Ρυθμιζόμενες μηχανές

Άβαταρ μέλους
handlebar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Οκτ 2023, 21:48
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Καλησπέρα και καλά κούλουμα σε όλους.
Να πω αρχικά ότι ψάχνω μια ρυθμιζόμενη μηχανή που να είναι πολύ ήπια και απαλή στη χαμηλή της σκάλα.
Πλέον για το ξύρισμα μου χρησιμοποιώ δύο μηχανές. Μια επιθετική, ανάλογα τόσο πόσο αξύριστος είμαι, για το πρώτο πέρασμα και από το δεύτερο και μετά που αρχίζω τις κόντρες σταθερά πια την king c Gillette που είναι η πιο απαλή που έχω.
Ψάχνω μήπως με μια ρυθμιζόμενη μηχανή τα έχω όλα σε ένα, δηλαδή ανάλογα τα γένια μια ανοιχτή ρύθμιση για άμεσο αποτέλεσμα και μια αρκετά ήπια για τις κόντρες.
Σε προηγούμενη συζήτηση μου προτάθηκε η yaqi final cut brass αλλά είναι αρκετά δυσεύρετη
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28070 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Και γιατί να μην προτιμήσεις την nickel version της Yaqi.

Η brass version μόνο απο εξωτερικό και για να είμαι ειλικρινής τα 100+ ευρώ που κοστίζει (αν δεν κάνω λάθος) δεν θα σου προσφέρουν κάτι παραπάνω IMHO.

Στα χρήματα αυτά βρίσκεις (μετά από έκπτωση βέβαια) την ατάλινη Yaqi ultima

Υπάρχει και η Merkur progress, ακριβή και αυτή, αλλά όχι τόσο όσο η ορειχάλκινη yaqi.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
handlebar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Οκτ 2023, 21:48
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Το σκέφτομαι και για τη νίκελ έκδοση αλλά δεν ήξερα αν έχει το ίδιο αποτέλεσμα στο μάγουλο. Όποτε αυτή είναι η πιο απαλή, και με σταθερή λεπίδα, ρυθμιζόμενη μηχανή;
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Πάντως και οι δύο εκδόσεις είναι σε έκπτωση από σήμερα μέχρι και 28\3 στο Aliexpress.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Εικόνα

Οι χαμηλές ρυθμίσεις στην brass και στην ss είναι περισσότερες απ την απλή (zinc)
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Ωραία πληροφορία Σταυρό. Μπράβο η Γιάκι... Υπάρχει κάτι ανάλογο για την έκθεση;
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

handlebar έγραψε: 18 Μαρ 2024, 21:06 Καλησπέρα και καλά κούλουμα σε όλους.
Να πω αρχικά ότι ψάχνω μια ρυθμιζόμενη μηχανή που να είναι πολύ ήπια και απαλή στη χαμηλή της σκάλα.
Πλέον για το ξύρισμα μου χρησιμοποιώ δύο μηχανές. Μια επιθετική, ανάλογα τόσο πόσο αξύριστος είμαι, για το πρώτο πέρασμα και από το δεύτερο και μετά που αρχίζω τις κόντρες σταθερά πια την king c Gillette που είναι η πιο απαλή που έχω.
Ψάχνω μήπως με μια ρυθμιζόμενη μηχανή τα έχω όλα σε ένα, δηλαδή ανάλογα τα γένια μια ανοιχτή ρύθμιση για άμεσο αποτέλεσμα και μια αρκετά ήπια για τις κόντρες.
Σε προηγούμενη συζήτηση μου προτάθηκε η yaqi final cut brass αλλά είναι αρκετά δυσεύρετη
Η Rockwell 6s/6c είναι μια φτηνή και γρήγορη επιλογή να δοκιμάσεις. Στις πρώτες 2 πλάκες δεν ξυρίζεσαι ούτε με αίτηση. Αλλά στις ρυθμίσεις 3+4 έχεις πολύ ήπιο αποτέλεσμα, ενώ στις 5+6 μπορεί να έχεις και (λίγο άγαρμπο...) αποτέλεσμα. Δοκίμασέ τη, μπορεί να σου κάτσει. Εγώ τη δική μου δε θα την ξαναχρησιμοποιήσω. Αν θες στη δανείζω να δοκιμάσεις και μετά την κρατάς έναντι συμβολικού ποσού (ή ανταλλαγής, εφόσον έχεις κάτι που με ενδιαφέρει). Εμένα δε μου έκατσε γιατί θέλω πιο άγριο αττάκ, προσωπικά έμεινα με την εντύπωση ότι μόνο η πλάκα 5 αξίζει. Η 6 κόβει το ίδιο, αλλά σκοτώνει περισσότερο, δεν έβρισκα λόγο να την προτιμήσω.

Μου έκατσε που λες η parker variant. Αυτή ούτε τη δίνω για δοκιμή (είμαι σιχασιάρης και σκοπεύω να την κρατήσω). Αλλά δες μήπως τη βρεις κάπου, έστω για τέστινγκ. Είναι πολύ προχώ κατασκευή, γιατί έχει πρακτικά ... άπειρα settings. Λόγω βιδωτής ρύθμισης, δεν έχεις μόνο 1-2-3-4-5-6, αλλά και όλα τα ενδιάμεσά τους ως επιλογές. Προσωπικά, τη βρίσκω νορμάλ συντηρητική στο τέρμα βίδωμά της (λίγο κάτω από το 1) και ΑΚΡΑΙΑ ΦΟΝΙΚΗ στο 6 της. Τη χρησιμοποιώ κυρίως μεταξύ 2 + 2,5, μία φορά δοκίμασα να πάω στα 3 και κόντεψα να σφαχτώ άσχημα, με voskhod μάλιστα, που δε σφάζει ούτε με αίτηση στον ΕΦΚΑ.
De savoir vient avoir.
aenaos15
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 09 Μαρ 2024, 18:06
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 62

Να επιβεβαιώσω για την Rockwell , ως αρχάριος οτι όντως δεν ξυριζει με τίποτα στο 2. Πηγα κατευθείαν στο 4 και κατεβαίνω στο 3 για το κόντρα.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Παίδες, η Rockwell είναι μια απ τις 3 αγαπημένες μου μηχανές, αλλά δεν είναι ρυθμιζόμενη. Αυτο το βάλε πλάκα, βγάλε πλάκα, είναι μια μπούρδα και η άνοδος της επιθετικότητας δεν είναι γραμμική, αλλά εκθετική, οπότε παρ' το αυγό και κούρευ' το. Άλλο αν μου έχει κάτσει τέλεια η πλάκα 4-2 και δουλεύω αυτή στο 90%.

Ρυθμιζόμενη για μένα είναι με ροδέλα. Να μπορείς να βάλεις και μισά και τέταρτα σε ένα δευτερόλεπτο. Άλλη ευκολία και άλλη αμεσότητα ..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 386 times
Been thanked: 812 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

@stakyr συμφωνώ.
Αν σου κάτσει όμως, και δεν πέσεις στη χαραμάδα, είναι σούπερ η μηχανή.
Και η chrome είναι πιστεύω VFM.
Λέω πιστεύω γιατί δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο διαφορετική από την SS που έχω.
Σπύρος Δέλτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”