Boctok (Vostok) 3

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Σήμερα καθώς κατέβηκα στο κέντρο για δουλειές έπεσα πάνω σε έναν κύριο που πουλούσε μεταξύ των άλλων και παλιά ξυράφια. Σταμάτησα λίγο και ρίχνοντας μία ματιά διαπίστωσα ότι πρόκειται για παλιά σοβιετικά ξυράφια. Όλα τους ήταν σε άθλια κατάσταση εκτός από ένα που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

Έχοντας παλαιότερα στην κατοχή μου παλιά και ποιοτικά θεωρώ γερμανικά ξυράφια (Tiger, Mannos, Dorko) διαπίστωσα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, ότι πρόκειται για ένα τουλάχιστον αξιοπρεπές ξυράφι χωρίς πάρα πολλές αβαρίες. Το αγόρασα και σκέφτομαι να επιχειρούσα μία μικρή ανακατασκευή, θεωρώ τουλάχιστον με μία πρώτη ματιά ότι είναι εφικτή. Από το ξυράφι λείπει για παράδειγμα ο ένας πυρός συγκρατήσεις της λαβής και υπάρχουν κάποιες οξειδώσεις στην κόψη του, χωρίς όμως να είναι βαθιές ή να λείπει κάποιο τμήμα της.

Αν κάποιος συνάδελφος διαθέτει κάποια από αυτά τα πυράκια σε περίσσευμα θα με ενδιέφεραν. Ακόμη, αν κάποιος που έχει ασχοληθεί με αντίστοιχη εργασία και έχει το χρόνο και τη διάθεση να επικοινωνήσουμε θα χαιρόμουν πολύ.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 834 times
Ηλικία: 63

Αν σε ενδιαφέρει βρήκα "washers and pins" για ανακατασκευή στην παρακάτω διεύθυνση :https://www.ebay.com/sch/sr_manufacture ... 3561.l2562 .
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Καλό φαίνεται.Καλό κατάστημα το παρακάτω :
https://rasoir-sabre.com/en/60-razor-scales
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Παλιότερα, στις αρχές της μεγάλης τρέλας μου με το πξ, είχα αγοράσει αρκετά ξυράφια στα οποια είχα κάνει διάφορες συντηρήσεις. Όταν έπρεπε να λύσω το ξυράφι, στο δέσιμο χρησιμοποιούσα μπρούτζινα πυρακια που τα χτυπούσα με προσοχή με ένα σφυρακι για να κάνουνε κεφάλι. Είχα αγοράσει μια λεπτή μπρούτζινη βέργα και από εκεί έκοβα στο μήκος που ήθελα. Στη λάμα όταν είχε σκουριά, ξεκινούσα τρίψιμο με γυαλόχαρτα νερού από 400αρι ή 200αρι, ανάλογα τη σκουριά, και σταδιακά μέχρι 3000. Στο τέλος γυάλισμα με κάποια πάστα. Μεγάλη προσοχή στην κόψη γιατί είναι πολύ εύκολο να κοπεί κάποιος όπως τρίβει με το γυαλόχαρτο και στο να μην υπάρχει ίχνος σκουριάς πάνω της γιατί έρχεται σε επαφή με το δέρμα και πιθανές πληγές. Αυτά από την δική μου εμπειρία.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

@bill3377 Mε αυτό τον τρόπο ακριβώς σκέφτομαι να κινηθώ και εγώ. Ευτυχώς η σκουριά δεν έχει επεκταθεί πολύ και τα σημεία που υπάρχουν στην κόψη και έχουν διαβρωθεί είναι ελάχιστα και από ότι έχω δει επιφανειακά. Σε κάθε περίπτωση αυτά θα φύγουν.
Βεβαία το ξυράφι πρέπει να είναι πολύ μικρής αξίας και να μην αξίζει η όλη διαδικασία αλλά σε μια ενασχόληση σαν τη δική μας αυτό περνά σε δεύτερη μοίρα.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

@SrTv Σημασία δεν έχει η αξία του ξυραφιού. Η αξία βρίσκεται στη χαρά που παίρνουμε όταν κάνουμε κάτι με τα χέρια μας. Εκεί είναι η αξία 😉
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Από όσο φαίνεται στις φωτογραφίες η σκουριά στο ξυράφι είναι επιφανειακή ακόμη.Τρίψε ελαφριά μόνο τα σημεία που εντοπίζεται σκουριά με λάδι(πολύ καλό ειναι το Ballistol ή WD-40) με ψιλό συρματάκι κουζίνας νούμερο 0000.Όχι σκέτο συρματάκι!Ντουκόχαρτο δεν θα έβαζα.Το γυάλισμα αφού φύγει η σκουριά γίνεται με πάστες στίλβωσης που χρησιμοποιούν στα κοσμήματα(π.χ DIALUX GREEN).Αν δεν βρεις πάστα καλή αλοιφή είναι η GLANOL κόκκινη που την έχουν σχεδόν όλα τα χρωματοπωλεία με €5.Το ακόνισμα στο τέλος.Καλή επιτυχία!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

@Kritikos έτσι σκέφτομαι να κινηθώ και εγώ. Εχθές το βράδυ το έβγαλα από το wd 40 που το είχα βουτήξει και απλά το έτριψα λίγο με ένα μάλλινο ύφασμα. Οι καφέ οξειδώσεις έφυγαν και έχει μείνει αυτή η μαύρη επιφάνεια όπου η σκουριά έχει δαγκώσει το μέταλλο. Συρματάκι 0000 δεν έχω προμηθευτεί ακόμη αλλά έχω την glanol. Δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο dremel αλλά αν το κάνω θα πρέπει να είναι με χαμηλές στροφές και ελάχιστη ώρα επαφής για να μην ανέβει η θερμοκρασία και καταστρέψει τη λεπίδα και την απόκτηση των ιδιοτήτων που της απέδωσε η θερμική επεξεργασία στο εργοστάσιο.


Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Dremel και πάνινη κεφαλή με GLANOL πάνω και θα φύγουν.Χαμηλές-μέτριες στροφές για καλύτερο έλεγχο και αποτέλεσμα.Απίθανο να σηκώσει μεγάλη θερμοκρασία(μη το αφήσεις να ζεσταθεί,σταδιακά).
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Μετά από πολύ καιρό ήρθαν επιτέλους τα pins και τα washers. Ευχαριστώ τους @ntinos60 , @Kritikos και @bill3377 για τις προτάσεις τους. Τα χρησιμοποίησα και όλα καλά.

Εικόνα

Αφού μπήκα στη διαδικασία, είπα να ακονίσω το ξυράφι. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με ξυράφια της πρώην σοβιετικής ένωσης και με το ακόνισμά τους. Μου πήρε πολλαπλάσια (σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο ξυράφι) ώρα για να καταφέρω να το ακονίσω. Νομίζω θα έπρεπε να αρχίσω με λίμα :D .
Ο χάλυβας του συγκεκριμένου είναι εξαιρετικά (και λίγο λέω) σκληρός και θέλει χρόνο για να ακονιστεί. Μετά από μερικές χιλιάδες περάσματα σε ότι πέτρα έχω ήρθε επιτέλους σε κατάσταση να μπορεί να ξυριστεί κάποιος μαζί του. Αν χάνει την κόψη του όσο δύσκολα την αποκτά θα χρειαστεί ακόνισμα μετά από μερικές δεκαετίες.
Πέραν του χρόνου ακονίσματος, είναι ένα καλό και τίμιο ξυράφι που κάνει τη δουλειά για την οποία κατασκευαστικέ, με ποιοτικά χαρακτηριστικά κατασκευής και προσεγμένο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”