After shave μαζι με balm........

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

Έψαξα και διάβασα αρκετά post από τους παλιούς γνωστες του αντικειμένου εδώ μέσα. Κατάλαβα οτι εαν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και τα δυο προϊόντα(After shave και Balm) το ιδανικο ειναι να βάλεις πρώτα το after shave και μετα το Balm.Το πρόβλημα όμως σε έναν νέο στο παραδοσιακο ξύρισμα ή τουλάχιστον στο δικο μου πρόσωπο είναι οτι το οινόπνευμα τον παραδοσιακών splash με κανει να βογκάω από το κάψιμο. Εκανα υπομονή να εξατμιστεί λίγο και έβαλα το balm μετα .Τα πράγματα γίναν λίγο καλύτερα. Το ζητούμενο είναι οτι θέλω να εχω την μυρωδια του after shave ,εξάλλου το μισο ξύρισμα για αυτό γίνεται. Μήπως θα έπρεπε τουλάχιστον μέχρι να στρώσει το δέρμα μου(δυο μήνες ξυρίζομαι με κλειστού τύπου) να βαζω πρώτα το balm?Παιζει κάποιο ρολο και η εποχή ίσως?
Κάθε γνώμη και προσωπική εμπειρία καλοδεχούμενη.......
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. Για να σε καίει τόσο το αλκοόλ ή κάτι δεν κάνεις καλά όταν ξυρίζεσαι με αποτέλεσμα να ξεπετσιάζεσαι και να σε καίει το λοσιόν ή το δέρμα σου δε σηκώνει αλκοόλ.

Υπάρχουν υπέροχα after shaves lotions με άρωμα χωρίς οινόπνευμα ή με ελάχιστο.

Θα μπορούσες επίσης να βάζεις μετά το ξύρισμα π.χ. aloe vera ή witch hazel που είναι άοσμα και άκρως περιποιητικά και αφού ηρεμήσει το δέρμα, μετά κανα 5λεπτο ρίξε και το splash με το άρωμα που αγαπάς. Και μετά βάλε και μπαλμ αν νομίζεις ότι το χρειάζεται το δέρμα σου.

Ή βάλε ένα ελαφρύ άοσμο μπαλμ πρώτα και μετά από λίγο και το splash που σου αρέσει.

Προσωπικά, αλκοολούχα λοσιόν τα έχω κόψει χρόνια τώρα*. Δεν είναι ό,τι καλύτερο για το δέρμα μου. Το στεγνώνουν και τραβάει μετά. Την απαραίτητη αντισηψία την παίρνω από το witch hazel.

Η εποχή παίζει ρόλο ως προς τη λιπαρότητα του δέρματος. Με κρύο καιρό είναι πιο ξηρό, το καλοκαίρι πιο λιπαρό.

Γιατρός δερματολόγος ΔΕΝ είμαι, οι παραπάνω 'συμβουλές' ή μάλλον ιδέες, είναι βασισμένες στη δική μου εμπειρία και τύπο δέρματος.

*Εξαίρεση το εξαιρετικό άοσμο και με λίγο αλκοόλ 'Pure' της Meissner Tremonia.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Τα πιθανότερα από τα πιθανά, είναι πως το παρακάνεις στην πίεση, στα περάσματα με ή χωρίς αφρό, στο ειδος του αφρού, το είδος της λεπιδας κλπ κλπ. Δλδ στην ίδια τη διαδικασία του ξυρίσματος κ οχι στο ποστ. Μπορείς να εφαρμόσεις ένα αλουμ μπλοκ ακριβώς μετά το ξύρισμα κ πριν ο,τιδήποτε άλλο. Αν ακολουθεί κάψιμο, τότε μάλλον ισχύει το πιθανότερο από τα πιθανά. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ για τις απατήσεις..εχει ξύρισμα σήμερα..θα επανέλθω..
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Συνυοπογράφοντας τα των συνξυριστών άνωθεν, να σου προτείνω το Face tonic της Lucky Tiger
Απαλύνει το δέρμα και σου αφήνει μια, χωρίς διάρκεια, οσμή πορτοκαλιού.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13619 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Zissis ...μάλλον θα χρειαστείς να αποφύγεις προς στιγμήν τις λοσιόν και να επιλέξεις τα μπαλμ, ώσπου να βελτιωθεί η τεχνική ξυρίσματος. Πρόταση : Τα μπαλμ τις Stirling έχουν ήπια αίσθηση, χωρίς να αφήνουν ιδιαίτερα λιπαρότητα στην επιδερμίδα. Καλη συνέχεια !!!
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

