στο 2,5 κάπως καλύτερα... δεν κοπηκα μεν, αλλά και δεν με ξύρισε... Εμεινε το βαθυ (απο κάθε άποψη) του 4,5... Πιθανώς ήμουν για το 3 και βλέπουμε... Αλλά, δεν την ξαναδοκίμασα... Λίγο το μακελεμα, λίγο το άβολο της ογκώδους κεφαλής... Απλά, πιάνει πλεον χώρο στο ντουλάπι...

Εκεί που δεν είχα παράπονο ήταν η Rockwell 6c... Δεν έχει την ευκολία του γυρνάω τον ρυθμιστή, αλλά είσαι σίγουρος ότι το π.χ. το R4 είναι R4 κι όχι ό,τι να΄ναι... Οικονομική αρκετά και νομίζω πως κάποιος άνετα μένει μόνο σε αυτήν...

Φαντάζομαι ότι αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω και πάρεις την 6s, δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο ποτέ...

Αν και το μάγουλο του καθενός ειναι ιδιαίτερο και μοναδικό, προσωπικά για καθημερινο θα πήγαινα στην R3/R4 και για 2-3 ημερών στην R5/R6...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@babkoug Άρα λες να πάω με το feel, όπως πάω και τώρα δηλαδή 😜 και θα το βρω (?).

@qsplan Μου την έχουν κάνει δώρο αλλά δε με ικανοποίησε! Είναι η matte κι έχω την εντύπωση πως πάνω μου δε γλιστράει, ότι μαρέγκα και να κάνω. Επιπλέον μου φαίνεται μικρή στο χέρι και είναι αρκετά μπροστόβαρη λόγω του ότι η κεφαλή είναι αρκετά ογκώδης σε σχέση με το χερούλι. Και σα να μην έφταναν αυτά, στο 5-6 με πετσοκόβει κι από το 4 και κάτω απλά μαζεύει τον αφρό - ότι λεπίδα και να βάλω. Και είναι κι αυτό που λες με τις κεφαλές βάλε-βγάλε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”