Το ποτ-πουρι των αποριών του αρχάριου...

Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Καλημέρα συγξυριστές (μετά από πολύ καιρό μου φαίνεται περίεργο το να μην γράφω συμφορουμίτες...)

Για να μην ανοίγω θέμα στην κάθε κατηγορία και να φορτώνω άσκοπα, είπα να τα μαζέψω σε ένα ποστ...

Όλο κι όλο ένα ξύρισμα έχω κάνει κι από κει που ξυριζομουν 10 φορές τον χρόνο, κρατιέμαι να μην το πάω σε καθημερινή βάση...

Τώρα για τις απορίες μου...

Ανακάλυψα ότι έχω ξηρό κι ευαισθητο δέρμα... Να υποθέσω ότι η χρήση ενός pre-shave είναι μονόδρομος? Υπάρχουν κατηγορίες σαπουνιών που θα ήταν καλύτερα για το δέρμα μου?

Εναλλαγή σαπουνιών είναι κάτι που βοηθάει ή καλό είναι να μην γίνεται (συχνή) εναλλαγή τους?

Σε περίπτωση που δεν θέλω να κάνω τον αφρό στη θήκη του σαπουνιού, υποθέτω ότι παίρνω μια ποσότητα του σε μπωλ και το δουλεύω εκεί... Πόση ποσότητα σαπουνιού αρκεί για δύο περάσματα?

Για ξηρή κι ευαίσθητη επιδερμίδα, θα πρέπει να αποφύγω κάποιες λεπίδες?

Παραπάνω από δύο περάσματα, γιατί διάβασα κάπου, ότι θεωρείται υπερβολή και λάθος?

Ένα θεματακι το οποίο είχα και με τα συμβατικά πολυλεπιδα ξυραφάκια είναι και μια μεγάλη ελιά που έχω στο πρόσωπο... Σαν αυτή της Σιντυ Κρωφορντ αλλά από την άλλη μεριά... Μακελεματα σε τέτοια σημεία πως τα αποφεύγετε?

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Όχι δεν είναι μονόδρομος το πρι σέιβ. Ή να ξυρίζεσαι μετά από ντουζ ή να πλένεις με σαπούνι το προσωπό πριν το ξύρισμα για να μαλακώνουν τα γένια. Στη δεύτερη περίπτωση προτιμότερο Γλυκερίνης Παπουτσάνης, χωρίς καλο ξέβγαλμα γτ αφήνει μια γλίτσα καλή για τη βασική διαδικασία του ξυρίσματος. Αν δεν έχεις, χρησιμοποίησε ό,τι σαπούνι έχεις αλλά ξέβγαλέ το. Για αρχή ξυρίσου με 2 χέρια με τη φορά της τρίχας. Άρα πρέπει να βρεις τη φορά της τρίχας στα διάφορα σημεία του προσώπου σου. Έτσι αποφεύγεις ερεθισμούς κ μαθαίνεις πιο εύκολα τη σωστή γωνία κ πίεση.. Να ξυρίζεσαι αν μπορείς κάθε μέρα ή γενικά τακτικά. Αρκεί να θες φυσικά. Το δέρμα με τον καιρό αποκτά αντοχή στο ξυράφι αν ξυρίζεσαι τακτικά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα διάφορα σαπούνια. Μάθε να κάνεις σωστό αφρό. Οι λεπίδες μόνο με δοκιμή αποδεικνύονται. Δοκίμασε όσο περισσότερες μπορείς. Αν μια σου φανεί καλή, δλδ κόβει ικανοποιητικά, χωρίς να τραβάει, χωρίς να σου κάνει ερεθισμούς, χωρίς να κόβεσαι εύκολα, χρησιμοποίησέ την πιο συχνα μέχρι να Το βρεις κ να συνηθίσει το δέρμα σου. Αυτά για αρχή. Για τα υπόλοιπα που μπορεί να σου γεννηθούν απορίες είναι θέμα προσωπικής σου αναζήτησης στα νήματα του φόρουμ.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε, @qsplan ,το σημαντικότερο είναι να ξεκινήσεις να ξυρίζεσαι με τον παραδοσιακό τρόπο, τακτικά, και με την πράξη θα απαντήσεις, μόνος σου, στις απορίες σου, χωρίς σωστό και λάθος, αλλά σύμφωνα με τις δικές σου επιλογές... Καλή συνέχεια !!!👍💈👍
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

