Pearl Flexi Adjustable v3

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Και οι δυο ρυθμιζόμενες και οι δυο στην ίδια τιμή αλλά εντελώς διαφορετικές κατά τα άλλα. Είχα και την Βάριαντ αλλά δε με κέρδισε. Μεγάλο μέγεθος, ογκώδης κεφαλή, βασισμένη στη φιλοσοφία (ψιλοαντιγραφή στην καθομιλουμένη) της Progress. Οπως η Flexi ακολουθεί τη 'φιλοσοφία' της Rex η οποία ακολουθεί αυτή της Gibbs.

Ό,τι και να σου πούμε, αν δε βάλεις και τις δυο να σε ξυρίσουν δε θα μάθεις ποια αξίζει για σένα. YMMV όπως πάντα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
sakis11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 05 Σεπ 2020, 10:56
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 28 times

Εξαιρετική μηχανή η Flexi. Ποιο mild από την Rex
spider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μαρ 2021, 15:28
3
Τοποθεσία: Βόλος.
Has thanked: 13 times
Been thanked: 43 times
Ηλικία: 56

Μετά από αρκετά ξυρίσματα με την Flexi επιβεβαιώνω την αρχική μου εκτίμηση. Η μηχανή είναι εκπληκτική. Με ότι ξυραφάκι και να την δοκίμασα, το ένα ξύρισμα ήταν καλύτερο από το άλλο. Συνήθως την χρησιμοποιώ σε γένια 2 ημερών στο 2 χωρίς να φοβάμαι για κοψίματα η ερεθισμούς σε κόντρα ξύρισμα. Ακόμη και με τα ¨σκεπάρνια¨ της willys που μου έστειλαν οι Ινδοί η μηχανή ξυρίζει εξαιρετικά. Απλά τα willys είναι το πολύ για 1-2 άντε 3 ξυρίσματα και ενώ είναι αποτελεσματικά δεν κόβουν το ίδιο με άλλα ξυραφάκια. Έχουν δε μία ξύλινη αίσθηση. Βέβαια μου έστειλαν δωρεάν 55 τεμ οπότε τα χρησιμοποιώ.Σήμερα την δοκίμασα με ένα King Gillette που παρέλαβα πρόσφατα και στα 2 περάσματα είχα αποτέλεσμα ίσως και καλύτερο από 3 περάσματα με τα willys.
Αν και έχω αρκετές μηχανές που σχεδόν όλες τις χρησιμοποιώ και αν και εξακολουθώ να μεγαλώνω την συλλογή μου και εγώ, εν τούτοις μπορώ με σιγουριά να πω ότι η Flexi είναι με διαφορά η αγαπημένη μου. Το μόνο ίσως αρνητικό για μένα, είναι ότι όταν τοποθετείς το ξυράφι πρέπει να κρατάς το top cap και τον κορμό μαζί για να βιδώσει. Οι ΤΤΟ μηχανές σε αυτό το θέμα βέβαια είναι πολύ πιο πρακτικές.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Σήμερα το πρωί παρέλαβα την Pearl Flexi v4. Ποιότητα και φινέτσα. Πιάνοντάς την στο χέρι, συνειδητοποίησα πως καλώς έκανα weight lifting τόσα χρόνια. Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο βαριά μηχανή και μάλιστα χρωμίου. Πρώτο ξύρισμα πριν λίγο με Feather. Η λεπίδα κάθισε με τη μία άψογα. Από το ένα μέχρι το έξι το διάκενο είναι σωστό και συμμετρικό. Δύο χέρια WTG στο 3 και ένα τελευταίο CTG στο 2, τοπικα στα δύσκολα σημεία του προσώπου μου, δλδ στη βάση του λαιμού και στα πλάγια κάτω από το σαγόνι. Δεν έμεινε τπτ και το πρόσωπο χωρίς ερεθιμούς καθώς δεν χρειάστηκε καμιά επιμονή σε κανένα σημείο.
Μόνη αρνητική εντύπωση, πως βουτώντας την στο απολυμαντικό sterilium πριν την χρήση, άρχισε να γίνεται πορτοκαλί το διάλυμα και βγάζοντας την κατευθείαν είδα πως είχε ξεβάψει η κόκκινη βούλα του δείκτη βάθους κοπής και είχε γίνει πορτοκαλί. Ευτυχώς έχει εγκοπή εκτός από χρώμα. Δεν είδα κάποια εμφανή διαφορά στα νούμερα. Με χάλασε κάπως. Ελπίζω τα νούμερα να μείνουν ως έχουν αλλιώς τι να πω. Ρύθμιση με το μάτι στο μέλλον. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κανέναν άλλον, ή αν ξέφυγε κάτι σε κάποιο στερεωτικό του χρώματος στο δικό μου κομμάτι ή στην παρτίδα.

