Preshave Ρουτίνες

Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

το baby oil αντί για pre shave oil κάνει δουλειά;
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

εγώ τα τελευταια 2 ξυρίσματα πλένω το πρόσωπο μου με conditioner μαλλιών και έχω δει ότι τα γένια μου (4 ημερών) μαλακώνουν αρκετά !!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λογικό. Βέβαια, είναι μιά απο τις preshave ρουτίνες που μπορείς να κάνεις και ενώ λούζεσαι.Ξέβγαλμα μετά με ζεστό νερό και απλά αφήνεις το πρόσωπο σου βρεγμένο.

Άσχετο. Εγώ δε χρησιμοποιώ conditioner ( μου είναι άχρηστο ) αλλά με έχει βοηθήσει πολύ το να φοράω μετά το μπάνιο μπουρνούζι.
Στεγνώνω το σώμα και ταυτόχρονα "δουλεύω" στο πρόσωπο...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Κατα την γνωμη μου, οταν εχει καποιος γενια χ ημερων και εχει σκοπο να ξυριστει, το καλυτερο ειναι με ζεστο νερο στο προσωπο να κανει αφρο και να αφηνει για 5+ λεπτα μια πετσετα εμποτισμενη σε ζεστο νερο. Κλασικη, δοκιμασμενη, μπαρμπερικη ακολουθια.
Άβαταρ μέλους
von_ossy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Δεκ 2013, 13:42
10
Has thanked: 3 times

Η ρουτίνα που κατέληξα εγώ μετά από 2 μήνες trial and error είναι η εξής:

1) Ντούς κατά τη διάρκεια του οποίου ρίχνω άφθονο ζεστό νερό στα γένια.
2) Τελειώνοντας το ντούς, καθαρίζω το πρόσωπο με σαπούνι προσώπου (προς το παρόν έχω ένα της L'Oréal από το οποίο δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος).
3) Άπλωμα στο πρόσωπο (με το χέρι) κάποιας φτηνής κρέμας ξυρίσματος, την οποία έχω μόνο για αυτή τη χρήση (π.χ. prosar). Την αφήνω να απορροφηθεί για κάποια λεπτά, μέχρι να ετοιμάσω όλα τα παρελκόμενα, κτλ.
4) Αν υπάρχει χρόνος, βάζω στη περιοχή για λίγα λεπτά μια ζεστή πετσέτα, κατευθείαν πάνω στον αφρό.
5) Ξεπλένω με ζεστό νερό και χωρίς να σκουπιστώ ξεκινάω το άπλωμα του αφρού με το πινέλο.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

έχω διαβάσει πως διάφοροι συμφορουμίτες χρησιμοποιούν σαπούνι γλυκερίνης ως preshave

θέλω να ρωτήσω αν απλά πλένουν το πρόσωπο με το σαπούνι και μετά το ξεπλένουν

ή αφήνουν τον αφρό από το σαπούνι επάνω στο πρόσωπο
και προχωράνε κανονικά στο lathering?
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Εγώ εφαρμόζω και τις δύο τακτικές που αναφέρεις.

Πλύσιμο με το σαπούνι και ξεβγαλμα με ζεστό νερό (αν δεν περιλαμβάνει νωρίτερα ντουζακι το μενού) και αμέσως πριν το ξύρισμα (αφού έχω φτιάξει την αφροκρεμα) μασαζακι με το σαπούνι αφού έχω ξαναβρεξει με ζεστό νερό πάλι το πρόσωπο. Αφήνω την σαπουναδα πάνω στο πρόσωπο και από πάνω ξεκινάω το lathering (πριν προλάβει η σαπουναδα να στεγνώσει).

Δεν ξέρω αν υπάρχει λάθος ή σωστό στην τακτική που εφαρμόζει ο καθένας.
Μάλλον ότι βολευει/αρέσει στον καθένα...

Προσωπικά μου αρέσει η παραπάνω διαδικασία όπως την ανέφερα γιατί καταρχάς καθαριζω, σε πρώτη φάση, όλο το πρόσωπο και στην συνέχεια μου αρέσει αυτό το μασαζακι σαν αίσθηση και μου φαίνεται ότι βοηθάει παράλληλα στην περαιτέρω προετοιμασία των γενιών μου.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

λοιπον εγω, πλενω τα μουτρα μου με ζεστο νερο για 2 λεπτα περιπου, μετα οπως ειναι βρεγμενα απλωνω αρκετη ποσοτητα γλυκερινης ας πουμε 1 κυβικο εκατοστο ισως....το αφηνω να δρασει για 2-3 λεπτα και μετα βαζω κρεμα με το πινελο και κανω απλωμα για 6-7 λεπτα συνεχεια...... :D με το ρολοι......μετα ξεκινω το ξυρισμα. αυτη η ρουτινα για εμενα ειναι μαλλον ικανοποιητικη για τα ξυρισματα που κανω 3 φορες την εβδομαδα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πλυσιμο με σαπουνι γλυκερινης παπουτσανη.2 χερια ,το δευτερο δεν το ξεπλενω και απλωνω πανω στο σαπουνι γλυκερινης τον αφρο απο το σαπουνι ξυρισματος.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Aυτο κανω και εγω.Αλλοτε απλωνω και 2-3 σταγονες γλυκερινης στο προσωπο.Αφηνω 3 λεπτα να τραβηξει το προσωπο και μετα ξεκινω με το πινελο.Για μενα δουλευουν πολυ καλα το Musgo Real glyce και το Proraso pre barba.Το Proraso ,αφου πλυθω,το τριβω στο προσωπο και μετα κανω το face lathering.Καθε νεος ξυριστης πρεπει να εχει ενα pre shave σαπουνι.Εγω οταν λειπω απο το σπιτι χρησιμοποιω το γλυκερινης Παπουτσανη.Μια χαρα κανει τη δουλεια του.Ο πατερας μου παντα ειχε ενα σαπουνι γλυκερινης για pre shave.Νομιζω,δεν εκανε λαθος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”