Αποσμητικα

bebelac
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Απρ 2016, 22:42
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Χρησιμοποιούσα για πολλά χρόνια διαφορα stick χωρίς πρόβλημα.
Κάποια στιγμή πριν 5 χρόνια αγόρασα μια πέτρα αλουμ και στη συνέχεια αποσμητικά διαβροχής βασισμένα στο alum σαν το ice guard.
Ξαφνικά πριν 2 χρόνια είχα πολύ έντονο ερεθισμό. Ο Δερματολόγος μου είπε να αποφεύγω οτιδήποτε είναι σε μορφή stick.
Η πίεση της εφαρμογής μπορεί να κλείσει τους πόρους και να δημιουργήσει ερεθισμό.
Ψάχνοντας λύσεις αποσμητικού χωρίς αεροζόλ βρήκα μια σειρά της Vichy. Κάνει εξαιρετική δουλειά και μου έλυσε το πρόβλημα.
Vichy Homme 24h Ultra-Refreshing Deodorant Spray είναι το αντρικό αλλά και το γυναικείο έχει ουδέτερο σχετικά άρωμα.
Εξαιρετικό προιόν
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Απο οτι διαβασα στις προηγουμενες σελιδες τα Alum block μαλλον κανουν δουλεια σχετικα με τους λεκεδες στα ρουχα στις μασχαλες. Ειδικα κατι μπλουζες τις εχω ξεφτυλισει. Να το γυρισω σε Alum block γιατι με τα κλαμπατζιμπανα των Super Market ακρη δεν βγαινει; Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κρυσταλλο.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Το άλουμ μπλοκ μου έφερε δερματίτιδα στις μασχάλες και έτρεχα σε δερματολόγο.
Δεν κάνουν όλα για όλους.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Ναι το ειδα Αντρεα που το ανεφερες. Θα δοκιμασω ομως Αλουμ Μπλοκ και βλεπουμε.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Πηρα του Κορρε. Βασικα μπερδευτηκα με τη φαρμακοποιο γιατι αφου της ειπα οτι θελω χωρις αλουμινιο μου ειπε οτι με το αλουμινιο ρυθμιζεται η εφιδρωση και καταληξαμε στο Κορρε. Αλλα δεν βλεπω απο τα συστατικα να αναφερει οτι περιεχει αλουμινιο. Βασικα μου ειπε οτι αν δεν εχει αλουμινιο οτι και να παρω θα λεκιαζω ρουχα.
Εικόνα

Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

new entry Γιατρέ μου!
Εικόνα
Απαλό και αποτελεσματικο 3 βδομαδες τωρα που το χρησιμοποιώ τώρα!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Μικ Τζαγκερ λεκιαζει τα ρουχα; Τα συστατικα ειναι αθωα; Για ριξω ινφο.....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Kimbar23
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 25 Ιουν 2020, 09:32
3
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 763 times
Been thanked: 654 times
Ηλικία: 32

Επιβεβαιώνω τον @Vavous . Το ίδιο έπαθε κολλητος. Ο δερματολόγος του είπε πως η αιτία ήταν το κλείσιμο των πόρων.

@AlexFocus Εγώ κατέληξα στο παρακάτω

Εικόνα

Είχα πάρει και του Κορρέ αλλά δεν κρατούσε τόσο. Δεν ξέρω αν τα υλικά είναι αθώα, να σου πώ την αλήθεια δεν το πολυέψαξα. Αυτό που ήθελα ήταν κάτι που να μην λεκιάζει και να κρατάει, μιας και ότι αγόραζα πριν απο το σουπερ μου πετούσε off τα πουκάμισα σε 3-4 μήνες. Τα τελευταία 2 χρόνια που το χρησιμοποιώ δεν έχω κανένα θέμα.
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Σωτήρη!

Έχω βρει την υγειά μου με το SPEICK

Νομίζω το είχα αναφέρει ξανά προ πολλού καιρού. Μια ζωή με αντιιδρωτικά του σουπερμάρκετ, κάθε τόσο με ερεθισμούς ή 'γρομπαλάκια' κάτω από την επιδερμίδα. Όταν αποφάσισα να το γυρίσω σε βιολογικά, χωρίς αλουμίνια, αλκοόλ κλπ, παρόλο που πλενόμουν πρωί βράδυ, για κανα δυο βδομάδες οι μασχάλες μύριζαν άσχημα. Ο δερματολόγος μου είπε ότι το σώμα αποβάλλει τις τοξίνες. Έκτοτε, με καθημερινή καθαριότητα και ένα ελαφρύ πέρασμα αποσμητικού (όχι αντιιδρωτικού) η μασχαλίτσα ιδρώνει ελάχιστα - όσο είναι απαραίτητο δηλαδή - χωρίς την ενοχλητική μυρωδιά.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη κι όταν έκοψα τα σαμπουάν του σούπερ μάρκετ. Είδα κι έπαθα να συνέλθει το δέρμα στο κεφάλι αλλά μετά όλα μια χαρά.

Σε κάθε περίπτωση ρωτήστε το γιατρό σας, δεν παίρνουμε ιατρικές συμβουλές χωρίς εξέταση.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

AlexFocus έγραψε: 30 Ιουν 2021, 07:10 Μικ Τζαγκερ λεκιαζει τα ρουχα; Τα συστατικα ειναι αθωα; Για ριξω ινφο.....
Όχι δεν εχω παρατηρήσει κάτι. Το Lucky Tiger(spray χωρις προωθητικό) μαζί με το Baxter of California(stick) και τα Speick(roll on) πιστεύω αξίζουν δοκιμής τουλαχιστον! Εχω βρει την υγειά μου με αυτά!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”