Αποσμητικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για χρονια χρησιμοποιουσα το Old Spice Original High Endurance σε κρεμα - το οποιο και εξαφανιστηκε το 2012 απο παντου. Οποτε και το εριξα στο μανιταρακι της Dove.
Εικόνα
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Εγώ χρησιμοποιούσα άπειρα χρόνια το Old Spice Pure Sport στικ μέχρι που εξαφανίστηκε. Τα υπόλοιπα Old Spice δε μου αρέσουν και δεν ήθελα να το φέρνω απ' έξω, οπότε άρχισα να ψάχνω και να δοκιμάζω ό,τι υπάρχει στην Ελλάδα. Εκεί ανακάλυψα ότι τα στικς είναι είδος προς εξαφάνιση... Μετά από άπειρες δοκιμές κατέληξα ότι δεν πρόκειται να βρω τελικά αποσμητικό (είτε γιατί δε μου άρεσε το άρωμα - ήταν πολύ δυνατό, είτε γιατί δε δουλευε καλά σε μένα, είτε γιατί έβγαζε πολύ υγρό, κλπ...) μέχρι που δοκίμασα το Unscented του Κορρέ. Τέλειο. Πολύ απαλό, χωρίς άρωμα, βγάζει ιδανική ποσότητα υγρού, μεταφέρεται εύκολα, είναι πιο φυσικό και παρόλο που είναι πιο ακριβό, κρατάει πολύ. Περνάω περίπου 2 μήνες με καθημερινή χρήση. Αξίζει τα λεφτά του, ειδικά αν αγοραστεί online.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχεις κάποιο λινκ, έστω να το δούμε οπτικά?
Είναι τύπου roll-on?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Είναι αυτό που πόσταρε ο Άρης στην προηγούμενη σελίδα, κάτω - κάτω.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5387
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Αυτό που πόσταρα και χρησιμοποιώ έχει άρωμα. Το Unscented του Κορρέ είναι αυτό .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Oυπς, σωστός. Μοιάζουν οι ετικέτες και νόμιζα ότι φαίνεται σκούρα επειδή είναι κακή φωτογραφία. Αυτό χρησιμοποιώ.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Κάπου έχω διαβάσει οτι μερικοί χρησιμοποιείτε alum σαν αποσμητικό.Σήμερα πέρασα μια βόλτα από φαρμακεία κτλ και το είδα να το πουλάνε σε μεγάλες συσκευασίες ,100-120 γρ,σαν στικ.Τι συμπεριφορά έχει στο δέρμα και τι αποτελέσματα,για όποιον το έχει χρησιμοποιήσει?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Τα alum δεν μυρίζουν (δεν έχουν κάποιο άρωμα). Υποτίθεται ότι σκοτώνουν τα βακτηρίδια που προκαλούν οσμές ενώ ταυτόχρονα δεν φράζουν τους πόρους. Πράγματι, δεν αφήνουν κάποιο υπόλειμμα, ενώ ιδρώνεις απεριόριστα - ο ιδρώτας όμως δεν μυρίζει, είναι σχεδόν απόλυτα άοσμος.
Αν δε σε ενοχλεί η στάμπα από τον ιδρώτα στα ρούχα, είναι μια πολύ φυσική λύση.

Προσωπικά χρησιμοποιούσα alum τους τελευταίους μήνες, μέχρι που στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Γερμανία αγόρασα ένα speick stick για δοκιμή (μιας και ήταν πάμφθηνο). Ε λοιπόν, με το άρωμα του speick σκάλωσα τόσο πολύ, που έβαλα το alum στην άκρη! Μυρίζει κάτι σε λεβάντα - ρετσίνι - γαρύφαλλο, απλώνεται εύκολα (τα alum θέλουν λίγο βρέξιμο, γιατί είναι πολύ σκληρά και δεν απλώνονται αν είναι εντελώς στεγνά) και εξουδετερώνει απόλυτα τις οσμές. Δεν έχω παρατηρήσει αν επιτρέπει την εφίδρωση, μιας και έπεσε η θερμοκρασία και δεν ιδρώνω πλέον τόσο...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

και εγω αλουμ χρησιμοποιω .ειναι οτι πιο φυσικο υπαρχει.ουτε αρωματα,ουτε χημειες.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Βασίλη,και εγώ το speick έψαχνα να σου πω την αλήθεια.Το άρωμά του για μένα πολύ αγαπημένο(σε στικ,balm και lotion).Αλλά πέτυχα πολλά alum('με μικροκρυστάλλους' νομίζω μου τα πλασάρανε).Οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτό και το speick.Φαντάζομαι το alum θα διαρκεί μήνες και μήνες,έτσι μεγάλο και σκληρό που είναι.
ΥΓ.Τι τυχεροί αυτοί οι Γερμανοί να πουλάνε τα speick 2 και 3 ευρώ(χώρια όλα τα άλλα).Σκέτη κλοπή.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”