Merkur 20c (ή b) και αρχάριος

Απάντηση
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

καλησπέρα στην παρέα,

ξεκίνησα και 'γω πριν λίγο καιρό το χόμπι του ΠΞ και πήγα σε γνωστό κατάστημα των νοτίων προαστίων να αγοράσω το starter kit μου :)
ειδά αρχικα την Merkur 34c αλλα μου φανηκε λίγο μικρή και είπα να μου βγάλουν να δώ αυτές με το μακρύ χερούλι την 23c και την 20c και χωρίς πολλά πολλά διάλεξα την 20c γιατί με κέρδισε και εμφανισιακά με το ιδιαίτερο στυλ της και μου φανηκε πως έχει καλύτερο γκριπ και μεγαλύτερο βάρος.

κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την μηχανή αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος πριν πάμε στην μέχρι τώρα εμπειρία μου με αυτήν.
  • η Merkur 20b που φαινεται στο σαιτ της Merkur είναι το ίδιο μοντέλο απλά με διαφορέρτικό όνομα; Γίατί σε όλα τα ελληνικά σάιτ αναφέρεται ως Merkur 20c,
  • Όλες οι closed comb της Merkur είναι στην ουσία η ίδια μηχανή με διαφορετικές λαβές; Έβγαλα αυτό το συμπέρασμα απ' τα ανταλλακτικά των κεφαλών
  • Ξέρουμε τα blade exposure και blade gap της συγκεκριμενης κεφαλής;

σχετικά με τα ξυρίσματά μου με αυτήν:
  • τις περισσότερες φορές νομίζω πως η έκθεση της λεπίδας δεν ίση και απο τις δυο πλευρες χωρίς να είναι ομως στραβή. Εχεί παρατηρήσει κάποιος κατι παρόμοιο; Μηπως κάνω εγω κάτι λάθος; Μήπως έχει προβλημα η μηχανή μου;
  • Γενικά αισθάνομαι πως δεν ξυρίζομαι καλά, πρεπει να κανω τουλάχιστον τρια χέρια (WTG, XTG, ATG) για να πάρω ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Γενικά δεν έχω ιδιαιτερα κοψίματα ή ερεθισμούς, και εχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής με personna platinum, astra super platinum και perma sharp, ενώ απο βδομάδα θα δοκιμάσω και με τις πιο κοφτερές kai και feather μηπως έχω καλύτερη τύχη. Μήπως θα έπρεπε να πάρω μια πιο βαριά μηχανη; μήπως κάνω πάλι κατι λάθος;
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14362 times
Ηλικία: 54

To 20b πιθανόν να χρησιμοποιείται στην Αμερικανική αγορά, δεν έχω καμία Merkur αλλά από όσο ξέρω οι κεφαλές είναι ίδιες σαν γεωμετρία.
Αν και τα 3 χέρια είναι απαραίτητα για τους περισσότερους για να πάρουν BBS εφόσον αισθάνεσαι ότι δεν ξυρίζεσαι καλά πρέπει να πας σε πιο αποτελεσματική μηχανή.
Γιάννης
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

@Algebar αυτό σκέφτομαι και εγώ σιγά σιγά… θα δοκιμάσω σίγουρα και τις πιο κοφτερές λεπίδες που είπα όπως και επίσης το ξύρισμα ανά δυο μέρες αντί για τρεις που κάνω τώρα και αν δεν υπάρξει σημαντική βελτίωση θα δοκιμάσω με άλλη μηχανή… ίσως κάποια ρυθμιζόμενη
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11589 times
Ηλικία: 55

Εγώ θα σου πω πως η 34c είναι κλασσική. Η 20c είναι απλά αλλη μία Merkur. Μπορεί να τοποθετηθεί κ ο @AlexFocus που την έχει χρησιμοποιήσει καναδυό άντε τρεις φορές 😃. Αυτό που λες για τις κεφαλές, πως ειναι ίδιες, όντως ακούγεται. Αλλά παίζει ρόλο κ η λαβή στο κέντρο βάρους άρα κ στην απόδοση. Η 34c είναι δύο κομματιών με ο,τι κ αν διαφοροποιεί αυτό σε σχέση με άλλες merkur 3 τμχ. Κατά τα άλλα ΠΟΚ... Επειδή μάλλον είσαι σχετικά νέος στο άθλημα, θα σου πω κάτι που έχει αφορά στην δική μου πορεία. Δεν ήταν στραβος ο γιαλός, εγώ αρμένιζα στραβά. Με τον καιρό κ την εμπειρία θα λυθούν όλα..
Μπάμπης
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

@babkoug έχεις δίκιο πως κάθε μηχανή ακόμα και με την ίδια κεφαλή θα έχει διαφορετική γεωμετρία. Και η 34c λογικά θα είναι πολύ διαφορετική και λόγω διαφορετικής κεφαλής και λόγω και γεωμετρίας και λόγω βάρους απλά μόλις την είδα μου φάνηκε πολύ μικρή… (τρομάρα μου) και είναι στα ίδια χρήματα με λίγα παραπάνω θα μπορούσα να πάρω την 34g ή ακόμα και την progress.
Το πιο πιθανό είναι ότι ο γιαλός δεν είναι στραβός… και εννοείται με κάθε ξύρισμα βλέπω διαφορά, αλλά για παράδειγμα πριν καμία ώρα βγήκα από ξύρισμα (γένια 2 ημερών) με permasharp (δεύτερη χρήση) και χρειάστηκα σχεδόν 4 χέρια για να έχω ένα καλό αποτέλεσμα… επίσης αισθάνομαι πως πρέπει να ασκήσω πίεση για να κόψει καλά (κάτι που όπως διαβάζω παντού δεν θα έπρεπε να κάνω) επίσης πολύ πιθανό να χρειάζονται βελτίωση εκτός της τεχνικής μου και τα τεντώματα μου…