qsplan έγραψε: 12 Φεβ 2022, 11:30 Ένα θεματακι το οποίο είχα και με τα συμβατικά πολυλεπιδα ξυραφάκια είναι και μια μεγάλη ελιά που έχω στο πρόσωπο... Σαν αυτή της Σιντυ Κρωφορντ αλλά από την άλλη μεριά... Μακελεματα σε τέτοια σημεία πως τα αποφεύγετε?
Ειχα και εγω μια και την αφαιρεσα σε δημοσιο νοσοκομειο εντελως δωρεαν και σε συντομο διστημα (περιπου 3 μηνες). Δεν χανεις τιποτα να κλεισεις ενα ραντεβου πρωτα σε δερματολογο ο οποιος θα κρινει και θα δωσει την εγκριση οτι η ελια ειναι καταλληλη για αφαιρεση και μετα πας σε πλαστικο χειρουργο οπου στην αφαιρουν μπαμ μπαμ. Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος δεν φαινεται τιποτα πλεον και γλυτωσα απο τα κοψιματα. Τωρα βεβαια με τον κορωνοιο δε ξερω τι παιζεται αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις. Φυσικα αυτο γινεται και σε ιδιωτικα κεντρα αλλα δε γνωριζω το κοστος. Για την ιστορια να πω οτι πηγα στο νοσοκομειο Παπανικολαου στην Εξοχη Θεσσαλονικης.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Συγκρατώντας το γεγονός ότι το δέμα σου είναι ευαίσθητο και ξηρό σου προτείνω να επιλέξεις τα κατάλληλα προϊόντα που ανταποκρίνονται στις προσωπικές σου απαιτήσεις,σαπούνια,κρέμες ξυρίσματος και κατάλληλο after shave lotion ή balm.Το ίδιο ισχύει και για συνδυασμό μηχανής-λεπίδας.Με δύο περάσματα θα πρέπει να έχεις ξυριστεί εύκολα,ευχάριστα,αποτελεσματικά και χωρίς ιδιαίτερους ερεθισμούς διότι ακολουθεί το επόμενο ξύρισμα…Για να το πετύχεις πρέπει να είναι σωστός ο συνδυασμός όλων των ανωτέρων και σωστή η διαδικασία συνολικά.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Να προσθέσουμε κι άλλη μια απορία...

Σε περίπτωση καθημερινού ξυρίσματος, είναι καλό να έχουμε και δεύτερο και τρίτο πινέλο, να ξεκουράζεται αυτό από το τελευταίο ξύρισμα? Ή δεν παθαίνουν τίποτε (αν τα προσέχεις) και είναι υπερβολή?
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Αυτό ακούγεται για τους ασβούς. Προσωπικά δεν το εφαρμόζω, ούτε το εφάρμοσα ποτέ, ούτε όταν ξεκίνησα, που ακούς διάφορα και μπαίνεις σε τριπάκια. Όλα τα πινέλα μου ζωντανά είναι. Άσε που νιώθω φουλ καταθλιπτικά, πως όλα αυτά θα ζήσουν περισσότερο από μένα. Σωστή χρήση χωρίς υπερβολικό πίεσμα-τσάκισμα, καλό στέγνωμα. Σαν Ιδέα μου αρέσει να έχει κάποιος μόνο ένα πινέλο και μία μηχανή. Το βρίσκω πιο προσωπικό. Μου θυμίζει και τον πατέρα μου. Και πιστός σε αυτήν την Ιδέα έχω καμιά 15αριά μηχανές και άλλα τόσα πινέλα. Αλλά τι να κάνω Νέος είμαι, με παρασύρει το ολοκαύτωμα των αισθήσεων. :happy-bouncyredfire:
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Όντως ολοκαυτωμα... ούτε μια βδομάδα έχω κλεισει, 2 ξυρίσματα έχω κάνει όλο κι όλο και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από το να κοιτάω και να παραγγέλνω...

Ευλογημένοι όσοι έχουν εγκράτεια...

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι λένε ότι αυτή είναι η τελευταία αγορά/παραγγελία που έχουν κάνει, αλλά τσουπ να'σου πετάγεται και κάτι άλλο, σε καλή τιμή και ευκαιρία που μυστηριωδώς μπαίνει στο καλάθι...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Υπάρχει το σχετικό νήμα Θάλαμος αποτοξίνωσης. Κάποια στιγμή Θα μπω. Τρία-τέσσερα σαπούνια ακόμα και τέλος. :obscene-tolietclaw:
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Ναι, ναι, κι εγώ από Δευτέρα αρχίζω δίαιτα. Σοβαρά. :shifty:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”