Λακκάκι...αυτός ο εφιάλτης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

Ωραίο το θεληματικο πηγούνι δεν λεω........Μυτερο και με λακκάκι ......Αλλα......Με την ενασχόληση που μας προέκυψε στα 48 μας χρονια ,εχει μετραπει σε εφιαλτη. Τοσα χρονια τα πλαστικά ξυράφια με τα ελατηρια περνούσαν και έκοβαν οτι φυτρωνε εκει μεσα. Τωρα με την MUHLE R89 έχουμε μια νεα πραγματικοτητα. Δοκιμασα δεκαδες μορφασμους,τραβηξα,τεντωσα καιτελικα κοπηκα......αρκετες φορες ηδη.......η λεπιδα με την κεφαλη αυτη δεν φτανει να μπει στα αδυτα της "λακουβας" με αποτελεσμα πανω στην προσπάθεια να πιεζω και να κοβομαι. Επειδη μαλλον δεν ειμαι ο μονος Κλιντ Ιστουγντ του φορουμ καθε συμβοθλη καλοδεχουμενη.

ΥΓ Για την ιστορια να πω πως για να μην μενει αξυριστο το σημειο καταφευγω στο Gillete mach που ευτυχως δεν πεταξα.....ακομη......

Ευχαριστω........
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 10 Ιαν 2022, 04:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να μην γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Όταν ξεκίνησα το παραδοσιακό ξυρισμα πριν 12 χρόνια ήταν με Muhle R89.Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.Δεν κατηγορώ την R89,είναι πολύ καλή!Σχεδόν πάντα στη προσπάθεια μου να κόψω στο σημείο αυτό είχα ατύχημα.Το πρόβλημα έφυγε όταν αγόρασα τη Futur!!! διότι μου επιτρέπει χωρίς να ασκήσω πίεση με το πρώτο πέρασμα να κόψω τις τρίχες στο σημείο αυτό.Φυσικά όχι από τη αρχή αλλά όταν έμαθα τη Futur τέρμα το κόψιμο(φυσικά με ανάλογη προσοχή).Το ίδιο με τη Muhle R41 Twist αλλά ακόμα πιο εύκολα.Βέβαια και οι δύο μηχανές που ανέφερα είναι επιθετικές και δεν συγχωρούν λάθη.Δεν είναι φυσικά οι μόνες,υπάρχουν και από άλλους κατασκευαστές ισάξιες.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Εγώ έχω πολύ ήπιο κανονικά, αλλά όταν τεντώνω δέρμα για να πάρω BSS δημιουργείται κανονικά.

Η λύση που έχω βρει είναι να περνάω απαλά τη μηχανή από πάνω από 3 διαφορετικές κόντρα κατευθύνσεις. Μία αριστερά διαγώνια, μία δεξιά διαγώνια, και μία κόντρα-κόντρα. Πριν κάθε τέτοιο πέρασμα, απλώς πιέζω το πινέλο και κάνω μία κυκλική κίνηση 1-2 δευτερολέπτων. Το αποτέλεσμα είναι πάντα τουλάχιστον καλό και πάντα αναίμακτο. Οι αιχμηρές λεπίδες έχουν σχεδόν πάντα καλύτερο αποτέλεσμα.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
5
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Ξυρισε το καθετα, ξεκινα απο το βαθος της λακουβας προς τα εξω, μια προς τα δεξια, μια προς τα αριστερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”