Ανακατασκευή με δίδυμο τροχό

Απάντηση
than_g
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Δεκ 2020, 12:20
3
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα σας,

Νέος στο φόρουμ, σας χαιρετώ. Ασχολούμε κάποια χρόνια με τα straight razors και γενικά με το παραδοσιακό ξύρισμα.
Έχω αρκετές φαλτσέτες που χρειάζονται συντήρηση. Μόνο τα ξυράφια, χωρίς λαβές. Τα ποιο πολλά με στίγματα και βαθιά σημάδια τα οποία δεν φεύγουν με γιαλόχαρτο, ακόμα και σμυριδόπανο. Δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν εάν δοκίμαζα για πολλές συνεχόμενες ώρες.
Εδώ και καιρό έχω δει τα βίντεο από Maggard για restoration όπως αυτό και σκέφτομαι να δόκιμάσω και εγώ με την αγορά ενός δίδυμου τροχού.
Θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο θα χαι αποτέλεσμα?
Ας πούμε αυτός https://www.skroutz.gr/s/11252011/Bulle-41839.html
ή αυτός https://www.skroutz.gr/s/12733218/Borma ... 14263.html
Περιμένω τις απόψεις σας

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ενδιαφέρον νήμα και οι τιμές των τροχών φαίνονται πολύ λογικές. Η προσωπική μου εμπειρία περιορίζεται σε καθαρισμό με Dremel και για επιφανειακά μικρά σημάδια με πολύ χαμηλές στροφές.

Με τον μεγάλο τροχό με προβληματίζει ο κίνδυνος αλλοίωσης της γεωμετρίας, ενώ μου φαίνεται δύσκολη η χρήση κοντά στην κόψη.
Χάρης
than_g
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Δεκ 2020, 12:20
3
Been thanked: 3 times

Το ζήτημά μου είναι αν είναι εύκολο όσο φαίνεται στο βίντεο. Σίγουρα ο άνθρωπος ξέρει τι κάνει ενώ εγώ δεν θα ξέρω τουλάχιστον αρχικά. Έχω κι εγώ ένα τύπου dremel το οποίο δεν είχε αποτέλεσμα. Επιπλέον αυτό που με προβληματίζει είναι εάν ο τροχός είναι επαρκής δλδ έχει τις στροφές καθώς και τη δύναμη που έχει ο τροχός στο βίντεο.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητες οι υψηλές στροφές, καθώς αυξάνουν πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία και υπάρχει κίνδυνος ζημιάς.
Στο dremel βελτιώνεται το αποτέλεσμα αν βάλει κανείς πάστες καθαρισμού μετάλλων.
Χάρης
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

ενα βασικο σε αυτην την δουλεια εστω και ερασιτεχνικα ειναι, η πανοβουρτσα η κετσεσ, και τα σαπουνια και οι αλοιφες ,νομιζω παιζει ρολο και η ταχύτητα, εγω σε κατασκευή μαχαιρών και σκαρπέλων ερασιτεχνικα, εβαλα ενα δαχτυλίδι σε εναν απλό δίδυμο τροχο να ταιριαζουν οι πανοβουρτσεσ και γινεται καθρεφτησ, η κόψη σαφωσ θα ειναι προσ την φορα, αν θελεισ 'κανε αναζήτηση ραπτοπουλοσ εργαλεια το καταστημα ειναι στην Σπύρου Πάτση,θα παρεισ καμια ιδεα για γυαλισμα, και το καθε μεταλο θελει αλλο σαπουνι η αλοιφη.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

@than_g Καταρχάς Καλώς όρισες!

Όπως τα λέει ο Χάρης είναι και συμφωνώ, ένα εργαλείο τύπου dremel έχει μεν πολλές στροφές (πολύστροφο) αλλά δεν έχει δύναμη (ιπποδύναμη).

Δηλαδή, ένα dremel στις 5000 στροφές ανά λεπτό, πιάνεις το τσόκ με το χέρι και το σταματάς, αυτό είναι πολύ καλό για τις φαλτσέτες.

Ο τρόχος όμως έχει δύναμη, και μην βλέπεις τι κάνει ο τύπος από Maggard στο βίντεο, είναι μάστορας πολύ καλός, θεωρώ πως είναι μεγάλο ρίσκο,
80 grit με 3000 στροφές με δίδυμο τροχό, θα κάνεις ζημιά στο μέταλλο λόγω θερμοκρασίας, αλλά και η όποια γεωμετρία θα πάει περίπατο.

Αν θέλεις να το ρισκάρεις, ψάξε τουλάχιστον για τροχούς ρυθμιζόμενος, ώστε να έχεις την επιλογή να πας με λιγότερες στροφές, (<1300)
μασκάρισε την κόψη σου πολύ καλά, και δοκίμασε πρώτα μόνο στην ουρά, και βλέπεις...

Τα στίγματα 95% φεύγουν, με υπομονή και επιμονή, πχ: ένα restoration που είχα κάνει παλιά, και ήταν γεμάτο στίγματα καθάρισε άψογα,
αλλά μου πήρε σχεδόν τέσσερις ημέρες, για γίνει καθρέπτης.

Τα βαθιά σημάδια που λες δεν φεύγουν έτσι απλά, και δύο τρόποι υπάρχουν, ή τα ανέχεσαι ή και εδώ πάμε στα βαθιά, πάμε για Regrinding.
Όπου αυτό θέλει πολλές γνώσεις και μπόλικη εμπειρία, και το κάνουν αποκλειστικά και μόνο μάστορες, και δεν προτείνεται δηλαδή.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Ο δίδυμος τροχός είναι το καταλληλότερο
εργαλείο για το σκοπό.
Αλλά προϋποθέτει εμπειρία .

Στη θέση σου θα προτιμούσα τον
δίδυμο τροχό (με συγκεκριμένες βούρτσες ,
πάστες και «σαπούνια» ) ,αλλά πρωτίστως
για τις πρώτες 100 ώρες θα εργαζόμουνα με
«σκραπ» ,όπως παλιές λάμες παντός είδους,
ρετάλια λαμαρίνας ,κτλ.
Θα πρέπει πρώτα να γίνουν κτήμα του χειριστή
η συμπεριφορά της εργαλειομηχανής (διδ. τροχού
εν προκειμένω ) ,η ρουτίνα άμεσης παύσης λειτουργίας της ,η ιδανική στάση εργασίας ,
ο κατάλληλος φωτισμός...και ό,τι άλλο προκύψει !
Εκατό ώρες ίσως φαίνονται κάμποσες,
αλλά στην πραγματικότητα είναι
η ελάχιστη εμπειρία που χρειάζεται
ώστε να εξοικειωθεί ο χειριστής της
εργαλειομηχανής με αυτή.

Επικίνδυνο σπορ πάντως ,η κατεργασία ξυραφιών με γυμνά χέρια
( διότι τα γάντια ,γραβάτες ,κασκόλ και τα μακριά μανίκια απαγορεύονται αυστηρά σε τόρνους και
τροχούς ) .
than_g
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Δεκ 2020, 12:20
3
Been thanked: 3 times

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές όλους σας.
Θα συνεχίσω να ψάχνω, θα τσεκάρω και τον Ραπτόπουλο.
Ελπίζω να βρω χρόνο και να ξεκινήσω κάτι σύντομα. Θα σας κρατήσω ενήμερους.

Καλές γιορτές να έχουμε με υγεία κσι χρόνια πολλά!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”