Αγόρασα καινούριο Dovo και δεν είναι shave ready

PetrosL
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Απρ 2021, 19:53
3
Been thanked: 2 times

Μετά απο αγορά καινούριας Dovo λεπίδας αντιμετωπίζω το πρόβλημα οτι δεν κόβει τις τρίχες. Νιώθω να μου τραβάει τις τρίχες όπως ενα στομμομένο ξυράφι. Παρακαλώ πολύ θα ήθελα ενημερώσεις για πιθανα τροχεία αλλά επειδή απο ότι διάβασα σε αυτο το forum η κατασταση είναι περίεργη θα με ενδιεφερε αν καποιος απο τους χρηστες που εχει πέτρες ήθελε να μου κανει ένα ακόνισμα, προφανώς όχι δωρεαν.
Αν δεν είναι τίποτα εφικτό θα με ενδιέφερε πρόταση για μιας φτηνής combo πέτρας για αρχάριο. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
dallas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 11:29
3

Καλησπέρα. Έχω το ίδιο πρόβλημα. Μήπως βρηκες κάποια λύση, να τη μοιραστείς μαζί μας;
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Κάθε φορά, πρίν το ξύρισμα, το ξυράφι θέλει stropping σε δέρμα. Έχεις αγοράσει δέρμα; Το έκανες πριν το ξύρισμα;

Προστέθηκε μετά από 4 ώρες 58 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
Είδα πως είναι Dovo το ξυράφι σου. Τα Dovo και Thiers-Issard που απόκτησα, την πρώτη φορά χρειάστηκαν 100 πήγαινε-έλα στη λινή πλευρά του λουριού και άλλα τόσα στη δερμάτινη για να ξυρίζουν τέλεια.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Angelo1967
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Δεκ 2020, 22:06
3
Τοποθεσία: ΚΕΚΥΡΑ
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 56

συνήθως δεν είναι "save ready" ειδικά τα Dovo. Θα πρέπει να το ρίξετε πρώτα περίπου 100 φορές με το STROP (δερμα) και αν πάλι δεν ξυριστεί καλά, θα μπορέσω να σας το "ακονίσω".
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 835 times
Ηλικία: 63

PetrosL έγραψε: 19 Απρ 2021, 11:18 Μετά απο αγορά καινούριας Dovo λεπίδας αντιμετωπίζω το πρόβλημα οτι δεν κόβει τις τρίχες. Νιώθω να μου τραβάει τις τρίχες όπως ενα στομμομένο ξυράφι. Παρακαλώ πολύ θα ήθελα ενημερώσεις για πιθανα τροχεία αλλά επειδή απο ότι διάβασα σε αυτο το forum η κατασταση είναι περίεργη θα με ενδιεφερε αν καποιος απο τους χρηστες που εχει πέτρες ήθελε να μου κανει ένα ακόνισμα, προφανώς όχι δωρεαν.
Αν δεν είναι τίποτα εφικτό θα με ενδιέφερε πρόταση για μιας φτηνής combo πέτρας για αρχάριο. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Άν θέλεις στείλε μου μήνυμα και με μεγάλη μου χαρά θα σου το ακονίσω δωρεάν , αφού έχω τις πέτρες και για κάθε καινούργιο ξυράφι που είχα αγοράσει στο παρελθόν δεν ξαναχρειάσθηκε να πάει στην πέτρα.
Dimitris80
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Μάι 2021, 19:33
2
Τοποθεσία: Αθήνα - Μεταμόρφωση
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 43

Καλημέρα και από εμένα. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Αγόρασα ένα DOVO 6/8 (100 681) και δεν είναι shave ready. Το πέρασα από το λουρί (όσο μπορούσα να το κάνω σωστά, γιατί είμαι καινούριος στο άθλημα) και πάλι δε βελτιώθηκε ιδιαίτερα.
Περιμένω να έρθουν Ελλάδα οι coticule που έχει το wellshaved (θέλει περίπου 3 εβδομάδες μου είπε) και θα αποκτήσω και εγώ τη δική μου πετρούλα.
Στο μεταξύ, μήπως υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να έχει τις πέτρες, τη γνώση αλλά κυρίως τη διάθεση που χρειάζεται για να το ακονίσουμε παρέα;
geathana
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 17:28
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 39 times

Καλησπέρα, κι εγώ λόγω αυτής της έλλειψης του σωστού επαγγελματία honer δεν έχω προβεί σε αγορά straight razor.
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Αν είναι δυνατόν να μην είναι shave ready...
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην είναι αλλά από που το πήρες?
Γιώργος
Dimitris80
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Μάι 2021, 19:33
2
Τοποθεσία: Αθήνα - Μεταμόρφωση
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 43

Το είχα αγοράσει από το μαγαζί στη Λάρισα. Δε νομίζω όμως ότι είναι θέμα μαγαζιού. Και σε ξένα φόρουμ που διάβασα, πολλά δεν έρχονται shave ready. Εϊναι ακονισμένα μέχρι ένα σημείο, αλλά όχι τελείως.
Το θέμα λύθηκε με την προμήθεια μίας Coticule 130χ70 κατευθείαν από το Βέλγικο λατομείο.
Πλέον είναι πάντα shave ready!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”