Καλός εξοπλισμός για αρχάριο.

Άβαταρ μέλους
tibolaso
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2021, 18:32
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 697 times
Been thanked: 186 times
Ηλικία: 51

Καλησπέρα σας. Λοιπόν, γυρνάω σε mode ο φόβος φυλάει τα έρμα και αλλάζω λίγο την λίστα με τις μηχανές:
  • Muhle R89
    Edwin Jagger 89
    Merkur 34C
    Parker 98R
Λεπίδες θα πάρω 5-6 διαφορετικές για να έχω να δοκιμάζω. άλλωστε δε συμφέρει να τις παραγγείλει κάποιος μόνες τους.

Φίλε @Γιώργος Λ, έχεις απόλυτο δίκιο. Ενώ ξεκινάω το ξύρισμα τεντώνοντας το δέρμα στην πορεία το ξεχνάω και να τα κοψίματα! Ε μετά το ξαναθυμάμαι μέχρι να το ξεχάσω και πάλι. Θα μάθω. Μπορεί να βάλω και καμιά ανακοίνωση στον καθρέφτη για να είμαι σίγουρος! :D
Γιώργος! :)
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Καλός εξοπλισμός για αρχάριο...
Μάλιστα..
Ο αρχάριος αύριο - μεθαύριο όμως θα είναι εμπειρότερος..
Θέλω απλά να δεις ( η πιο σωστά φαντασιωθείς αυτό το αύριο - μεθαύριο.. )
το οποίο είναι πολύ πιο κοντά από όσο νομίζεις..
Το σημαντικότερο νομίζω είναι η επιτάχυνση της προσέγγισης της οποιασδήποτε αρεσκείας - επιθυμίας..
Νομίζω είναι ότι πιο έξυπνο..
η αλλιώς μην σπαταλάμε χρήματα σε πράγματα που αύριο - μεθαύριο..
δεν θα τα πιάνουμε..
Πάρε μια Blackbird Machined Closed σήμερα (που λέμε)
~ Rockwell 6s ~ επίσης προτείνεται..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7620 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Καλησπερα κ απο μενα, φιλε μου. Να σου προτεινω κεγω με την σειρα μου, λογω οτι τις ειχα τις μηχανες αυτες, τις all around
- razorock gamechangers 68 / 89
- muhle rocca
και blackland blackbird safety bar
Απο σαπουνια προτεινω
- του γιατρου @kikos7
απο πινελα απλα συνθετικα yaqi, zenith, phoenix artisan
και τελος απο λεπιδες τις treet platinum, gilllette platinum, feather, perssona super και astra πρασινες
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Πραγματι χρειαζεται αρκετος χρονος για τις δοκιμες, τοσο των μηχανων οσο και των λεπίδων. Μου εχει τυχει μερικές φορές, να χρησιμοποιώ τα ίδια πραγματα 2 και 3 φορές και να παίρνω διαφορετικά αποτελέσματα. Ομως θα έλεγα οτι η πρώτη εντύπωση είναι καθοριστική!!!
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Άβαταρ μέλους
tibolaso
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2021, 18:32
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 697 times
Been thanked: 186 times
Ηλικία: 51

Καλημέρα σε όλους.

Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας!

Η αλήθεια είναι ότι οι τελευταίες μηχανές που μου προτείνατε είναι μάλλον κορυφαίες ή high-end να το πούμε, βγαίνω κάπως εκτός προϋπολογισμού. Ο στόχος είναι να πάρω μια καλή μηχανή και μερικές λεπίδες με περίπου 50€. Καταλαβαίνω τη λογική μιας τέτοιας πρότασης και μέχρι ένα σημείο συμφωνώ αλλά προς το παρών έτσι έχουν τα πράγματα.

Φίλε @τασος9322, για τα σαπούνια του γιατρού που λες υποθέτω πως στέλνεις PM και συνεννοείσαι, σωστά;
Γιώργος! :)
Άβαταρ μέλους
GeorgeKoala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιαν 2021, 21:34
3
Been thanked: 51 times
Ηλικία: 34

Εγώ θα πρότεινα μια King c Gillette και μια fatip Grande/Piccolo, με κόστος περίπου 30 ευρώ έχεις μια πολύ καλή κατά την γνώμη μου closed Comb και μια σχετικά εύκολη Open Comb για να παίξεις και με τα δύο είδη και να μάθεις..
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Εγώ ξεκίνησα με την Edwin Jagger 89.Το ξυραφάκι είναι και υποκειμενικό,δηλαδή έχει σχέση και με το πόσο σκληρά είναι τα γένια σου.Θα πρέπει ο συνδυασμός μηχανής λεπίδας με δύο περάσματα να μην αφήνει τίποτα χωρίς φυσικά να σου δημιουργεί ιδιαίτερους ερεθισμούς.Αν αναγκάζεσαι να ασκείς πίεση οι επιλογές μηχανής-λεπίδας θέλουν ψάξιμο.Προϋπόθεση η μαρέγκα σου να έχει σωστή υφή,ούτε πηχτή ούτε αραιή.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

GeorgeKoala έγραψε: 30 Νοέμ 2021, 09:46 Εγώ θα πρότεινα μια King c Gillette και μια fatip Grande/Piccolo, με κόστος περίπου 30 ευρώ έχεις μια πολύ καλή κατά την γνώμη μου closed Comb και μια σχετικά εύκολη Open Comb για να παίξεις και με τα δύο είδη και να μάθεις..
Καλησπέρα όντας 1 μήνα σχεδόν στο παραδοσιακό ξύρισμα έκανα την αρχή με την Gillette King C απο την οποία όμως δεν είμαι ευχαριστημένος για κάποιο λόγο. Πιθανόν ψυχολογικό λόγω του ότι διαβάζω ότι υπάρχουν και καλύτερες. Επίσης μου μπουκώνει με τρίχες πολύ γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
GeorgeKoala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιαν 2021, 21:34
3
Been thanked: 51 times
Ηλικία: 34

Αν αφήνεις πολύ τα γένια να μεγαλώσουν είναι λογικό να μπουκωνει. Η λύση είναι μία Open Comb που δεν μπορεί μπουκωνει αλλιώς υπάρχουν και κλειστού τύπου όπως η μηχανή της fine που έχει φαρδιά αυλάκια και έχω την εντύπωση χωρίς να την έχω δοκιμάσει πως η Progress της μερκουρ θα βουλώνει δύσκολα
Άβαταρ μέλους
tibolaso
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2021, 18:32
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 697 times
Been thanked: 186 times
Ηλικία: 51

Φίλε @hiddenite η άποψη του ανειδίκευτου εργάτη (του νέου στο ΠΞ) είναι ότι πρέπει να πετύχεις το συνδυασμό μηχανής, λεπίδας για τα γένια σου και τις μέρες που μένεις αξύριστος.

Εγώ με την Muhle 89R και λεπίδα Treet ξύρισμα κάνεις με γένια -τα δικά μου γένια- μέχρι τριών ημερών. Με τεσσάρων δύσκολα, με πέντε ημερών καλύτερα να χρησιμοποιούσα χατζάρα!
Με την ίδια μηχανή και λεπίδα Personna platinum και πάλι είναι καλύτερα στις τρεις αλλά και στις τέσσερις μέρες μια χαρά ξύρισμα έκανα.

Οπότε, λέω εγώ, δοκίμασε μερικές λεπίδες που και φθηνή και εύκολη δοκιμή είναι και θα σου μείνουν, όπως και η άποψη για την απόδοσή τους, για την επόμενη μηχανή που ενδεχομένως αποφασίσεις να αγοράσεις.
Γιώργος! :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”