Ποια Razorock?

Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Ti διαφορά έχει η bbs με την lupo?
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@kwnssk Η Lupo είναι πολύ πιο επιθετική από την BBS. Αυτό είναι χρήσιμο:

Εικόνα
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@zanxion ναι αλλά αυτό δεν αποκλείει το καθημερινό ξύρισμα.
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@kwnssk Δεν είπα κάτι τέτοιο. Σου είπα απλά πως "Η Lupo είναι πολύ πιο επιθετική από την BBS". Διαλέγεις και παίρνεις. Σημειωτέων πως υπάρχουν οι Lupo 95 που είναι άκρως επιθετική και η Lupo 72. Η πρώτη δεν είναι για βιαστικά πράγματα.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@zanxion ενοοώ την lupo απο αλουμίνιο
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Panos79
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Ιουν 2022, 13:21
1
Has thanked: 8 times
Been thanked: 69 times

kwnssk έγραψε: 14 Μαρ 2022, 09:35 Razorock Mission VS Razorock Mentor
Ποιες ειναι οι διαφορές τους?

η Mission είναι ίδια κεφαλη με την 89?
Καλημέρα ,
έστω και με καθυστέρηση κάποιων μηνών θα πώ και εγώ μια γνώμη για την mentor . Την αγόρασα κυρίως για την λαβή της ( super knurl η οποία για τα γούστα μου είναι πάρα πολύ καλή - βολική ) . Θα έλεγα ότι έχω μέτρια εμπειρία . Η μηχανή που ξυριζόμουν όταν την πήρα ήταν η Ikon B1 Slant ( για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης ) μηχανή πολύ επιθετική κατά γενική ομολογία , πιο επιθετική ακόμα και από την Muhle R41 για πολλούς . Με την Ikon ξυρίζομαι χωρίς ερεθισμούς και με πολύ σπάνια κάποιο nick σε προβληματικές περιοχές του προσώπου μου . Ε η mentor με θέρισε / έσκαψε το πρόσωπο ... Γέμισα μικροκοψίματα και ερεθισμούς . Την δοκίμασα με γνωστές μου λεπίδες τις ίδιες που με ξύριζαν άψογα στην B1 ( feather kai permasharp ) . `Αντεξα να κάνω μόνο δύο ξυρίσματα . Δεν μου ταίριαξε καθόλου στο πρόσωπο . Σε τέτοιο βαθμό που δεν είχα όρεξη ούτε να την δοκιμάσω με άλλες λεπίδες .
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε, @Panos79 , η Mentor, όπως δηλώνει και το όνομά της θέλει εμπειρία και υπομονή στην αρχή της χρήσης της. Κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολη μηχανη, ειδικά σε σημεία του προσώπου όπως το πηγούνι και ο λαιμός. Όμως, είναι εξαιρετικά αποτελεσματική και με δύο περάσματα έχεις ένα αποδεκτό ξύρισμα. Λίγη προσοχή και με την εμπειρία θα "μάθεις" τα "πατήματά" της. Καλή συνέχεια...
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα η Gamechanger 0.84 p είναι και παραμένει η εμβληματική μηχανή της Razorock. Όταν τη δοκίμασα για πρώτη φορά αντιλήφθηκα την αίσθηση του ποιοτικού ξυρίσματος. Μετά ακολούθησαν πολλές άλλες. Αυτή παραμένει πάντα στο ντουλάπι μου
oikonomoud
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Ιαν 2023, 14:07
1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα,
επειδή την έχω πατήσει με τυφλές αγορές, αλλά γενικά εμπιστεύομαι την razorock σαν εταιρία (μιας και "πατάει" πάνω σε δοκιμασμένα μοντέλα) σκεφτόμουν την αγορά μιας lupo.
Είμαι ανάμεσα την lupo cc 58 και την 72.
Από βιντεάκια στο ytube δίνεται η εντύπωση ότι η ατσάλινη lupo cc 58 είναι αντίστοιχη της lupo αλουμινίου. Γνωρίζει κανείς ;
Επίσης, η αίσθηση λεπίδας της lupo 72 είναι ας πούμε σαν την REX Envoy, που έχει διάκενο περί τα 63 χιλ. και θετική έκθεση λεπίδας; Ή η lupo είναι πιο "γλυκιά" στο πρόσωπο από την Envoy;
Άβαταρ μέλους
alexoudc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2020, 14:16
3
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2372 times
Ηλικία: 24

Θα σου πρότεινα να πας στην Gamechanger 84P αντι για καποια λουπο. Εμπειροι χρηστες που ειχαν για καιρο και τις 2 μηχανες με απετρεψαν απ΄την αγορα της λουπο και επελεξα την 84p την οποία και εχω λατρέψει. Έλεγαν ολοι για μια χαρακτηριστικη τραχύτητα που έχει η λουπο λογω της μπάρας στο base plate και ειδικα στην κοντρα. Υπαρχουν βεβαια και ατομα που την αγαπούν, ymmv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”