Τι φορέσατε αυτές τις μέρες για να πάτε σε επισκέψεις?

Απάντηση
justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Εγώ τις γιορτές τις πέρασα στο σπίτι μου,με τους δικούς μου,και χωρίς πολλούς συγγενείς,γι'αυτό δεν φόρεσα κάτι το ιδιαίτερο,πέρα από τα καθημερινά μου ρούχα.
Το θέμα το έβαλα εδώ,γιατί δεν ήξερα σε ποιο section σχετικά με το ντύσιμο να το βάλω.
Αν πήγαινα επίσκεψη κάπου θα έβαζα σίγουρα το κλασικό ντύσιμο που έχω ποστάρει στο θέμα που έχω ανοίξει,στην κατηγορία "επίσημο ντύσιμο".Πάντως χθες το απόγευμα που βγήκα για καφέ,είδα πολλούς καλοντυμένους,και οι φίλοι μου φορούσαν μαύρα υφασμάτινα παντελόνια,πουκάμισα και σακάκια/jackets.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Επειδή κάθε μέρα στην δουλειά φοράω κοστούμι, γραβάτα κ.λπ. στις εξόδους μου επιλέγω κάτι απλό, π.χ ένα μαύρο η γκρί σπορ βαμβακερό παντελόνι, η και με λίγο μαλλί αν κάνει κρύο, ή τύπου καπαρτίνας με μαύρα παπούτσια η μποτάκια casual. Επάνω ένα απλό πουκάμισο, η ένα μάλλινο πουλόβερ αν κάνει κρύο. Φέτος έπαιξα πολύ και πουκάμισο με αμάνικο λεπτό V πουλόβερ. Για παλτό δούλεψα αρκετά Μοντγκόμερυ.

Αυτό είναι γενικά το ντύσιμο μου, από εκεί και μετά φεύγω σε κλασικά κοστούμια.

Αφου μιλάμε για ντύσιμο στις γιορτές, μεταφερόμαστε στο επίσημο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Σακακι, πουκαμισο, σκουρο τζιν ή παντελόνι, μαυρα η καφε πατουμενα κ ζωνη, μπολικη burberry sport
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Δεν πολυπήγα σε ξένα σπίτια, σε έναν γάμο το άλλο Σάββατο μάλλον κοστούμι και γραβάτα, αλλιώς σκούρο τζιν με πουκάμισο και μαύρο σακάκι-παπούτσια.
Εικόνα
justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

calmato έγραψε:Δεν πολυπήγα σε ξένα σπίτια, σε έναν γάμο το άλλο Σάββατο μάλλον κοστούμι και γραβάτα, αλλιώς σκούρο τζιν με πουκάμισο και μαύρο σακάκι-παπούτσια.
Για το γάμο σου προτείνω να βάλεις κουστούμι,χωρίς γραβάτα.Δηλαδή μαύρο υφασμάτινο παντελόνι/σακάκι και πουκάμισο λευκό,μαύρο ή μωβ.

Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο που είναι off topic,ξέρεις γι'αυτά τα σακάκια,να απαντήσεις στο παρακάτω θέμα!

http://mens-only.gr/forum/index.php?f=5 ... =viewtopic" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλημέρα! Το είχα δει το θέμα αλλά δεν έιχα ιδέα και ετσι δεν απάντησα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Apostolos έγραψε:...με αμάνικο λεπτό V πουλόβερ.
Απόστολε, εννοείς καζάκα;
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι Ηλία!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν διεκδικώ δάφνες γνώσεων στο θέμα του ντυσίματος, αλλά επειδή βλέπω τα συγκεκριμένα topics λίγο παραμελημένα, θέλω να παρακινήσω τα μέλη μας καθώς είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος που αφιερώνει χρόνο και χρήμα για το ξύρισμα του να μην αφιερώνει έστω και ελάχιστο χρόνο για το ντύσιμο του. Οι εποχές που οι γυναίκες έφτιαχναν τις βαλίτσες των αντρών που έφευγαν για ταξίδι, έχουν περάσει, κατά την γνώμη μου καλώς, ανεπιστρεπτί.
Πάμε στο θέμα μας. Ενόψει ρεβεγιόν πρωτοχρονιάς θα κάνω κάποιες προτάσεις:

1. Ρεβεγιόν – ένδυμα επίσημο
Είτε γιατί το επιβάλει η κοινωνική σας θέση, είτε γιατί είτε προσκεκλημένοι ενός πολύ σοβαρού οικοδεσπότη είτε γιατί έτσι σας αρέσει, το κοστούμι είναι πάντα η καλύτερη επιλογή. Ένα μαύρο κοστούμι με γαλάζιο ή λευκό πουκάμισο με μανικετόκουμπα και μία γραβάτα βυσσινί/ μπορντό είναι ασφαλής επιλογή είτε για τους μη γνώστες είτε για τους κλασσικούς. Μαύρα παπούτσια, μαύρη κάλτσα και είναι σίγουρο ότι θα εντυπωσιάσετε. Για το κρύο μπορεί να φορεθεί από πάνω καμπαρτίνα ή ημιπαλτο και κασκόλ.
2. Ρεβεγιόν – Casual
Αν δεν θέλετε να φορέσετε κάτι ‘βαρυ’ αλλά δεν θέλετε να είστε και σπόρ, τότε ένα καλό μαύρο ή γκρί παντελόνι με ένα μωβ ή λιλά πουκάμισο και μια μάυρη καζάκα (αμάνικο πουλόβερ) είναι και καλή λύση. Παπούτσια μαύρα ή μπορντώ σκούρα κάλτσα μαύρη ή γκρι ανάλογα με το παντελόνι και από πάνω ημίπαλτο ή μοντγόμερυ.
3. Ρεβεγιόν κάτω τον 25.
Αν είστε ή αισθάνεστε πιτσιρικάς, τότε ένα χοντρό σπόρ μαύρο παντελόνι με βελούδινη υφή, μάυρα καλά μποτάκια, και ένα ζιβάγκο είτε ότι πρέπει και μπορεί να φορεθεί και με κοντό μπουφάν ειδικά αν έχετε μηχανή.
4. Ρεβεγιον με τζιν
Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει, ούτε και αν κάτσω σπίτι με την γυναικά μου
5. Ρεβεγιον με φράκο, σμοκιν, παπιον κ.λπ.
Εδώ θέλει εκτός από το κατάλληλο περιβάλλον και κάποιες γνώσεις που εγώ δεν έχω. Οπότε ακολουθώ τον κανόνα που προτείνω. Αν δεν κατέχετε το θέμα μην το αγγίζετε. Η γελιοποίηση παραμονεύει.

Τα παραπάνω είναι απλά προσωπικές απόψεις και προτάσεις – ιδέες. Προφανώς υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάει κανείς στην Ρώμη.
Για το 5 αν κάποιος έχει γνώση θα ήθελα να τον ακούσω.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”