Καλός εξοπλισμός για αρχάριο.

Άβαταρ μέλους
tibolaso
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2021, 18:32
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 697 times
Been thanked: 186 times
Ηλικία: 51

Καλησπέρα σας.

Ξεκίνησα το ΠΞ πριν λίγες μέρες και τρία ξυρίσματα. Πήρα την απόφαση να δοκιμάσω να δω την όποια διάφορα σε σχέση με τα ξυραφάκια του εμπορίου και είχα κι ένα δώρο για αρκετούς μήνες: Wilkinson sword με ένα πακέτο Bic Astor κόκκινα.
Οπότε πήρα και μια κρέμα -μου φάνηκε πιο εύκολη από σαπούνι- Castle Forbes λεβάντα όπως και ένα πινέλο Yaqi Moka.

Η αίσθηση αυτής της σαπουνόκρεμας στο πρόσωπο είναι υπέροχη!!

Το ξύρισμα σαν αποτέλεσμα είναι ας πούμε μέτριο με κάποιους ερεθισμούς και κοψίματα. Έκανα ένα πέρασμα WTG και ένα XTG. Παρ' όλ' αυτά, ιδίως στην περιοχή του λαιμού ήθελε δουλειά.

Προφανώς χρειάζομαι εξοικείωση και βελτίωση αλλά υποθέτω πως μια άλλη μηχανή με κάποιο άλλο ξυραφάκι να με βοηθήσει να έχω και καλύτερο αποτέλεσμα και λιγότερες απώλειες!

Απ' όσα διάβασα πιστεύω πως μια καλή επιλογή για τα χρήματά της είναι η Merkur 34C. Φυσικά δεν επιμένω και κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Επίσης ένα δύο καλούς συνδιασμούς με λεπίδες για την περίπτωσή μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά ξυρίσματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 28 Νοέμ 2021, 23:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
Γιώργος! :)
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Η 34c είναι σιγουράκι για αρχάριο κ ολντ τάιμς κλασικ που θα σου μείνει ακόμα κ όταν γίνεις πιο έμπειρος. Ακόμα κ αν αποκτησεις πολλές κ επιθετικές μηχανές, που κ που θα γυρίζεις σε αυτήν τιμής ένεκεν. Αρκεί να διαθετεις το ποσό που στοιχίζει, γτ για μένα δεν είναι ιδιαίτερα οικονομική. Η λεπίδα είναι η πιο σχετική παράμετρος στο ΠΞ. Κάποια που είναι σούπερ σε μένα, σε κάποιον αλλον είναι μετρια κ σε άλλον χάλια. Κ σχεδόν πάντα αποτελεί συνδυασμό με τη μηχανή. Δλδ κάποια λεπίδα μπορεί να σου κάθεται καλά με κάποια μηχανή κ με κάποια άλλη οχι τόσο ή κ καθόλου.. Δοκίμασε όσο περισσότερες μπορείς με καθε μηχανή που θα έχεις κ κράτα τα κουτάκια για συλλογή. Εγώ παροτι εχω κάποιες λεπίδες που προτιμώ συνεχώς σε καθε αγορά βαζω κ δυο τρεις καινούργιες που δεν έχω δοκιμάσει. Επίσης οσο αποκτάς τεχνική κάποια λεπίδα ή μηχανή που δεν σου είχαν κάτσει καλά, μπορεί να φανούν τελείως διαφορετικές.Τέλος διάβαζε όσο μπορείς τα νήματα του φόρουμ που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας κ με υπομονή κ εξάσκηση το καλό ξυρίσμα θα έρθει γρήγορα.
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Καλώς όρισες στο φόρουμ.

