YUMA - Luks Tras Aparati.

Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Μία πολύ ξεχωριστή και ιδιαίτερη μηχανή που δεν υπάρχει ούτε ως παρουσίαση, ούτε στο ευρετήριο, οπότε πεδίο δόξης λαμπρόν να τη μάθει η ομήγυρη (αν και έχω εντοπίσει 1-2 μύστες να την έχουν στην κατοχή τους). Φτιαγμένη στην Τουρκία, ομοιάζει αρκετά στην παλιά "δική μας" Primo. Το βασικό της ατού είναι το surprise factor: Τη βγάζεις από το φτωχικό της κουτί και σκέφτεσαι ότι πέταξες 4 ευρώ (Τουρκία) ή 10-11 ευρώ (Άμαζον). Ωστόσο, ξυρίζει πολύ καλά, καλύτερη από όποια μηχανή χαμηλού μπάτζετ έχω δοκιμάσει, ενώ έχει μία ιδιαιτερότητα που θα αναλύσω παρακάτω και θα δείτε στις φωτογραφίες.

Τα ιδιαίτερα χαρ/κά της / γιατί αξίζει να την έχει κανείς:

1) Η καμπύλη που σχηματίζει η πλάκα βάσης επιτρέπει περισσότερες γωνίες ξυρίσματος χωρίς κοψίματα. ΟΛΕΣ οι άλλες μηχανές που έχω δοκιμάσει, "επιτρέπουν" αυστηρά μοίρες 20-40. Χονδροειδώς θα έλεγα ότι η Γιούμα "επιτρέπει" 15 - 50 με πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι τέτοια η καμπυλότητα στην οποία αναγκάζεται η λεπίδα να σταθεί, που η αίσθησή της στο δέρμα είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Κυριολεκτικά ξυρίζεσαι χωρίς να το καταλαβαίνεις, μερικές φορές ακόμα ξεγελιέμαι και ξαναπερνάω πάνω από σημεία που θεωρώ ότι δεν ξύρισα, αλλά δεν έχει μείνει τρίχα.

2) Το βάρος της είναι αδιανόητα χαμηλό, πλησιάζει πλαστικό ξυραφάκι, πράγμα που την καθιστά πολύ εύκολη για χρήση από κόσμο που μόλις τώρα εισάγεται στο Π.Ξ. Ίσως είναι η μόνη μηχανή που θέλει την πίεσή της, κατά παράβαση του βασικότερου κανόνα του χόμπυ μας. Για να επιτευχθεί αυτό το βάρος, η λαβή είναι κούφια.

3) Η έλλειψη βάρους εξισορροπείται από το μικρό όγκο και μήκος, όπερ μεθερμηνευόμενον μηχανή φιλική για ταξίδια, ανθρώπους με μικρά χέρια και, φυσικά, ανθρώπους με μικρά χέρια που ταξιδεύουν συχνά. :dance: Ακόμα κι αν δεν ταξιδεύετε όμως (ή έχετε μεγάλα χέρια) η μηχανή χρησιμοποιείται άψογα κι από εσάς. Trust me, ο μέσος μου είναι 9 εκατοστά και η κοντή λαβή είναι αρκετά αντιολισθητική. Το μικρό μέγεθος, σε συνδυασμό με ελαφρύτητα και καμπυλότητα, επιτρέπουν γρήγορα κι ασφαλή ξυρίσματα που δύσκολα δίνει άλλη, πιο "του συρμού" μηχανή, της οποίας την πορεία πρέπει να διορθώνεις - προσέχεις διαρκώς.

4) Η έκθεση λεπίδας είναι λίγο μεγαλύτερη από ήπιες μηχανές, όπως η feather popular ή η Muhle R89, αλλά δε θα τη χαρακτήριζα επιθετική. Αντιστοίχως και λόγω της προαναφερόμενης ασυνήθιστα μεγάλης καμπυλότητας, η ηχητική ανατροφοδότηση (sound feedback για όσους είμαστε από χωριό), είναι πολύ χαμηλή, παρά τα υλικά της μηχανής, που επιτρέπουν θεωρητικά καλύτερο "αντίλαλο".

