Πρόταση αγοράς πρώτης SE

Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Καλημέρα σε όλους
Με αφορμή τις τελευταίες αναρτήσεις με ξυριστικές μηχανές μονής λεπίδας ξεκίνησε ο προβληματισμός για αγορά μιας νέας μηχανής SE. Ήδη ξεκίνησα δοκιμές με μια Razorock hawk v3 ( και ευχαριστώ το φίλο Λάζαρο για το δανεισμό της ) . Θα ήθελα τις προτάσεις σας για μια μηχανή καθημερινής χρήσης .
Θανασης
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Θανάση η yaqi έχει μια καινούργια se. Ρίξε μια ματιά στο site και σε reviews. Ίσως βγει κάτι καλό. Η μηχανή είναι η RASTER V2
YAQI …
SE AC Safety Razor. Μπορείς να πάρεις μόνο την κεφαλή αν θέλεις.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Νομίζω φιλιππε ότι είναι απομίμηση της Vector . Πιστεύω ότι πιθανόν αξίζει μια δοκιμή λόγω τιμής. Ποια μηχανή όμως θα άξιζε την επένδυση μίας και μοναδικής

Προστέθηκε μετά από 34 δευτερόλεπτα:
Νομίζω φιλιππε ότι είναι απομίμηση της Vector . Πιστεύω ότι πιθανόν αξίζει μια δοκιμή λόγω τιμής. Ποια μηχανή όμως θα άξιζε την επένδυση μίας και μοναδικής
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο δεν γνωρίζω. Απλός θέλω να δοκιμάσω μια se και η yaqi είναι αυτό που χρειάζομαι.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 23 δευτερόλεπτα:
Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο πραγματικά δεν γνωρίζω. Απλός θέλω να δοκιμάσω μια se και πιστεύω η yaqi είναι μια οικονομική λύση.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
Kimbar23
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 25 Ιουν 2020, 09:32
3
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 763 times
Been thanked: 654 times
Ηλικία: 32

Καλημέρα σε όλους,

Μιας και είμαι και εγώ στο ψαξιμο για single edge θα ήταν χρήσιμο αν μπορεί κάποιος να κάνει μια σύγκριση μεταξύ Vector, General (αν και απο ότι είδα δεν υπάρχει διαθέσιμη στο site τους), Hawk V3 και Occum's. Σίγουρα YMMV αλλά μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής το πιο πιθανο είναι να παω για blind buy, οπότε η κάθε γνώμη θα είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Για εμενα το μεγαλο πλεονεκτημα αυτων των μηχανων ειναι για τον εμπειρο χρηστη η λεπιδα ( feather - kai -shick ) ειναι κυριολεκτικα χειρουργικο ξυραφι και δινει εκπληκτικο ξυρισμα με την απαιτουμενη ασφαλεια . Η σαβετα της feather που εχω ,κακα τα ψεμματα , απαιτει ιδιαιτερη προσοχη και εμπειρια
nikolakistheg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Μάι 2021, 17:16
2
Been thanked: 16 times

Yaqi se είναι η πιο safe επιλογή μάλλον
sakis11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 05 Σεπ 2020, 10:56
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 28 times

The General της Colonial razor. Κορυφή. Αν θες αγοράζεις μόνο την κεφαλή από Αμερική κ από ελληνικό μαγαζί το handle
dimitrisvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 18:11
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 37 times

Για εμένα μια πολύ καλή razorock v3 hawk
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Ήθελα να δοκιμάσω artist club blades, αλλά δεν ήθελα να δώσω 100 ευρώ για feather ss ή hawk v3 χωρίς να ξέρω αν θα μου αρέσουν, οπότε παρήγγειλα μια κινεζική αντιγραφή της feather ss και την yaqi raster v3 (preorder).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Ιουν 2021, 04:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”