King C. Gillette

Drnick33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Σεπ 2020, 16:38
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 42 times

Tony έγραψε: 24 Αύγ 2021, 00:17
Drnick33 έγραψε: 21 Αύγ 2021, 16:27 Η συγκεκριμένη μηχανή μου έχει κάτσει καλύτερα από την R89 και την 34c που είναι στο ίδιο στυλ.
Αυτό που γράφεις @Drnick33 είναι κάπως διφορούμενο...

Το να προτιμήσεις την συγκεκριμένη από την 34c το δεχόμαστε, το να προτιμήσεις όμως την συγκεκριμένη από την R89 μπα.

Μιάς και η συγκεκριμένη έχει ακριβώς την ίδια κεφαλή με τις γνωστές μας DE89 - R89 (Edwin Jagger - Muhle).

Μόνο η λαβή αλλάζει, τόσο η "Gillette" όσο και η Heritage την δανείστηκαν - αντέγραψαν και έβαλαν new brand.

Τα φαινόμενα απατούν παιδιά, με μία διαφορετική λαβή και άλλη συσκευασία, και το target group για το support.
Όπως είπε και ο Ανδρέας απευθύνονται στο ευρύ κοινό, που δεν γνωρίζει, αλλά δυστυχώς δεν θέλουν να μάθουν κιόλας.
@Tony ναι συμφωνώ σε αυτό που λες για την κεφαλή. Ίσως κ λόγω της λαβής να την προτιμώ ίσως να είναι κ ιδέα μου αλλά όσες φορές πάω να ξυριστω με μια ήπια μηχανή το χέρι μου πάει στην Gillette αντί για την R89.
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Η King C Gillette δεν είναι ίδια με την r89. Καταρχάς φαίνεται και οπτικά από το baseplate που είναι λεπτότερο στην πρώτη.
Είναι πιο ήπια από την r89. Όταν ξυρίζομαι στο κεφάλι είναι σαν να μην έχω ξυριστεί, οπότε ποιο το νόημα να μπαίνω σε μια τόσο χρονοβόρα διαδικασία και να μην παίρνω αποτέλεσμα;

Προσωπικά δεν την ξαναχρησιμοποιώ για ξύρισμα στο κεφάλι, αλλά είναι τέλεια μηχανή σώματος για τα ευαίσθητα σημεία, μιας και είναι αδύνατον να κοπείς.
Είναι φοβερό deal στα 12 ευρώ + 5 λεπίδες δώρο και οτι πρέπει για εισαγωγική μηχανή, αλλά θα την ξεπεράσει σύντομα κάποιος και θα πρέπει να αγοράσει πιο αποτελεσματική μηχανή, οπότε στο τέλος δεν ξέρω αν γλιτώνεις χρήματα.

Πέρα από την δικιά μου εμπειρία, την έχω προτείνει σε φίλο μου που κάνει neck shaving και μου είπε οτι είναι ήπια. (του έκανα δώρο fatip slant ύστερα).
Την πήρα στον πεθερό μου και μου λέει οτι δεν κόβει, οπότε πάει και αυτός για νέα.
Την δοκίμασε η κοπέλα μου στα πόδια της (της έκανα κι εγώ ένα πέρασμα). Είναι τέρμα smooth / effortless και safe το ξύρισμα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι βαθύ, οπότε δεν την έπεισα να αφήσει τα πλαστικά ξυραφάκια.


TLDR: Είναι μια μηχανή για να μπεις στον κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος, αλλά σχεδόν όλοι θα πρέπει να αγοράσουν πιο επιθετική / αποτελεσματική μηχανή αργότερα.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Ρε φίλε χαρά στο κουράγιο σου :D
Εγώ δεν θα έβαζα DE στα ευαίσθητα σημεία μου 8) με τίποτα!!!!! >:{
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Και όμως είναι νιώθω περισσότερη ασφάλεια από οτιδήποτε άλλο έχω χρησιμοποιήσει για την περιοχή!
Προσπαθώ να πείσω και άλλους φίλους μου οτι είναι το πιο safe, αλλά δεν πείθονται. :obscene-buttred:
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13603 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@freestyler ... και εγώ θα απέφευγα τη χρήση της συγκεκριμένης μηχανής στα επίμαχα σημεία... Γενικά, θέλει προσοχή....
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

@freestyler
Πρόσεξε το πρότζεκτ γτ αν κοπείς εκεί Κόπηκες. Η περιοχή είναι φουλ τριχοειδή αγγεία που σε κάποιους είναι περισσότερο επιφανειακά.
Μπάμπης
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Έχω φτάσει τα 7 ξυρίσματα μέχρι τωρα. Σα μηχανή ενώ μου αρέσει στο μάτι, δε με ξυρίζει καλά. Δε το έχω πει για άλλη μηχανή καθώς συνήθως είναι θέμα λεπίδας αλλά με αυτή δοκίμασα διαφορετικές. Από την άλλη.... τα ξυραφάκια που έχω παρει GKC... παιδιά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος!!
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Διαβάζοντας τις απόψεις σας θα συμφωνήσω μαζί σας παρόλο που δεν έχω τρελή εμπειρία στο παραδοσιακό ξύρισμα και είναι η πρώτη μου μηχανή. Ναι μεν αλλά....θα έλεγα.
Ψάχνω ήδη τον αντικαταστάτη της
andreas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2021, 14:33
2
Been thanked: 2 times

Έχω την μηχανή εδώ και αρκετό καιρό αλλά λόγο περιορισμένου χρόνου δεν είχα γράψει.Μου φαίνεται και εμένα πολύ ήπια και σε πάνω απο 3-4 ημερών γένια γίνεται κουραστική γιατί θέλει πολλά περάσματα.Σε εμένα είναι πολύ καλή για μέρα πάρα μέρα ξύρισμα και αν έχω μείνει πολλές μέρες αξύριστος περνάω ένα χέρι με την muhle r41 και μετά αλλάζω κεφαλή και βάζω τη gillete και τα παίρνω κόντρα.Προσωπικά αν δεν κάνω κόντρα με καμία μηχανή δεν πετυχαίνω καλό ξύρισμα όμως με τη gillete κάνω κόντρα πολύ εύκολα και με καλό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11677 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

Ενάμιση χρόνο μετά την αγορά της, την χάρισα στον κουνιάδο μου για τον διαφθείρω. Αποστολή εξετελέσθη!
Παναγιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”