Added in 11 minutes 4 seconds:
spider έγραψε: 22 Μάι 2021, 18:02 Μετά από αρκετά ξυρίσματα με την Flexi επιβεβαιώνω την αρχική μου εκτίμηση. Η μηχανή είναι εκπληκτική. Με ότι ξυραφάκι και να την δοκίμασα, το ένα ξύρισμα ήταν καλύτερο από το άλλο. Συνήθως την χρησιμοποιώ σε γένια 2 ημερών στο 2 χωρίς να φοβάμαι για κοψίματα η ερεθισμούς σε κόντρα ξύρισμα. Ακόμη και με τα ¨σκεπάρνια¨ της willys που μου έστειλαν οι Ινδοί η μηχανή ξυρίζει εξαιρετικά. Απλά τα willys είναι το πολύ για 1-2 άντε 3 ξυρίσματα και ενώ είναι αποτελεσματικά δεν κόβουν το ίδιο με άλλα ξυραφάκια. Έχουν δε μία ξύλινη αίσθηση. Βέβαια μου έστειλαν δωρεάν 55 τεμ οπότε τα χρησιμοποιώ.Σήμερα την δοκίμασα με ένα King Gillette που παρέλαβα πρόσφατα και στα 2 περάσματα είχα αποτέλεσμα ίσως και καλύτερο από 3 περάσματα με τα willys.
Αν και έχω αρκετές μηχανές που σχεδόν όλες τις χρησιμοποιώ και αν και εξακολουθώ να μεγαλώνω την συλλογή μου και εγώ, εν τούτοις μπορώ με σιγουριά να πω ότι η Flexi είναι με διαφορά η αγαπημένη μου. Το μόνο ίσως αρνητικό για μένα, είναι ότι όταν τοποθετείς το ξυράφι πρέπει να κρατάς το top cap και τον κορμό μαζί για να βιδώσει. Οι ΤΤΟ μηχανές σε αυτό το θέμα βέβαια είναι πολύ πιο πρακτικές.
Νομίζω πως βάζοντας το ξυραφάκι με τα δύο τμήματα της μηχανής ανάποδα, δλδ να κοιτούν προς τα κάτω, συμπεριφέρεται όπως οποιαδήποτε μηχανή δύο ή τριών κομματιών, ως προς το ζήτημα αυτό.

Added in 17 minutes 23 seconds:
Την δική μου την παρήγγειλα από κατάστημα του Πειραιά 68€+2.70€(μεταφορικά & αντικαταβολή) και μαζί με ένα εκπτωτικό κουπόνι που είχα από προηγούμενες αγορές βγήκε 63.90€. στην Ινδία από ότι είδα αυτή τη στιγμή υπάρχει προπαραγγελία και δεν ξέρω τι θα ισχύει με τελωνεία κτλ κτλ. Δεν ξέρω αν υπάρχει νόημα οικονομικό στην αγορά της από εκεί..
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εκτός θέματος
Μπάμπη ποιό απολυμαντικό χρησιμοποίησες;

Το gel ή το άλλο με την αντλία ;

Γιατί αν την εμβάπτισες στο απολυμαντικό sterilium με την αντλία είναι λογικό, εφόσον πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε ως διάλυμα.

