Parker 74R (Butterfly)

Απάντηση
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Ήθελα να πάρω μια πεταλούδα και αγόρασα την συγκεκριμένη σε graphite για να θυμίζει λίγο την Gillette slim που είχε ο πατέρας μου (ούτε καν).
Απ'ότι κατάλαβα είναι πιο νέο release γι' αυτό και δεν έβρισκα πολλές πληροφορίες.
Η λαβή της είναι ίδια με την Parker semi slant και είναι στιβαρή, με καλό grip και καλό βάρος. Θα μου άρεσε και 1 εκατοστό κοντύτερη, αλλά μια χαρά είναι κι έτσι.

Είχα αρχίσει να πιστεύω οτι οι closed comb δεν είναι αποδοτικές για το κεφάλι γιατί η safety bar δεν μπορεί να "ζουλήξει" το δέρμα της κεφαλής λόγω του κρανίου.
Οπότε δεν περίμενα και πολλά από την προκειμένη. Έκανα λάθος τελικά γιατί η μηχανή θερίζει. (αν και διάβασα οτι είναι πιο ήρεμη από τις άλλες πεταλούδες τις Parker...)
Μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που κόβει, η αίσθηση, αλλά και το audio feedback που έχει.
Παρόλα αυτά, νομίζω οτι έχω πάρει από τους χειρότερους ερεθισμούς με την 74r και αυτό ίσως γιατί φεύγουν όλα στο πρώτο πέρασμα και στο 2ο απλά περνάω την λεπίδα σε γυμνό δέρμα...

Την έχει κανείς άλλος να μας πει εντυπώσεις;
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13861 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@freestyler ...την είχα δοκιμάσει σε 2 ξυρίσματα. Γενικά, θυμάμαι ότι είχε βάρος και ήθελε προσοχή στο χειρισμό της. Ήταν αρκετά επιθετική, για αυτό να αποφεύγεις κοφτερές λεπίδες. Για κόντρα ξύρισμα δεν νομίζω να είχα αποτολμήσει... Πάντως, είναι ενδιαφέρουσα μηχανή και εμφανισιακά ωραία...Καλά ξυρίσματα !!!
spider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μαρ 2021, 15:28
3
Τοποθεσία: Βόλος.
Has thanked: 13 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 56

Την είχα παραγγείλει από το eBay (Ιρλανδία) πριν κάνα 6μηνο. Πέρασαν 2 μήνες, μηχανή όμως δεν είδα. Ο πωλητής μου επέστρεψε τα χρήματα, πέρασαν άλλοι 2 μήνες και ξαφνικά μου ήρθε ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ ότι έχω δέμα. Απόρησα γιατί δεν είχα κάτι σε εκκρεμότητα. Τελικά μετά από 4+μήνες πήρα την 74R στα χέρια μου…
Καλή κατασκευή φαίνεται, όμορφη και αρκετά επιθετική. Με το Lord extra όμως ξυρίζει βαθιά και βελούδινα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”