King C. Gillette

KOUROS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 21 Φεβ 2021, 06:37
3
Has thanked: 1395 times
Been thanked: 1038 times

<<Νέα μηχανή ξυρίσματος>> από την Gillette, Κυκλοφορεί εδώ και ένα χρόνο περίπου στο εξωτερικό. Κυκλοφόρισε πρόσφατα και επίσημα στην Ελλάδα. Αρχική τιμή τα 20€, με μια προσφορά που υπάρχει αυτή την εποχή, η τιμή ξεκινάει από τα 14 € σε διαδυκτιακά και μή Φαρμακεία. Πρόκειται για μηχανή κλειστού χτενιού closed comb ιδανική για κάποιον που ξεκινάει το παραδοσιακό ξύρισμα . Βέβαια η ίδια η εταιρεία την λανσάρει σαν μηχανή για περιποίηση Τριχοφυϊας.
Εικόνα Εικόνα .
Η μηχανή αναγράφεται στο κουτί ότι είναι made in China βέβαια πολλοί υποστηρίζουν ότι η κεφαλή μπορεί να παράγεται στην Γερμανία.
Η συσκευασία περιέχει εκτός από την μηχανή και 5 λεπίδες ξυρίσματος made in Russia, οι οποίες έχουν πολύ καλές κριτικές και αρκετοί αναζητούν το αν είναι νέα παραγωγή ή έχει γίνει κάποια μετονομασία σε κάποια άλλο ξυραφάκι της Gillette.
Εικόνα
Επειδή ξεκίνησα πρόσφατα το ταξίδι στο Παραδοσιακό Ξύρισμα. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι μια μηχανή που μπορεί κάποιος με μεγάλη ασφάλεια, να κάνει τα πρώτα του βήματα στο Π.Ξ., το βάπτισμα του πυρός μπορεί να γίνει σε μεγάλο βαθμό αναίμακτα αλλά και οικονομικά.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Tην βρηκα στον Σκλαβενιτη εχθες σε προσφορα.
Μια και μοναδικη στο ραφι.

Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Drnick33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Σεπ 2020, 16:38
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 42 times

Η συγκεκριμένη μηχανή μου έχει κάτσει καλύτερα από την R89 και την 34c που είναι στο ίδιο στυλ.
Για τα λεφτά της κ ειδικά για κάποιον αρχάριο πιστεύω πως είναι ο,τι πρέπει.
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Δεν ξέρω ρε παιδιά... Ωραία μηχανή, καλή ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά της, βαρύ όνομα Gillette, αλλά σε μένα δεν... Τελικά είναι πως θα σου ταιριάξει.

Στο δικό μου πρόσωπο παρα-είναι ήπια. Την πήρα μαζί μου στις διακοπές. Τι permasharp της έβαλα, τι Feather, τι Astra SP, τι Nachet, απλά δεν.... Μετά το ξύρισμα ένιωθα αξύριστος.

Καλά που είχα μια σαβετα της Parker μαζί μου. Όχι ότι η σαβετα είναι το δυνατό μου σημείο, αλλά τουλάχιστον ένιωθα ξυρισμένος, παρόλα τα μικρά κοψιματακια.

Ίσως ένας αρχάριος να νιώθει περισσότερη σιγουριά με μια τέτοια μηχανή, αλλά από την άλλη και εγώ δεν είμαι και κανένας δεινόσαυρος στο Π. Ξ.
Stelios
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Συμφωνω απολυτα! Ουτε εμενα εκατσε η μηχανη,με οτι λεπιδα και να εβαλα.
Και εγω αξυριστος ενιωθα μετα. Μπηκε στο κουτι της και θα γινει δωρο σε φιλο που την δοκιμασε και του αρεσε .
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