Δεν χρειάζεται τόση και τέτοια απολύμανση*, έχουμε άλλωστε και διάφορα νήματα για τον καθαρισμό μίας νέας DE, το διάλυμα σημαίνει ότι αραιώνεται,
αναλόγως την χρήση, μικρό το κακό πάντως και διορθώνεται, αγόρασε έναν βιομηχανικό μαρκαδόρο της αρεσκείας σου (χρώμα) και βάψε την κουκκίδα.

* Και βάλε λίγη βαζελίνη στα σπειρώματα, αφού το Sterillium τα στέγνωσε από το εργοστασιακό γράσο, η βαζελίνη είναι φθηνή, και κάνει το φαινόμενο της τριβής μεταξύ των μετάλλων πολύ ομαλό, προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλα τα σπειρώματα, ακόμα και στα επιμεταλλωμένα. :)
Το μαργαριτάρι της Flexi το δοκίμασα δυστυχώς στην v2, με ανοχές μετάλλου που πραγματικά γέλασα με την καρδιά μου, μετά μας έστειλε την V3 τα ίδια, και ευτυχώς την V4, ήταν ένας αγώνας προς τιμήν τους, αλλά και μεγάλη ταλαιπωρία για εμάς, μα τόσο δύσκολο είναι να αντιγράψεις μία Gibbs/Ambassador... :doh:

Καλά ξυρίζει και απαλά, και έχει και προσιτή τιμή απόκτησης, αλλά έως εκεί, διότι στην κατηγορία που οι ίδιοι επέλεξαν, υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.
Δηλαδή, αν εξαιρέσουμε την τιμή, έχουμε τα μεγαθήρια, Gibbs - Adjustable, Rex Supply Co - Ambassador, Homelike - Taiga, εξαιρετικές όλες τους! μία προς μία.!

Τα δικό μου συμπέρασμα είναι ότι, η Flexi έχει θετικά αλλά και αρνητικά, τα αρνητικά της όμως είναι καθοριστικά ώστε να μην μπορεί να μπει και να σταθεί ανάμεσα στην άνωθεν τριάδα, που μέχρι στιγμής αποτελούν την αφρόκρεμα, σε αυτές τις περιπτώσεις οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες, και θεμιτές, όλα στις λεπτομέρειες κρίνονται, αυτό όμως που με ενδιαφέρει περισσότερο, και θα με κάνει να επιλέξω κάποια, που είναι και το ζητούμενο, είναι το ξύρισμα της.!

Σε όλα τα συμπεράσματα-απόψεις-γνώμες, κυριαρχεί το YMMV πάντοτε, οπότε για να προλάβω την όποια "παρεξήγηση" ότι γράφω είναι σύμφωνα με τους δικούς μου κανόνες αναγκών και προσωπικής αναζήτησης, σε όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι, αρνητικά σχόλια δεν βλέπω, όποτε ας περιμένουμε λίγο. :confusion-waiting:

Και αφού λοιπόν με ρωτήσατε, σας απαντώ.

Θα την πρότεινες;
Ναι! ξυρίζει πολύ καλά και απαλά, και η τιμή της είναι πολύ καλή για αυτό που προσφέρει.!

Θα την αγόραζες;
Ναι! αν δεν είχα δοκιμάσει ότι ρυθμιζόμενη DE υπάρχει (aka τα κερατά μου).

Θα την σύγκρινες με κάποια;
Ναι! με Merkur Progress και Parker Variant, σε αυτήν την κατηγορία μπαίνει.

