ΚΟΥΡΕΙΣ και τήρηση μέτρων COVID-19

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας συνφορουμίτες και Καλή Χρονιά με Υγεία και οικογενειακή ευτυχία!
Να γίνω λίγο "παράξενος" και να ρωτήσω το αυτονόητο σε καιρό πανδημίας αν οι κουρείς σας βλέπετε να κρατάνε το σωστό πρωτόκολλο..
Δηλαδή βάσει και των τελευταίων ΦΕΚ νομίζω οφείλουν να κρατάνε λίστα πελατών με τηλέφωνο και όνομα έτσι ώστε να μπορεί να γίνει ιχνηλάτηση σε περίπτωση εμφάνισης κρούσματος. Από την αρχή της πανδημίας (ή επιδημίας όπως άλλοι λένε) μόνο σε έναν έιδα που το τηρούσε το πρωτόκολλο όπως πρέπει και με ατομικά ραντεβού ο οποίος ενώ ήταν άψογος και ως κουρέας δυστυχώς στην πορεία πούλησε την επιχείρησή του και δυστυχώς δεν ξέρω αν άνοιξε κάπου αλλού. Αλλά σε άλλους είδα μέχρι και να ξυρίζουν κόσμο με ηλεκτρική και μετά το ξύρισμα με την ηλεκτρική πελάτης να μην φοράει μάσκα μέσα... Ποιά είναι η γνώμη σας ή τί έχετε δει στην αγορά να γίνεται;
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Στο μπαρμπέρικο που πηγαίνω στα Άνω Λαδάδικα τηρούνται όλα τα μέτρα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11683 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

Ατομικά ραντεβού, απολύμανση του εξοπλισμού με σπρέι, μάσκες και όλα εντάξει στην κομμώτρια που πηγαίνω.
Παναγιώτης
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

sakis64 έγραψε: 22 Ιαν 2022, 14:06 Γεια σας συνφορουμίτες και Καλή Χρονιά με Υγεία και οικογενειακή ευτυχία!
Να γίνω λίγο "παράξενος" και να ρωτήσω το αυτονόητο σε καιρό πανδημίας αν οι κουρείς σας βλέπετε να κρατάνε το σωστό πρωτόκολλο..
Δηλαδή βάσει και των τελευταίων ΦΕΚ νομίζω οφείλουν να κρατάνε λίστα πελατών με τηλέφωνο και όνομα έτσι ώστε να μπορεί να γίνει ιχνηλάτηση σε περίπτωση εμφάνισης κρούσματος. Από την αρχή της πανδημίας (ή επιδημίας όπως άλλοι λένε) μόνο σε έναν έιδα που το τηρούσε το πρωτόκολλο όπως πρέπει και με ατομικά ραντεβού ο οποίος ενώ ήταν άψογος και ως κουρέας δυστυχώς στην πορεία πούλησε την επιχείρησή του και δυστυχώς δεν ξέρω αν άνοιξε κάπου αλλού. Αλλά σε άλλους είδα μέχρι και να ξυρίζουν κόσμο με ηλεκτρική και μετά το ξύρισμα με την ηλεκτρική πελάτης να μην φοράει μάσκα μέσα... Ποιά είναι η γνώμη σας ή τί έχετε δει στην αγορά να γίνεται;
Καλησπέρα,τα ραντεβού με τα ονόματα τηρούνται απ'ότι ακούω από διάφορους. Απ'όπου περνάω βλέπω ότι οι μάσκες δεν φοριούνται απ'τους περισσότερους καταστηματάρχες.
Όσο για την ιχνηλάτηση δεν θέλω να σε απογοητεύσω... Στην οικογένεια μου,δυο κρούσματα εδώ και ένα μήνα περίπου με διάφορα 10 ημερών ακόμα να μας καλέσουν από τον ΕΟΔΥ. Ούτε για οδηγίες ούτε για ιχνηλάτηση.
Για τις οδηγίες να ναι καλά ο γιατρός μας αλλά ρε γαμώτο ούτε για ιχνηλάτηση; Όταν τους κάλεσα και τους εξέφρασα το παράπονό μου για την ιχνηλάτηση κλασικά δεν είπαν τίποτα απολύτως.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Αν σε απασχολεί ο κορωνοιός κούρεμα σπίτι με κουρευτική καθώς όπως εφαρμόζονται τα μέτρα είναι για γέλια και γλιτώνεις και το δεκάρικο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Εμείς πάντως προσέχαμε πάρα πολύ αλλά μπήκε στο σπίτι από τα παιδιά και αρρωστήσαμε οικογενειακώς όπως άλλωστε θα συμβεί αργά ή γρήγορα σε όλους.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Μάσκα ΚΝ95 (καλή, του ευρώ, όχι τις κοροϊδίες των 30-40 λεπτών) καλά εφαρμοσμένη και δεν προλαβαίνεις να κολλήσεις τίποτα στο μισάωρο της κουράς, ειδικά αν ο κουρέας φοράει κι αυτός έστω ένα απλό ύφασμα ή απλή χειρουργική μάσκα. Ας μη γινόμαστε εμμονικοί.

Γενικά, το έζησα από πρώτο χέρι την τελευταία βδομάδα σε πάρε-δώσε με νοσοκομείο, τα πρωτόκολλα διαχείρισης κόβιντ είναι απαρχαιωμένα, έχουν μείνει στο Μάρτιο του 2020, ενώ ο ιός έχει αλλάξει τελείως και ως προς την παθοφυσιολογία και ως προς τη μεταδοτικότητά του. Δεν υπάρχει κανένας λόγος και/ή τρόπος να κάνεις ιχνηλάτιση σε ένα στέλεχος-φαντομά όπως η Όμικρον, το οποίο μεταδίδεται σα διάολος, μειώνει την ευαισθησία του τέστινγκ και προκαλεί από ελάχιστα έως καθόλου συμπτώματα στους εμβολιασμένους (τα οποία συμπτώματα είναι και τελείως όμοια με απλό κρυολόγημα, ιγμορίτιδες κλπ κλπ που παθαίνει ο κόσμος 2 και 3 φορές κάθε χρόνο).

Χαρείτε την κουρά σας με τη μασκούλα σας είναι το δίδαγμα, και χαλαρώστε. :D
De savoir vient avoir.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Βρε σωστά τα λες αλλά που ξέρουν ποιά μετάλλαξη ειχα εγώ π.χ.; Το prc έκανα μόνο και βγήκε θετικό σε ιδιωτικό διαγνωστικό. Για να δείς τον τύπο ήθελε πολλά λεφτά.
Πάσχει από παντού το σύστημα.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Αν δε μιλάμε για όμικρον, μιλάμε για δέλτα (οι λοιπές έχουν εξαφανιστεί). Από τη Δέλτα, η καλά εφαρμοσμένη- να πονάμε τη μυτούλα όταν κλείνουμε το έλασμα- ΚΝ95 σας προστατεύει για ακόμα περισσότερη ώρα σε συνθήκες κουρείου, άρα είστε ακόμα πιο οκ. Χώρια που σας καλύπτει περισσότερο ο εμβολιασμός, ειδικά με booster shot. Επιμένω ότι δεν έχετε λόγο να ανησυχείτε εσείς και κανείς άλλος - εφόσον πάντα μιλάμε για σωστά εφαρμοσμένη ΚΝ95 από πελάτη και έστω υποτυπώδη μάσκα από κουρέα!
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”