Πρόταση για ασβο

GeoPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Απρ 2023, 16:55
1
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Thater 26αρι 2 band δηλαδή λέτε; Είναι μέσα στο price range. Και από Simpsons super badger δηλαδή είναι καλύτερα;
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Δεν υπάρχει αντικειμενικά καλύτερο, αν δεν τα δοκιμάσεις στο δικό σου πρόσωπο και τα δύο δεν θα ξέρεις τι αρέσει περισσότερο σε σένα. Simpsons δεν έχω δοκιμάσει αλλά το 4670/5 είναι τόσο απολαυστικό που μόλις πήρα άλλο ένα από την προσφορά του Maggard .
Γιάννης
GeoPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Απρ 2023, 16:55
1
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Το κατανοώ αυτό που λες αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής σε τόσο ακριβά πινέλα ασβών όπως Shavemac, Simpsons super, Thater, MÜHLE silvertip.
Γι αυτό έχω επικεντρωθεί στην αναζητηση της γνώμης του κοινού.
Εσυ απ τα παραπάνω θα πήγαινες σε Thater με την μέχρι τώρα εμπειρία σου;
Εννοείται πως αργότερα δε με σταματάει κάτι να παρω και κάποια αλλά.
Απλά προς το παρόν ο στόχος μου είναι ένα κορυφαίο ασβού και ένα συνθετικό.
Έχω κολλήσει στου ασβού όμως.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Προσωπικά στα Thater βρήκα τη νιρβάνα του Π.Ξ. καθώς το πινέλο και το face lather αποτελούν για μένα σημαντικό μέρος της απόλαυσης. Δες όμως τι έγραψε ο πολύπειρος Ανδρέας σχετικά
Vavous έγραψε: 08 Αύγ 2022, 17:57 Χμμμ ναι, το γνωρίζω καλά το Dark Night του Κωνσταντίνου. :D

Ο 26ρης στα Thater δεν είναι μεγάλος. Και για μένα είναι το Ι. Δισκοπότηρο των πινέλων.
Άκη, δες ΕΔΩ, ΕΔΩ, κι ΕΔΩ τι είχα. Τα έδωσα όλα και κράτησα ως μοναδικό ασβό τον Thater.

My middle name is Μ.Δ. Εικόνα

Προσοχή: το Θάτερ είναι προσωπικό αγαπημένο, δεν λέω ότι είναι καλύτερο από τα άλλα που είχα. Όλα τους εξαιρετικά.
Γιάννης
GeoPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Απρ 2023, 16:55
1
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό το comment για κάποιον νέο στο ΠΞ.
Απλά επειδή όλα είναι προσωπικές γνώμες πάνω σε μια συνήθεια που περιλαμβάνει υποκειμενική αίσθηση δε μπορείς να την πάρεις σαν ευαγγέλιο.
Όποτε με τα χρόνια και τις αγορές-δοκιμές που θα κάνει κάποιος θα καταλήξει σε 2-3 πινέλα, 2-3 μηχανές και αλλά τόσα υπόλοιπα σαπούνια, κρέμες που θα κάνουν την εμπειρία για το δέρμα του μοναδική.
Λέω να ξεκινήσω από το Thater και η πορεία θα δείξει που θα με πάει.
Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Πιστεύω πως ένα 24αρι yaqi λόγω οικονομικου κριτηρίου είναι πολύ καλή επιλογή... Όχι πάνω από 24αρι όμως διότι ανοίγει πολύ μετά το στρώσιμο.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

@Sefis Ανέβασε καμιά φωτογραφία από 26αρι και πάνω που έχει ανοίξει πολύ γιατί έχω 6 26άρια και όλα έχουν ανοίξει ελάχιστα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Δεν ξέρω για τα Yaqi 26άρια 2band αλλά τα 24άρια που έχω δεν έχουν ανοίξει σχεδόν καθόλου. Σφιχτοί κ πυκνοί θυσανοι, κάτι που προσωπικά δε μου πολυαρέσει. Αλλά να πω την αλήθεια δεν είναι πολυδουλεμένα, οπότε τι λέω τώρα. Αν είχα μόνο ένα-δύο πινέλα μάλλον σίγουρα ίσως να ήταν αλλιώς.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Μπάμπη δεν χρειάζονται πολύ δουλειά, τα πινέλα που έχω δοκιμάσει φτάνουν στο τελικό τους άνοιγμα μετά από 15-20 χρήσεις.
Γιάννης
dimitris mpoukas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Αύγ 2022, 20:49
1
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Μετά και από το evo 2 που θεωρείται από τα καλύτερα συνθετικα κατέληξα ότι τα καλύτερα πινελα για εμένα είναι τα ασβου. Έχω 2 της yagi το Silvertip red marble και το moka 2band. Το πρώτο δυστυχώς ούτε αφρό κρατάει ούτε και κάθεται καλά στο πρόσωπο μου μιας και ανοίγει πολύ σαν σφουγγαριστρα. Το δεύτερο όμως το moka two band είναι εξαιρετικό πινελο πολύ καλό backbone πολύ απαλό στις άκρες και πολύ καλό αφρό.Ειναι τόσο καλό που πιστεύω ότι δύσκολα θα βρω καλύτερο πινελο ασβου. Θα ήθελα να ρωτήσω από κάποιον που το έχει στη συλλογή του ή το έχει δοκιμάσει να μου προτείνει κάποιο καλύτερο που να υπερτερεί στα προαναφερθέντα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”