To target group για την King Gillette δεν είμαστε εμείς οι ολίγες χιλιάδες καμμένοι με το ΠΞ αλλά τα εκατομμύρια ανδρών στην Αμερική και Ευρώπη που δεν έχουν ξαναματαδεί DE razor. Επιβάλλεται να είναι ήπια για να μην τρομάξει ο καθένας που θα τον ιντριγκάρει να τη δοκιμάσει από περιέργεια ή για να νοιώσει πώς ξυριζόταν ο πατέρας / παππούς του ή για οικονομικούς λόγους, να γλιτώσει δηλαδή από τις ακριβές πολυλέπιδες (μουαχαχαχαχα)
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Βλέπω στο ράφι που έβαλε φώτο ο φίλος Γιάννης @john1970 έχει κουτάκι με 10 λεπίδες 4,90!!! Πιο ακριβές και από Feather δηλαδή.... Αλλά αν λάβουμε υπόψη μας το target group που πολύ σωστά τόνισε ο @Vavous μαλλον θα τους φανεί και φθηνά! Όσο για την μηχανή να πω ότι την δοκίμασα και εγώ από φίλο που την αγόρασε χωρίς να έχει καμία σχέση με το sport (αλλά είναι στο παραπάνω target group) και την βρήκα πολύ ήπια για τα γούστα μου, άσε που οι ήπιες μηχανές μου κάνουν ερεθισμούς γιατί το παλεύω παραπάνω από όσο πρέπει για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν μου άρεσε επίσης και η λαβή της. Μεγάλη για τα γούστα μου και όχι με το καλύτερο grip... Υπάρχει άλλο ένα μοντέλο (το πρώτο νομίζω) που η λαβή φαίνεται διαφορετική, είναι τύπου Gillette New...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Gillette Heritage μια που την εβγαλε και μια που την καταργησε.Δεν εχω διαβασει καλα λογια.


Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Drnick33 έγραψε: 21 Αύγ 2021, 16:27 Η συγκεκριμένη μηχανή μου έχει κάτσει καλύτερα από την R89 και την 34c που είναι στο ίδιο στυλ.
Αυτό που γράφεις @Drnick33 είναι κάπως διφορούμενο...

Το να προτιμήσεις την συγκεκριμένη από την 34c το δεχόμαστε, το να προτιμήσεις όμως την συγκεκριμένη από την R89 μπα.

Μιάς και η συγκεκριμένη έχει ακριβώς την ίδια κεφαλή με τις γνωστές μας DE89 - R89 (Edwin Jagger - Muhle).

Μόνο η λαβή αλλάζει, τόσο η "Gillette" όσο και η Heritage την δανείστηκαν - αντέγραψαν και έβαλαν new brand.

Τα φαινόμενα απατούν παιδιά, με μία διαφορετική λαβή και άλλη συσκευασία, και το target group για το support.
Όπως είπε και ο Ανδρέας απευθύνονται στο ευρύ κοινό, που δεν γνωρίζει, αλλά δυστυχώς δεν θέλουν να μάθουν κιόλας.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
BP1011
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:24
3
Has thanked: 914 times
Been thanked: 280 times

Προχθεσινό απόκτημα.
Καθόταν μοναχούλα της στο ράφι και τη λυπήθηκα.
Ας την πάρω να κάνει λίγη παρέα με τις υπόλοιπες της συλλογής. Η σύζυγος από δίπλα :angry-tappingfoot: κι' άλλη ξυριστική μηχανή;;; Δεν νομίζεις ότι υπερβάλλεις;;
Έλα αγάπη μου είναι συλλεκτική XD XD δεν βλέπεις..... μόνο μια έμεινε στο ράφι. Είναι και οικονομική.
Τέλος πάντων μην μακρηγορούμε. Έχω κάνει δύο ξυρίσματα με τις λεπίδες της συσκευασίας. Το πρώτο ψιλοαπογοήτευση όπως οι προλαλήσαντες. Στο δεύτερο σήμερα λίγο καλύτερα τα πράγματα. Ίσως θέλει λίγο και αυτή το στρώσιμό της. Να συνηθίσει κανείς το κράτημα της, σωστή γωνία, πίεση κλπ
Αν μη τι άλλο είναι μια όμορφη και τίμια μηχανούλα για την τιμή της. Οπότε ας κάνει παρέα με τις υπόλοιπες κοπελιές μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”