Ξύρισμα με ένα πέρασμα κόντρα - Αρχάριος

Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Καλησπέρα σε όλους,

Ως νέος στο ξύρισμα με μηχανή ασφαλείας θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας.
4 χρόνια ξυριζόμουν 1 φορά την εβδομάδα με ένα πέρασμα κόντρα αφού έπαιρνα τα χοντρά με κουρευτική μηχανή, με τζελ της νιβέα και μηχανή Gillette Fusion Proshield. Πάντα μετά από πρωινό μπάνιο και σε 10 λεπτά είχα bbs αποτελέσμα. Κάθε φορά είχα 50% πιθανότητα να ερεθιστώ σε όλο τμήμα του λαιμού γιατί οι τρίχες πάνε όπως να ναι και πέρναγα 100 φορές τα σημεία εκείνα.

Πήρα για δοκιμή την Muhle r89 με διάφορες λάμες χωρίς πινέλο και κρέμες/σαπούνια για να δω την διαφορά, γιατί η αίσθηση του πλαστικού ξυραφιού δεν με ικανοποιούσε.
Σαν αίσθηση η μηχανή ασφαλειας είναι πολύ καλύτερη αλλά για να πάρω το αποτέλεσμα που θέλω έκανα 3 χέρια + μερεμέτια = 30 λεπτά.
Δε ξέρω ακόμα να την χρησιμοποιώ βέβαια. Στο 2ο από τα 3 ξυρίσματα, δοκίμασα αμέσως κόντρα και χιλιοκόπηκα.

Πως θα γίνει να κάνω το ίδιο ξύρισμα που έκανα τόσα χρόνια τσακ μπαμ με ένα πέρασμα; Εκτός από τεχνική βοηθάει και η υπόλοιπη προίκα (πινέλα, σαπούνια, πρι-σέιβ κ.ά.) ;
Εν τω μεταξύ φοβάμαι και να πληρώσω για πράγματα που τελικά μπορεί να μην χρησιμοποιήσω και να επιστρέψω στις παλαιές συνήθειες.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11960 times
Ηλικία: 55

Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Έχουμε όλοι λίγο πολύ περάσει από το ίδιο στάδιο. Για εμένα, 1 χρόνο εμπειρίας μετά, η διαφορά είναι πρωτίστως η τεχνική στην ίδια τη χρήση της μηχανής, δευτερευόντως η τεχνική του αφρισμού και τριτευόντως όλα τα υπόλοιπα. Αυτό δηλαδή που ψάχνεις, θα έρθει μόνο του, αβίαστα, με την πάροδο του χρόνου.

Γι' αυτό η δική μου συμβουλή, την οποία έχω ξαναδεί κι από άλλους εδώ μέσα, είναι να ξεκινήσεις με οικονομικό και αποτελεσματικό εξοπλισμό (arko σαπούνι, yaqi/omega πινέλα, μηχανή έχεις άψογη για αρχάριο, λεπίδες ήπιες πχ voskhod για αρχή). Όταν μαστεράρεις τη χρήση του απλού εξοπλισμού, μπορείς σταδιακά να προχωράς σε άλλες μεταβλητές, αλλάζοντας κατά προτίμηση μία κάθε φορά (πχ μόνο το σαπούνι, ή μόνο τη λεπίδα), ώστε να εντοπίζεις πού ήταν το λάθος αν σφαχτείς ή δεν πάρεις το αποτέλεσμα που θες.

Πολλοί δεν το πιστεύαμε στην αρχή, αλλά η τεχνική είναι το Α και το Ω, και έρχεται μόνο με το χρόνο και την εξάσκηση.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Αγαπητέ @RPDrummer , με την μηχανή που έχεις επιλέξει, είναι πολύ δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο, να πάρεις bbs με ένα μόνο πέρασμα, κι ας είναι και κόντρα.
Όση τεχνική κι αν αποκτήσεις.
Για την ιστορία, είμαι κάτοχος της εν λόγο, είναι απο τις αγαπημένες μου, αλλά είναι για άλλη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1148 times
Been thanked: 728 times
Ηλικία: 53