Θα την κράταγες στο den σου;
Όχι! διότι αν και ξυρίζει πολύ καλά, δεν κατάφερε να εκθρονίσει καμία DE από τις αγαπημένες μου.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Αραιωμένο το έχω ήδη. 50% με απεσταγμένο. Αλλά
τεσπά. Οκ η αιθανόλη ή η ισοπροπανόλη είναι διαλύτες για κάποια χρώματα. Αλλά όταν παράγεις ένα προϊόν που χρειάζεται απολύμανση γιατί είναι εστία μικροβίων, προνοείς να χρησιμοποιήσεις χρώματα ανθεκτικά σε απολυμαντικά. Δεν είναι και η τεχνολογία των θεών τα χρώματα που δεν διαλύονται σε αλκοόλες. Θα αρκούσε ένα χρώμα νίτρου, πού είναι ο συνήθης τρόπος βαφής μετάλλων, που δεν εχουν θέμα με τις αλκοόλες. Εντάξει δεν του έκανα και αμμοβολή, σε αραιωμένο διάλυμα αιθανόλης ισοπροπανόλης το βούτηξα. Επίσης τα λιπαντικά όπως το γράσο ή η βαζελίνη είναι παράγωγα του πετρελαίου, και δεν διαλύονται σε αλκοόλη με μία απλή ανάδευση. Για να διαλυθούν θέλουν διαλύτη πετρελαίου. Βενζίνη, WD40 τέτοια πράγματα. Οπότε αν είχε κάτι τέτοιο από κατασκευής δεν υπάρχει θέμα. Παρόλα αυτά ούτως ή άλλως λιπαίνω τα σπειρώματα από καιρό σε καιρό στις ρυθμιζόμενες που έχω συνήθως με σπρέι γράσσου. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Αυτά και σταματάω γιατί είμαι off topic.

Added in 18 minutes 4 seconds:
Εμένα για κάποιον λόγο με έχει κερδίσει αυτό το κοντόχοντρο, υπέρβαρο ζωντανό...
Μπορεί να έχει να κάνει με κάποια προηγούμενη ζωή μου...
Να ήμουν νάνος που κυνηγούσε δράκους κάτι τέτοιο.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Εμένα πάλι η Pearl Flexi εκθρόνισε τo βασιλιά Ρεξ στις adjustables, που επίσης απέκτησα όλες! Αναφέρομαι στην αίσθηση στο ξύρισμα και το αποτέλεσμα, όχι κατασκευαστικά.
Τι σου είναι το YMMV.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα κύριοι, και φυσικά μπορώ και κατανοώ όλες τις γνώμες-απόψεις (aka YMMV).

Ο καθένας μας έχει προσωπικά γούστα, αν ξυριζόμουν καθημερινά, και για ένα καλό και ασφαλές DFS ίσως επέλεγα την Flexi.

Στην δική μου περίπτωση θέλω 'γκάζια', το DFS δεν μου φτάνει, το έχω προσπεράσει εδώ και χρόνια, δεν επιδιώκω το BBS,
αλλά αν δεν έρθει στα 2,5 σχεδόν περάσματα, νοιώθω αξύριστος, σαν να έκανα μισή δουλειά, ψυχαναγκαστικός γαρ... :confusion-shrug:

Corruption Mod on
Αν και δεν το περίμενα να το κάνω αυτό, Ανδρέα μου αν σου άρεσε η Flexi στην αίσθηση, η Homelike - Taiga θα σε ξετρελάνει. :violin:
Το άνωθεν συμφωνητικό το προσυπογράφω, με αγάπη και μπόλικη τρέλα, καὶ εἰ μηδεμία ἄλλη ζημία... :whistle:
Corruption Mod off

Το όλο θέμα και η ουσία για εμένα τουλάχιστον είναι, να απολαμβάνεις το ΠΞ με τα όλα του, και με τον όποιο τρόπο εσύ έχεις χτίσει.
Έτσι και τα 'εργαλεία' του ΠΞ είναι φυσικά μία πολύ προσωπική υπόθεση.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
senior
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 31 Οκτ 2021, 10:53
2

Καλησπέρα.. Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος αν η έκδοση της flexi V6 ε8ναι η τελευτα8α, αν υοάρχει σε κάποιο καταστημα στην Ελλάδα και σε τι ειναι καλύτερη από τις προηγούμενες εκδόσεις??? Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

@senior
Από όσο γνωρίζω το V στην Pearl Flexi δεν είναι έκδοση αλλά παρτίδα παραγωγής. Από την 3 κ μετά είσαι εντάξει γτ έγιναν οι απαραίτητες βελτιώσεις. Τουλάχιστον μέχρι την 4 που πήρα, οπότε κ σταμάτησα να το παρακολουθώ.. Τώρα αν χάλασαν κάτι μετά δεν ξέρω. Το Wellshaved στον Πειραιά έχει την V4 που έχω κ είναι όπως πρέπει.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”