θα χαρώ πολύ να ακούσω την εμπειρία του @AlexFocus πάντως.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11589 times
Ηλικία: 55

Φίλε μου προσωπικά προσπαθώ να δίνω μεγαλύτερη σμσ στην απόλαυση παρά στην βελτίωση. Ας πούμε 4 χέρια χωρίς παρενέργειες, μεγαλύτερη απόλαυση. Η βελτίωση θα έρθει, μην άγχεσαι. Στο αποτέλεσμα του ξυρίσματος δεν συμμετέχει μόνο η μηχανή. Λεπίδα-σαπούνι-προετοιμασία-υγρασία- θερμοκρασία-είδος νερού-ψυχολογία της στιγμής-κρεβατομουρμουρα της προηγούμενης νύχτας-επιτάχυνση της βαρύτητας 😂παίζουν τον ρόλο τους στο αποτέλεσμα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14362 times
Ηλικία: 54

Ξεκίνησα με μία Parker closed comb που θεωρείται μέτριας αποτελεσματικότητας και πολύ σύντομα ήθελα κάτι παραπάνω.
Πάρε μία πιο αποτελεσματική μηχανή όπως σου προτάθηκε και στο άλλο νήμα Parker, Rockwell 6C, Progress ή όποια θέλεις τέλος πάντων και μη βασανίζεσαι τσάμπα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11589 times
Ηλικία: 55

Επειδή έθεσες το ζήτημα του πιθανού λάθους, αρπάζω την ευκαιρία να πω κάτι που δεν ξέρω αν κ κυρίως πότε έχει αναφερθεί κ έχει να κάνει με το λάδερινγκ στο πρόσωπο. Οκ ο αφρός μπαίνει στο πρόσωπο για να μαλακώσει τα γένια, να κάνει την λεπίδα να γλιστράει, να προστατεύει από αυτήν κ να δίνει ενυδάτωση. Αλλά κάνει κ άλλη μια σοβαρή δουλειά που έχει σχέση με το αποτέλεσμα κ αυτή είναι η ανόρθωση της τρίχας προκειμένου να κοπεί κοντά στη ρίζα της. Κυρίως όταν δε γίνεται χέρι atg, αυτό είναι βασικό για βαθύ ξύρισμα. Το σωστό άφρισμα γίνεται προς όλες τις κατευθύνσεις κ με σβούρισμα για να μαλακώσει η τρίχα στη βάση της, να διασταλεί ο θύλακας της τρίχας, κ να γεμίσει αφρό γυρω γύρω προκειμένου να ανορθωθεί κ να μείνει εκεί. Κάπως κίνκι όλο αυτό, αλλά πιστεύω πως έγινα κατανοητός... Νομίζω δλδ 🤔

Προστέθηκε μετά από 38 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Κ το τέντωμα που λες κάπου, σε αυτό βοηθά...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28074 times
Been thanked: 29338 times
Ηλικία: 64

Καλημέρα Κύριοι,
Το θέμα του νήματος είναι η Merkur 20 και θα παρακαλέσω να μείνουμε σε αυτό. Εχουμε ήδη ξεφύγει.
:btt
Γιάννης
9ανος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 06 Αύγ 2022, 23:09
1
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times
Ηλικία: 38

@foxtrot καλημέρα κυριε συντονιστά και συμπαθάτε μας :)
θέμα είναι επίσης και ο αρχάριος και γι αυτό εβαλά το θέμα στις ερωτήσεις αρχαριων και οχι στα Double edge razors.
Οι συμβουλές το φίλων με βοηθάνε να "ξεστραβωθώ" αν έπρεπε να ανοίξω κάπου αλλού το θέμα ας το μεταφέρουμε ή να αλλάξουμε το θέμα.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 6 ώρες 21 λεπτά 21 δευτερόλεπτα:
babkoug έγραψε: 26 Αύγ 2022, 18:35 Φίλε μου προσωπικά προσπαθώ να δίνω μεγαλύτερη σμσ στην απόλαυση παρά στην βελτίωση. Ας πούμε 4 χέρια χωρίς παρενέργειες, μεγαλύτερη απόλαυση. Η βελτίωση θα έρθει, μην άγχεσαι. Στο αποτέλεσμα του ξυρίσματος δεν συμμετέχει μόνο η μηχανή. Λεπίδα-σαπούνι-προετοιμασία-υγρασία- θερμοκρασία-είδος νερού-ψυχολογία της στιγμής-κρεβατομουρμουρα της προηγούμενης νύχτας-επιτάχυνση της βαρύτητας 😂παίζουν τον ρόλο τους στο αποτέλεσμα.
4 περασματα χωρις ιδιαιτερα προβληματα ειναι οντως μεγαλυτερη απολαυση, δεν διαφωνω καθολου, απλα θα περιμενα αρκετα καλυτερο αποτελεσμα με 4 περασματα, αυτο.
σημερα ακολουθόντας την ιδια διαδικασια προετοιμασιας (μπανακι, σαπουνι γλυκερινης) και καλη ψυχολογια με φυσιολογικη. για την εποχη κρεβατομουρμουρα :D αλλα αντι για bowl lathering δοκιμασα πρωτη φορά face lathering όπως μου πρότεινε ο @babkoug και ειδα κάποια βελτίωση.
τις επομενες μερες που θα παραλάβω και τις κοφτερες ( ΚΑΙ και feather) θα δούμε πως θα πάει ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”