babkoug έγραψε: 14 Ιαν 2022, 14:31 Μπορείς να εφαρμόσεις ένα αλουμ μπλοκ ακριβώς μετά το ξύρισμα κ πριν ο,τιδήποτε άλλο. Αν ακολουθεί κάψιμο, τότε μάλλον ισχύει το πιθανότερο από τα πιθανά. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Με το αλουμ μπλοκ σημερα και το balm μετα ολ ηταν μια χαρα.....κανενας ερεθισμος ή αισθηση καψιματος.......

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 17 δευτερόλεπτα:
gkarave έγραψε: 14 Ιαν 2022, 21:16 @Zissis ...μάλλον θα χρειαστείς να αποφύγεις προς στιγμήν τις λοσιόν και να επιλέξεις τα μπαλμ, ώσπου να βελτιωθεί η τεχνική ξυρίσματος. Πρόταση : Τα μπαλμ τις Stirling έχουν ήπια αίσθηση, χωρίς να αφήνουν ιδιαίτερα λιπαρότητα στην επιδερμίδα. Καλη συνέχεια !!!
εχεις δικιο......Μπαλμ σημερα και ολα καλα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Πάντως να ξέρεις πως σε όλα τα προϊόντα, από σαπούνια έως λοσιόν κ μπαλμ μπορεί να σε Πειράζει κάποιο συστατικό που μπορεί να μην πειράζει κανέναν άλλον. Για αυτό ξεκινάς με λίγες παραμέτρους,τσεκαρεις το προϊόν κ προσθέτεις. Που κ αυτό δεν είναι σίγουρο. Μπορεί κάποιο σαπούνι να μην σου κάτσει καλά σμρ κ μετά από ενα διάστημα να μην σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Κυρίως τα ψαγμένα άρτιζανς που έχουν τα χίλια μύρια μέσα. Το αλούμ είναι από τα πιο απλά αντισηπτικά κ αιμοστατικά. Αν έχεις λιπαρό δέρμα, οπως εγώ, άνετα πας χωρίς κάτι άλλο μετά από πλευράς αντισηψίας. Κυρίως αν το σαπούνι σου είναι φουλ μέταλ τζάκετ. Αν το δέρμα σου είναι ξηρό βάλε ένα απλό από πλευράς συστατικών μπαλμάκι. Έτσι ξεκινάς με σωστή κρίση για την ποιότητα της τεχνικής σου. Κ μετά κρίνεις τα άφτερ προϊόντα που σου κάθονται. Αλλά οπως ίσως κτλβνς, αυτά που λεω δεν είναι στάνταρ. Οι ξυριστικές μέρες δεν είναι ίδιες. Κ αυτό εξαρτάται κ από εσένα αλλά κ από εξωγενείς παράγοντες. Διάβαζε το Ξύρισμα της Ημέρας να κτλβς Τι τραβάμε...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Μια καλή λύση για σένα θα είναι ένα μπαλμ της Fine το οποίο είναι ρευστό όσο πρέπει και δεν καίει. Δεν σου αφήνει λιπαρο το δέρμα αλλά η αίσθηση του είναι κάτι ανάμεσα σε splash & balm. Δοκίμασε ένα και αν δεν σου αρέσει στο αγοράζω εγώ. Εγγυημένα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Δοκίμασε να κάνεις 1 ξύρισμα με τη φορά της τρίχας και βάλε εκεί οινοπνευματικό ASL. AΝ σε καίει πολύ λιγότερο, τότε όντως κάνεις κακό ξύρισμα (απόλυτα φυσιολογικό για νεοεισερχόμενο, όλοι έτσι ξεκινήσαμε). Αν σε καίει το ίδιο, έχεις θέμα με το οινόπνευμα και καλό είναι να το αφαιρέσεις από τα ASL σου. Εμένα ας πούμε, εντείνουν ή δημιουργούν κοκκινίλες, χωρίς να με καίνε τόσο όσο λες. Γι' αυτό και από οινοπνευματικά έχω μόνο με μενθόλη.
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”