"Μπούκωμα" μηχανής

hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα, έχω την Gillette King C ( προς το παρόν). Αυτό που συμβαίνει σε κάθε ξύρισμα είναι ότι μεταξύ του κάτω τμήματος της λεπίδας και του κάτω τμήματος της μηχανής στο οποίο πατάει η λεπίδα μετά το πέρασμα μαζεύεται αφρός με τρίχες και "μπουκώνει". Ούτε με ζεστό νερό φεύγουν ούτε με χτύπημα. Το καλύτερο που κάνω είναι να την ανοίγω και να τα καθαρίζω με λίγο χαρτάκι. Δοκίμασα να κάνω και πιο ρευστό αφρός αλλά πάλι τα ίδια.
Υπάρχει κάποιο τρικ από εσάς τους παλιούς; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μηχανή;
SpyNet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 14:54
2
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Πιστεύω ότι είναι απολέπιση ανεξάρτητα μηχανής γιατί μου συμβαίνει κι εμένα μια στο τόσο.
Θέλει ζεστό νερό με πίεση.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

hiddenite έγραψε: 03 Ιαν 2022, 21:31 ....... ούτε με χτύπημα......
Μία μηχανή δεν τη χτυπάμε ούτε με τριαντάφυλλο...
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25954 times

Αν ξυρίζεις μεγάλες επιφάνειες του προσώπου χωρίς ξέβγαλμα (και κυρίως στο τελευταίο πέρασμα) μπορεί να συμβεί αυτό και ειδικά με πηχτό αφρό. Όλες όμως οι μηχανές ξεπλένονται με πίεση και κατάλληλη κλίση της κεφαλής προς το σημείο πλύσης.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

babkoug έγραψε: 03 Ιαν 2022, 23:31
hiddenite έγραψε: 03 Ιαν 2022, 21:31 ....... ούτε με χτύπημα......
Μία μηχανή δεν τη χτυπάμε ούτε με τριαντάφυλλο...
✌️✌️✌️
Η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω χτυπήσει πέρα μια φορά όπου και κατάλαβα ότι μάλλον θα σπάσει ο νιπτήρας.
Είχα συνηθίσει από τις κλασικές bic

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 34 δευτερόλεπτα:
Antonis έγραψε: 04 Ιαν 2022, 04:25 ...μπορεί να συμβεί αυτό και ειδικά με πηχτό αφρό. Όλες όμως οι μηχανές ξεπλένονται με πίεση και κατάλληλη κλίση της κεφαλής προς το σημείο πλύσης.
Λοιπόν προ ολίγου έκανα πιο αραιό αφρό και ξέπλενα συντομότερα την μηχανή. Ούτε που δημιουργήθηκε το προαναφερθέν μου πρόβλημα.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Η μηχανή σου αν δεν κανω λάθος είναι για καθημερινό ξύρισμα. Οπότε αν ξυρίζεσαι καθε τρεις μέρες υπάρχει θέμα... Αν έχεις σκληρά γένια περισσότερο θέμα. Αν ο αφρός δεν είναι σωστός περισσότερο θέμα κτλ κτλ ......κτλ κτλ... Αν δεν εχεις ασχοληθεί καθόλου με το know how θα έχεις κ άλλα ζητήματα. Για αρχή δες κανένα βίντεο στο utube για να καταλάβεις λίγο το σκηνικό. Υπάρχουν αρκετά κ από Έλληνες. Μετά άρχισε να διαβάζεις εδώ μεχρι να βαρεθείς. Θα περνάς ωραία, θα το δεις..
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Θα πρότεινα να κρατήσεις μια παλιά οδοντόβουρτσα, μαλακή κατά προτίμηση, για αυτές τις δουλειές. Βέβαια απαλό πέρασμα στο εν λόγω σημείο και με προσοχή. Απλώς να ξεμπουκώσει η μηχανή.
Πρώτα όμως βεβαιώσου ότι ο αφρός σου δεν είναι στεγνός. Μήπως δηλαδή στην προετοιμασία του αφρού δεν βάζεις το απαραίτητο νερό και έτσι σου γίνεται πηχτός και κολλώδης.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Αραίωσε τον αφρό σου, τον έκανα κι εγώ έτσι λάθος ως πρωτάρης. Η πυκνότητα πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη από τον αφρό που κάνει η μπάρα σαπουνιού καραβάκι ή ντετόλ ας πούμε. Μην κάνεις λάδερ-στραγγιστό γιαούρτι, δεν επιτρέπεις την εκδήλωση των θετικών ιδιοτήτων του σαπουνιού, μπουκώνεις μηχανή και τελειώνεις συντομότερα τα καλά σου τα σαπουνάκια
De savoir vient avoir.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Πλέον αραίωσα το αφρό, ξυριζω μικρότερη περιοχή και ταυτόχρονα ξεπλένω συχνότερα τη μηχανή.
Το ξεπέρασα αυτό το πρόβλημα που είχα.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Ωραίος. Σιγά σιγά θα ανακαλύψεις και άλλα υπέροχα στο ΠΞ.
Καλή συνέχεια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”