Η Merkur 34 και η Edwin Jagger 89 είναι οι πιο κοινές μηχανές για αρχάριους. Ωστόσο, όλα είναι θέμα τεχνικής.
Να θυμάσαι: καλό σαπούνι ή κρέμα, σωστή γωνία της μηχανής στο πρόσωπο και άγγιγμα όσο πατάει η γάτα. Όταν συνηθίσει το χέρι σου μετά από πολλά πολλά ξυρίσματα, το ξυραφάκι δεν θα σου φαίνεται τόσο σημαντικό.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Όπως ακριβώς τα είπε ο @Vavous , για μηχανή να προτείνω την πρώτη μου αγορά, μία parker closed comb με την οποία έμαθα να ξυρίζομαι και μου έδωσε πολύ ωραία ξυρίσματα αν και τώρα πια είναι πολύ ήπια για τα γούστα μου.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
tibolaso
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2021, 18:32
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 697 times
Been thanked: 186 times
Ηλικία: 51

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συμφωνώ κι εγώ -κυρίως απ' όσο έχω διαβάσει παρά από εμπειρία- η καλή προετοιμασία και η τεχνική είναι τα πιο σημαντικά.

Τώρα, θεωρώ πως ένας καλός συνδυασμός μιας καλής μηχανής για αρχάριο και 2-3 «απαλές» λεπίδες θα βοηθήσουν στην αρχή αρκετά. Φυσικά το πρόσωπο και τα γένια του κάθε ένα από εμάς είναι διαφορετικά κάτι που ταιριάζει σε έναν σε κάποιον άλλο να δημιουργεί προβλήματα.

Θα μπορούσα π.χ. να πάρω μια εκ των Merkur 34C ή Edwin Jagger 89 και τα Feather platinum, Astra platinum και Perma-sharp super που έχω διαβάσει αρκετές φορές στο forum αλλά βλέπω να είναι δημοφιλείς και στο σκρουτζ. Θα μπορούσα να κάνω και καλύτερη επιλογή! :D

Ο σκοπός μου προς το παρόν είναι να ξυρίζομαι κάθε 3-4 μέρες. Το πρόσωπό μου είναι σχετικά ευαίσθητο αλλά τα γένια μου δεν είναι και ιδιαίτερα σκληρά.

Φίλε @babkoug γιατί λες πως η 34C δεν είναι και ιδιαίτερα οικονομική;
Γιώργος! :)
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Η Wilkinson sword είναι από τις ήπιες μηχανές, επομένως το ζήτημά σου είναι περισσότερο τεχνικής, παρά εξοπλισμού.

Πέρα από την 34c, θεωρώ ότι και η muhle r89 είναι τόσο-όσο για αρχάριο.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

@tibolaso Μα γιατί κάνει 45€, ενώ μια EJ89 ασούμε στοιχίζει 26€. Αν τα διαθέτεις όμως πάρτη, μια χαρά είναι.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
tibolaso
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2021, 18:32
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 697 times
Been thanked: 186 times
Ηλικία: 51

Καλησπέρα σας.

Ευχαριστώ για την συνδρομή σας στην αναζήτησή μου. :handgestures-thumbupleft:

Συνοψίζοντας έχω να κοιτάξω ανάμεσα στις παρακάτω:
  • Merkur 34C
  • Edwin Jagger 89
  • Parker 98R
  • Muhle R89
Από λεπίδες για αρχή σκέφτομαι να δοκιμάσω Astra Platinum και Persona Platinum και βλέπουμε.

Φίλε @babkoug τώρα σε κατάλαβα. Άργησα λίγο! :D
Γιώργος! :)
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Η parker νομίζω είναι επιθετικότερη μετά ακολουθεί η 34c και μαζί μετά οι 89 ρες.
Θα σου έλεγα να πάρεις περισσότερα πακετάκια με ξυραφάκια, είναι σχετικά φθηνά και θα μπορείς να κάνεις συγκρίσεις για αρκετό καιρό.
Από την δική μου εμπειρία μην κρίνεις με 1,2,.., 5 ξυρίσματα μια μηχανή ή μια λεπίδα. Θέλει μεγάλο εύρος επαναλήψεων για ασφαλή συμπεράσματα.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Στα πολύ σωστά γραφόμενα των συνξυριστών παραπάνω, να αναφέρω ότι στο θέμα τεχνικής υπάγονται και τα σωστά τεντώματα στο δέρμα κατά το ξύρισμα.
Καλή αρχή και καλές αναζητήσεις btw.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”