Όπως κάθε τι νέο, πρέπει να εξασκηθείς για να το μάθεις. Αν ψήνεσαι... βούτα μέσα στην ιεροτελεστία του ΠΞ, μύρισε, απόλαυσε, πάρε το χρόνο σου και αφιέρωσε χρόνο. Βάλε μουσική, χαλάρωσε και αφιέρωσε λίγα λεπτά παραπάνω στο ξύρισμα. Βελτιώσου, μάθε το πρόσωπό σου και τη φορά που φυτρώνουν τα γένια σου. Σε λίγο δεν θα σε νοιάζει αν έχουν ξεφύγει σημεία. Θα έχεις αφιερώσει λίγο χρόνο στον εαυτό σου. Όταν θα έρθει το bbs θα δεις ότι άξιζε ο δρόμος.
Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Αυτός το πάει τραίνο με 3 χέρια.
mbakurin έγραψε: 25 Φεβ 2022, 12:35
Γι' αυτό η δική μου συμβουλή, την οποία έχω ξαναδεί κι από άλλους εδώ μέσα, είναι να ξεκινήσεις με οικονομικό και αποτελεσματικό εξοπλισμό (arko σαπούνι, yaqi/omega πινέλα, μηχανή έχεις άψογη για αρχάριο, λεπίδες ήπιες πχ voskhod για αρχή).
Από λεπίδες πήρα Astor, Astra μπλε και πράσινο και perma sharp όλες από 5. Έχω δοκιμάσει μόνο τις astor και την άστρα πράσινη. Θα μείνω με μία μέχρι να μάθω.
Από πινέλο να πάρω ένα συνθετικό για ευκολία; Θα χρειαστώ φαντάζομαι και ειδική βάση να στεγνώνει;
Γιώργος Λ έγραψε: 25 Φεβ 2022, 13:41 με την μηχανή που έχεις επιλέξει, είναι πολύ δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο, να πάρεις bbs με ένα μόνο πέρασμα, κι ας είναι και κόντρα.
Όση τεχνική κι αν αποκτήσεις.
Δεν παίζει ρόλο και η λεπίδα; Επίσης σκεφτόμουν όταν βελτιωθώ να πάρω την κεφαλή της R41 για να ξεμπερδεύω πιο γρήγορα.
stratri1 έγραψε: 25 Φεβ 2022, 18:50 Όπως κάθε τι νέο, πρέπει να εξασκηθείς για να το μάθεις. Αν ψήνεσαι... βούτα μέσα στην ιεροτελεστία του ΠΞ, μύρισε, απόλαυσε, πάρε το χρόνο σου και αφιέρωσε χρόνο. Βάλε μουσική, χαλάρωσε και αφιέρωσε λίγα λεπτά παραπάνω στο ξύρισμα. Βελτιώσου, μάθε το πρόσωπό σου και τη φορά που φυτρώνουν τα γένια σου. Σε λίγο δεν θα σε νοιάζει αν έχουν ξεφύγει σημεία. Θα έχεις αφιερώσει λίγο χρόνο στον εαυτό σου. Όταν θα έρθει το bbs θα δεις ότι άξιζε ο δρόμος.
Συμφωνώ για την εξάσκηση. Ισχύει σε όλα τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

@RPDrummer , μια χαρά είναι οι λεπίδες που έχεις πάρει, εμένα προσωπικά δε μου κάνουν καθόλου οι άστρα, ειδικά οι μπλε. Αλλά δε χάνεις τίποτα να τις δοκιμάσεις (πέρα από λίγο αίμα ίσως :D ). Οι άστορ είναι πιο φιλικές από τις πέρμα για νέο, αλλά με την Ρ89 που είναι ήπια γενικά, δε θα έχεις θέμα όσο δεν πιέζεις και δεν κάνεις ταρζανιές και βιαστικές κινήσεις. Παίζεις εντός ξυριστικής... terra cognita στην αρχή.

Επίσης εννοείται να πάρεις συνθετικό πινέλο, οι τιμές είναι χώμα, η απόδοση κορυφή. Ψάξε κάποιο 22άρι ή 24άρι της yaqi, από τα factory defect του Αλί. Μην τα φοβηθείς, δεν έχουν στην πραγματικότητα κανένα ελάττωμα. Οι χρόνοι παράδοσης έχουν πέσει πολύ αυτή την εποχή, στις 15-20 μέρες για Αθήνα. Αν δε μπορείς να περιμένεις, μπορείς να βρεις αξιοπρεπή ίδια πινέλα, αλλά σε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές σε ντόπια μαγαζιά, τύπου διπλές ή τριπλές. Επειδή μιλάμε όμως για χαμηλά σχετικά ποσά, ίσως αξίζει να πάρεις 1 χ συνθετικό με το ντόπιο καπέλο, και να πάρεις ένα Ψ δεύτερο στο 1/2 ή και 1/3 ενδεχομένως του κόστους, να σου έρθει εν καιρώ. Με 25 ευρώ περίπου σύνολο, θα έχεις 2 πινέλα - μπόμπα για αρχάριο, να κάνεις και ροτέησον. ;)
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου για ένα μόνο πέρασμα κόντρα έπειτα από 15 περίπου χρόνια στο παραδοσιακό ξύρισμα.Όσες φορές το επιχείρησα δεν είχα καθόλου καλό αποτέλεσμα,κοψίματα και ερεθισμούς.Αποδεκτό ξύρισμα με ένα μόνο πέρασμα μου δίνει μόνο η Muhle R41 Twist με κοφτερή λεπίδα(Feather,Polsilver Super Iridium,Super Perma Sharp,με τη σειρά που τις γράφω) αλλά με τη φορά της τρίχας.Το ίδιο και η MERKUR Futur.Μόνο με το μαχαίρι DOVO Bismarck 6/8 και σαπούνι καλό(Tabac tallow) τα κόβω κόντρα με τη πρώτη χωρίς παρατράγουδα.
Υ.Γ. Με τις Astra έτερες δεν τα έχουμε βρει.
Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Από AliExpress δεν βρήκα κάποιο defect πινέλο που να μου αρέσει. Στα "μη ελαττωματικά" ίδιες τιμές είναι με Ελλάδα πάνω κάτω.

Το ξύρισμα αν δεν γίνει κόντρα ενοχλεί και την γυναίκα μου, γδέρνουν πολύ οι ρημάδες οι τρίχες :(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 26 Φεβ 2022, 13:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Εντάξει, αν δε σου αρέσουν τα τρέχοντα defect, τότε πήγαινε σχεδόν ασυζητητί στα ελληνικά καταστήματα. Ρίχνε καμιά ματιά πού και πού πάντως, ανανεώνεται διαρκώς η γκάμα των "defect" και μπορεί να πετύχεις κάτι στα γούστα σου. Στα 7 ευρώ τελική, δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε κανένα μήκος και πλάτος του κόσμου. :)
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”