5) Συμπερασματικά, είναι μία μηχανούλα ασκητική, ιδιαίτερη, εμφανώς από μία άλλη εποχή. Το φινίρισμά της είναι για γέλια, η συσκευασία εξίσου, το σχέδιο παραπέμπει σε 70ς στην καλύτερη. Ωστόσο, στο μέγα ζητούμενο, το καλό, αποδοτικό κι ασφαλές ξύρισμα, τα πάει άψογα. Προσωπικά, την έχω εντάξει στο πρόγραμμα, έχοντας πλέον αντικαταστήσει πλήρως όλες τις άλλες "φθηνές" αλλά και την R89, που πλέον μου φαίνεται πολύ ήπια και βαρετή για την εμπειρία μου. Η YUMA είναι μηχανή για γρήγορο, ασφαλές, αναίμακτο ξύρισμα, εύκολη στα ταξίδια και δε σε πολυνοιάζει να χαλάσει ή να χαθεί. Ταιριάζει ιδανικά με αιχμηρές λεπίδες, αλλά περνάει πολύ καλά και με Voskhod. Τελοσπάντων, εδώ έχουμε ένα τεράστιο YMMV. :D



Αν είναι σύμφωνοι οι συντονιστές, το θέμα εξυπηρετεί και ως giveaway της εικονιζόμενης, αχρησιμοποίητης μηχανής, η οποία αγοράστηκε από την Edirne πριν 2 μήνες. Δικαίωμα συμμετοχής σε μέλη με πάνω από 20 δημοσιεύσεις, συμμετοχές δεκτές ως ΚΑΙ την 1η Ιουλίου. Ποστ = συμμετοχή, εκτός κι αν το μέλος εξαιρεί ρητώς εαυτόν. Η κλήρωση θα γίνει στις 3 Ιουλίου με random number picker και ο αύξων αριθμός κλήρου που θα αναλογεί στον καθένα θα έχει ανακοινωθεί με ποστ στο παρόν θέμα μόλις κλείσουν οι συμμετοχές.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5906
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27419 times
Been thanked: 38928 times
Ηλικία: 54

Γιώργο, άνοιξε ξεχωριστό νήμα YUMA Giveaway ΕΔΩ
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Το link για το giveaway, λοιπόν! :D

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 15 ώρες 52 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
herco έγραψε: 22 Ιουν 2022, 23:39 Μπραβο για την κινηση αυτη - Δεν θα συμμετασχω, αλλα πρεπει να τονιστει οτι εκτος απο ενα cult αντικειμενο εχει τεραστιο (και απολαυστικο) βαθος κοπης !
Στη δική μου γιούμα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ΤΙΣ πιο αιχμηρές λεπίδες (λ.χ. φέδερ, ΚΑΙ, πέρμα), παρά μόνο "δεύτερης γραμμής" αιχμηρότητας, πχ ladas, rapira, lord asco. Καλά τα πήγε και με αυτές, αλλά δεν φτάνει την r41 (ίσως όπως ήταν αναμενόμενο από μία τσίγκινη μηχανούλα σε σκέτο χαρτονένιο κουτάκι).

Παραδόξως, με ένα τεράστιο YMMV, παρατήρησα ότι οι Voskhod "της πάνε". Δε φοβάσαι καθόλου μην κοπείς, η λεπίς αφήνεται ανενόχλητη, η ανορθόδοξα μεγάλη καμπύλη της γιούμα οργώνει. Παίρνεις ευκολα και γρήγορα bss, αλλά όχι το βαθύτερο.

