Αγορά Stainless Steel Straight Razor

Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου εγώ που έχω το ralf το inox σε 6/8 μια χαρά ξυράφι είναι παρτω άφοβα τώρα για αρχή θέλεις ένα λουρί και σιγά σιγά θα χρειαστείς και πέτρα για φρεσκαρισμα για το μαχαίρι
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Για αρχη ενα κρεμαστο λουρι prima rindleder της dovo πλατους γυρω στα 4,5 cm (επιμενω σ αυτο το πλατος και οχι σε φαρδυτερο), με την υποσημειωση για ενα καλυτερο juchten αργοτερα που θα εχεις ανεση και δεν θα υπαρχει κινδυνος να το κοψεις...και τελος με τα λουρια.

Εκτος αν εχεις βιτσιο και θελεις δερμα...καγκουρω σαν καποιους αμερικανους ή δεκαοκτω λουρια να τα πηγαινουν σταδιακα, αλλα να ξερεις οτι οι προγονοι μας, που ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια απο μας στα ξυραφια, το Juchten θεωρουσαν το ιδανικο για λουρι και μια χαρα καλοξυρισμενοι ηταν χωρις να χρειαζονται καγκουρω, ουτε να περνανε την κοψη απο δεκαοκτω λουρια

Added in 8 hours 51 minutes 32 seconds:
Θα ηθελα να σε διαβεβαιωσω οτι δεν σου προτεινα υποδεεστερο λουρι για αρχη, ως προς το στρωσιμο της κοψης. Μια χαρα στρωνει την κοψη το Prima Rindleder ειδικα για καποια χρονια.
Aπλως το Juchten εχει παρα πολυ μεγαλη διαρκεια ζωης χωρις να εχει πτωση στην αποδοση του γι αυτο και προτεινω να κατασταλαξεις εκει. Το δικο μου δουλευει αριστα για 40 περιπου χρονια και οπως το βλεπω θα συνεχισει για πολλα ακομα.

Απ την αλλη ενα πολυδιαφημισμενο με διθυραμβους στα φορα, αρτιζανικο Latigo, το οποιο πηρα αρκετα ακριβα για να το δοκιμασω πριν καμμια δεκαπενταρια χρονια, αν και δεν με βολεψε απ την αρχη, ειναι αχρηστο, με το δερμα του πλεον σε αθλια κατασταση παρ οτι αν και δεν το χρησιμοποιουσα, το συντηρουσα το ιδιο.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Και πάλι σε ευχαριστώ, @y.v.

Υπάρχει μήπως οικολογική εναλλακτική όσον αφορά στο λουρί;
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Απ οτι εχω δει, υπαρχουν καποιοι αρτιζανοι που φτιαχνουν και συνθετικα λουρια. Ομως δεν εχω αποψη γιατι δεν τα εχω δοκιμασει.
Παντως αποκλειω να φτανουν την ποιοτητα και φυσικα την μακροζωια που εχει ενα δερμα με πολυ καλη δεψη.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Ερώτηση προς όσους γνωρίζουν τις επιλογές των Ralf Aust:
Για ένα round crown 6/8" με black synthetic scales μάλλον κλίνω προς τις εξής επιλογές:

Schorkopf -> ohne Schorkopf
Serrierter Erl oben und unten -> ohne serriertem Erl
Stahlart -> Edelstahl
Heftform -> Klassisch
Rückengravur -> ohne Rückengravur

Απ' όσο καταλαβαίνω:
1) Το Schorkopf είναι μία περίεργη καμπύλη που μπορεί να γίνει στο round tip της λάμας. Ωφελεί σε κάτι, ή είναι μόνο οπτικό το ζήτημα;
2) Το Serrierter Erl oben und unten νομίζω ότι σηματοδοτεί την ύπαρξη μίας ραβδωτής επίπεδης κατάληξης στο άκρο συναρμογής της λάμας (πάνω και κάτω). Συνεισφέρει σε κάτι μία τέτοια επιλογή, ή πάλι είναι αισθητικό το θέμα;
3) Το Edelstahl είναι το stainless steel.
4) Heftform: μάλλον η λαβή (scales) - δεν υπάρχει επιλογή φυσικά, οπότε όλα καλά.
5) Το Rückengravur είναι μία διακόσμηση στην ράχη της λάμας.

Για να δούμε μπας και γίνει η κίνηση. :D
Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

1) Όχι, μόνο για εμφανισιακούς λόγους.
2) Οι ραβδώσεις αυξάνουν την πρόσφυση. Εμένα με βολεύουν, απλώς θέλουν προσοχή στο καθάρισμα αν είναι carbon steel το ξυράφι, το οποίο και δε θα σε απασχολήσει. Το μόνο που θα σκεφτόμουν να προσθέσω από τις επιλογές.
3) Σωστά.
4) Και πάλι σωστά. Αφορά το σχήμα της αρθωτής θήκης/λαβής (κλασικό = στρογγυλεμένο στις άκρες / μοντέρνο = περισσότερο τετραγωνισμένο στις άκρες).
5) Και εδώ σωστά. Είναι διακόσμηση στη ράχη και μάλιστα όχι ιδιαίτερα λεία σε υφή (ας με διορθώσει ο @Καλατζος που έχει στο δικό του, αν κάνω λάθος) , οπότε κατά την αλλάγή φοράς στο ακόνισμα σε λουρί αισθάνεσαι ότι γρατζουνάει και λίγο το δέρμα. Θα την απέφευγα.

Καλές αποφάσεις! :)
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Για το 2 θα πω οτι αν και η λογικη ειναι η καλυτερη προσφυση, στην πραγματικοτητα, τουλαχιστον κατα τη δικη μου αποψη ειναι οτι ειναι μαλλον μονο θεμα εμφανισης. Εχω απ ολα. Με γραμμωσεις πανω κατω, μονο κατω ή χωρις καθολου. Δεν νοιωθω ιδιεταιρη διαφορα στην προσφυση αλλα δεν βρεχω και το χερι εκει αν και νομιζω και να βραχει δεν θα αλλαξει κατι, ωστε να ηταν αυτος ο λογος κριτηριο επιλογης.
Ομως το καθε ξυραφι που τα εχει, φαινεται πιο προσεγμενο - περιποιημενο και μου αρεσει εμφανισιακα περισσοτερο και αν το επελεγα, αυτος θα ηταν και μονο ο λογος.
Γιάννης B.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου η δική μου γνώμη είναι στην ράχη να μην το παραγγείλεις με διακόσμηση εγώ αν θα το παραγγελνα πάλι μόνο αυτό θα άλλαζα και τίποτα άλλο
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Σας ευχαριστώ, @y.v, @Sotiris_A, @Καλατζος.

Έγινε η αγορά. :)
6/8" razor with round crown Edelstahl | mit serriertem Erl | ohne Rückengravur | ohne Schorkopf | Klassisch. :)
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

@Midak Καλά ξυρίματα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”