Αγορα coticule stone

Goro Majima
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 20:22
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 50 times

Καλησπερα σε ολους.
Μολις πηρα στα χερια μου την καινουρια dovo φαλτσετα μου και με λυπη παρατηρησα οτι δεν ειναι shave ready. Πανω που εσκασα το κασερι λοιπον για τη φαλτσετα και το λουρι τωρα πρεπει να ψαξω και για πετρα αλλα το budget ειναι πολυ στενο.
Βρηκα τη συγκεκριμενη : https://ad.knivesandtools.eu/en/pt/-ard ... -40-mm.htm
η οποια ειναι στα χρηματα τα οποια μπορω να διαθεσω.
Το προφανες προβλημα με τη συγκεκριμενη ειναι η μικρη κατα μηκος διασταση της στα 10 εκατοστα, θεωρειτε οτι αξιζει η αγορα ή το μεγεθος ειναι απαγορευτικο?
Kikareta kotoate nigotara !
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Προσωπικά έχω μία Selected 200x40 mm, φαντάζομαι ότι αυτή αν και μισή στο μήκος θα κάνει την ίδια δουλειά με λίγο παραπάνω μπρος-πίσω.
Αλλά ας πουν και μερικοί γνώστες του αθλήματος την άποψή τους, @ntinos60, @y.v, @Καλατζος, @Iasonas, to name but a few.
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 834 times
Ηλικία: 63

Η γνώμη μου είναι ότι σε αυτό το μήκος - μην σας φανεί υπερβολικό - είναι δυνατόν κάποιος να ακονίσει και μαχαίρι του σεφ. Δεν κατάλαβα όμως άν στο πακέτο των 50 ευρώ περιλαμβάνεται και "slurry stone".
Εν πάσει περιπτώσει εγώ θα έδινα 25 περίπου ευρώ παραπάνω και θα έπαιρνα την 15 x 4 από το "Wellshaved ".
Goro Majima
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 20:22
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 50 times

@ntinos60
Καλησπερα,
Την ειδα την πετρα απο το wellshaved αλλα δεν αναφερει αν ειναι selected ή standard (και υποθετω πως ειναι standard), εχει σημασια κατα τη γνωμη σας? Επισης ουτε αυτο το site λεει εαν συμπεριλαμβανει και slurry stone.
Ευχαριστω
Kikareta kotoate nigotara !
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου η coticule από Πειραιά μεριά είναι η στάνταρ και δεν είναι selected όσο γι αυτή που ανέβασες φίλε μου δεν περιλαμβάνει τη μικρή για δημιουργία λάσπης
Γιώργος
Goro Majima
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 20:22
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 50 times

@Καλατζος
Θεωρεις οτι εχει διαφορα μεγαλη η standard με τη selected γιατι διαβασα σε ξένα forum ότι πέραν του οπτικού σαν ιδιότητες είναι ίδιες. Εχεις δικιο οτι δεν εχει τη μικρη αμα παρω απο εκει θα πρεπει να την παρω ξεχωρα.
Ευχαριστω
Kikareta kotoate nigotara !
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο είναι ότι η Selected δεν έχει ατέλειες και είναι πιο προσεγμένη από την standard γι αυτό την προτείνουν για ξυράφια τώρα η δική μου γνώμη είναι να ανέβεις λίγο οικονομικά και να πας τουλάχιστον σε15 πόντους
Γιώργος
Goro Majima
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 20:22
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 50 times

@Καλατζος
Βρηκα selected 15Χ4 στα 58,50 ευρω και την πετρουλα (bout) αλλα 3,70 στα 62,20 ολα μαζι βρηκα επισης και το λουρι που σκοπευα να παρω κατα 10 ευρω περιπου φθηνοτερο απο το ιδιο καταστημα οποτε λογικα θα τα παρω ολα μαζι απο εκει.
Ευχαριστω για τη βοηθεια
Kikareta kotoate nigotara !
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

@Goro Majima .. Από ποιο μαγαζί, αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι και εγώ να αγορασω την συγκεκριμένη. Αν απαγορεύεται από τους κανόνες του forum η αναφορά σε μαγαζιά, θα το εκτιμούσα αν μου έστελνες pm
Stelios
Goro Majima
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 20:22
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 50 times

@$@rgi
Αυτο εδω ειναι: https://www.passionepericoltelli.com/it ... etre-75x40
Ειναι στα ιταλικα αλλα πιστευω μαλλον θα εχει και να αλλαξεις γλωσσα.
Kikareta kotoate nigotara !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”