Αυτό που σίγουρα μπορεί να ειπωθεί, είναι ότι θα ευχαριστηθεί δοκιμές όποιος του λάχει το γκιβαγουέη. Είναι τόσες οι διαφορετικές μεταβλητές της εν λόγω μηχανής σε σχέση με τις "ορθόδοξες" που κυκλοφορούν, ώστε αλλάζουν και όλα ως προς τα στεγανά/δεδομένα που έχει κανείς μέχρι να την αποκτήσει.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φυσικα και θα χρειαστουν δοκιμες και πειραματισμοι, οπως σε καθε μηχανη. Και σιγουρα μετα απο καποιο διαστημα με πραγματικα κοφτερα ξυραφακια ( Muhle K1 ή Personna Medical) θα παρεις πολυ βαθυ και κυριως απολαυστικο ( πολυ πανω απο αυτο της R41) ξυρισμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Ψήθηκα κι εγώ να πιάσω τον πειραματισμό επομένως! :D
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10575
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26508 times
Been thanked: 25992 times

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο Ηρακλή, έκτος του ότι μπορείς να πάρεις πιο βαθύ ξύρισμα από την R41.

Με την Yuma πάντα παίρνω καλά ξυρίσματα, παρότι η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ χαμηλή. Αλλά αν αναλογιστεί κανείς το κόστος της, είναι άδικη η όποια σύγκριση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Antonis έγραψε: 23 Ιουν 2022, 14:26 Θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο Ηρακλή, έκτος του ότι μπορείς να πάρεις πιο βαθύ ξύρισμα από την R41.
Το "πολυ πανω απο αυτο της R41" πηγαινε στο απολαυστικο. Με τη YUMA οτι ταρζανια και να κανεις δεν νιωθεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να κοπεις. Εννοειται βεβαια πως η διαφορα τιμης και ποιοτητας κατασκευης δεν προδιαθετει για σοβαρη συγκριση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12985 times
Been thanked: 13650 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Πάντως, ας μου επιτραπεί να πω, με τα λίγα που ξέρω από ξυριστικές μηχανές, ότι βλέποντας ως εμφάνιση τη YUMA, δεν σε προδιαθέτει να ξυριστείς μαζί της... απόψεις θα πείτε...συμφωνώ !
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Γκαραβέ, το σχόλιό σου ήταν η πρώτη αντίδραση και για εμένα, όπως έχω γράψει στην πρώτη παράγραφο. Ειδικά το φινίρισμα, είναι για κλάματα, γεμάτο ατέλειες και θολούρα, νόμιζα ότι μου κάνουν πλάκα πουλώντας αυτό το προϊόν.

Τελικά ξυρίζει, ξυρίζει πολύ καλά, κι αυτό είναι το ζητούμενο για εμένα. Η υπενθύμιση αυτού που μας έλεγαν στο δημοτικό "don't judge a book by its cover". Εξ ου η παρουσίαση και το γιβαγουέη, είμαστε φόρουμ και τα γραπτά μένουν για όσους θα μπουν και στο μέλλον. Να θυμόμαστε τι σημαίνει τω όντι ''παραδοσιακό ξύρισμα'''.

Και ως καταναλωτές, δε βλάπτει να μαθαίνουμε/θυμόμαστε ότι υπάρχει τέλειο αποτέλεσμα και σε... ατελή υλικά. Οι εταιρείες να μπαίνουν περισσότερο στη συζήτηση των πραγματικών - μηχανικών ιδιοτήτων και λιγότερο στο πεδίο του ιδεατού, των καθρεπτών δια ιθαγενείς.

Όπως είπες κι εσύ, απόψεις υφίστανται και χαίρομαι διπλά όταν δημιουργείται γόνιμος - ακομπλεξάριστος διάλογος.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5906
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27419 times
Been thanked: 38928 times
Ηλικία: 54

Είπαμε, άθλια κατασκευή αλλά σε έμπειρα χέρια ξυρίζει υπέροχα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”