Το ξυρισμα στο στρατο

Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

πάντως γνώμη μου να αποφύγεις το ΠΞ στον στρατό.
λόγω περιορισμένου χρόνου αλλά και χώρου + τις συνθήκε υγιεινής... θα έχεις λογικά πρόβλημα..
είναι άλλο να έχεις ένα πολυλέπιδο και έναν αφρό.. και άλλο να έχεις πινέλα.. σαπούνια... ανταλλακτικές λεπίδες... 3 κομμάτια της μηχανής κτλπ.. που θα τα αφήνεις δεξιά αριστερά...

και να υπολογίσουμε ότι μαζί με εσένα θα ξυρίζονται και πόσοι ακόμα.
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Είναι ανάλογα και που θα βρεθείς. Αυτά που κάνεις με το σαπούνι και τη λοσιόν, δεν θα έχεις πρόβλημα να συνεχίσεις να τα κάνεις.

Τώρα, για πινέλα και γουδιά και ξυράφια, χλωμό το κόβω. Παρένθεση, παίζουν και κλεψιές στο στρατό, οπότε σε καμία περίπτωση μην πάρεις πράγματα αξίας μαζί σου.

Μια ενδιάμεση λύση είναι να πάρεις ένα φτηνό σαπούνι στικ, τύπου Arko ή ένα με μπολάκι δικό του, τύπου Proraso ,
ένα πινέλο συνθετικό (για να μην θελει μουλιασματα και στεγνώματα) πάλι οικονομικό, τύπου Muhle Carl ή Nom Gustav ή Ole
και ένα gillette mach 3.

Την διαδικασία του ΠΞ την κάνεις ίδια, απλά χρησιμοποιείς το πολυαγαπημένο σε όλους, πολυλέπιδο.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

και στις άδειες που θα είσαι στο σπιτι σου. εχεις τον ωραιο εξοπλισμο για ΠΞ .. και το απολαμβανεις
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
AntoMast
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Σεπ 2022, 10:25
1
Been thanked: 1 time

Να στε καλα μαγκες. Aftershave χρησιμοποιουσε κανεις ή ακομη και αυτο θεωρειται ψιλο πολυτελεια; Γιατι δεν αναφερθηκε εδω.

Γενικα το θεμα μου ειναι κυριως ο χρονος (π.χ να ξυπναμε ομαδικως ποσα ατομα στις 6 το πρωι και να 'τρεχουμε', και εγω τωρα να ειμαι με πινελα και ιστοριες και να βουταω μεσα σε αφρους και σαπουνια;), και δευτερον αν προβλεπεται να εχεις τοσα 'μαραφετια' στον στρατο, καθως απο πολλους εχω ακουσει οτι οι συνθηκες υγιεινης τελειωνουν οταν αρχιζει ο στρατος, και καλο ειναι να αφησεις τα πολλα πολλα.

Παραδειγμα, ειχα ατομο να μου λεει πως εκαναν μπανιο καθε 3-4 μερες. Δεν ειναι υπερβολικο αυτο;
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Τα πράγματα στο στρατό έχουν αλλάξει. Θα σου έλεγα, με σεβασμό στους προηγούμενους απαντήσαντες, να ακούσεις μερικώς μόνο τη συμβουλή του @stakyr για φτηνό εξοπλισμό. Πάρε τη feather popular, που είναι πεταλούδα και φορτώνει με μια κίνηση, ενώ παρότι πλαστική και φθηνή, είναι εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής. Επίσης, πάρε σαπούνι στικ. Άρκο, τάμπακ, tobs, όποιο θες. Αφού πας χειμώνα, εγώ θα έπαιρνα τάμπακ και τομπς stick να κάνω ροτέησον ωραίων οσμών γι' αυτή την εποχή. Πάρε και κάνα άρκο άμα θες, αλλά μην πολυφορτώνεις την πολιτική αποσκευή, θα έχεις ήδη τεράστιο βάρος στη στρατιωτική.

Ένα απλό yaqi συνθετικό θα είναι πάνω από αρκετό για λάδερινγκ προσώπου ενός λεπτού (ίσως λέω και πολύ). Φυσικά όχι μπολ.

ASL πάρε balm της Nivea, ή όποιο άλλο απλό balm σου αρέσει.

Συνολικά, θα κάνεις 4-5 λεπτά/χέρι. Αμυντική μηχανή, την πας γρήγορα, σαπούνι στικ, γρήγορος αφρός. Ειδικά αν έχεις ένα 10λεπτο διαθέσιμο να κάνεις και κόντρα, θα εξοικονομείς χρόνο σε σχέση με τους συφάνταρους που θα πετσοκόβονται με τα 8λέπιδα κάθε 24 ώρες, ή θα είναι με τις ηλεκτρικές γγγκκρρρρν γρρρρρρρνννννν 20 λεπτά κάθε ... 12 ώρες για να μην τα ακούνε, ειδικά το πρώτο δίμηνο θητείας που τα πράγματα είναι πιο αυστηρά με το ξύρισμα.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ τις πιο αιχμηρές λεπίδες που αντέχεις σε αυτή τη μηχανή. Feather/Permasharp/BIC. Θα σου έλεγα να σκεφτείς και ΚΑΙ, αλλά ξεφεύγει το κόστος. Αν είναι να πάρεις κάτι ακριβό, πάρε λεπίδες ΚΑΙ που και δε φαίνονται ακριβές και θα κερδίζεις έξτρα χρόνο γιατί αντέχουν ΠΟΛΛΑΑΑΑ ξυρίσματα και θα εξοικονομήσεις ακόμα και τα δευτερόλεπτα αλλαγής λεπίδας.

Εγώ απολύθηκα πρόπερσι και έχω να σου πω με βεβαιότητα ότι μια χαρά προλαβαίνεις να κάνεις τη ρουτίνα σου. Το πρωινό ίσως σε δυσκολέψει, ειδικά στην αρχή της θητείας, γιατί πρέπει να κάνεις πολλά πράγματα μαζί σε λίγο χρόνο. Αφού τελειώσεις τις εκπαιδεύσεις (πρώτες 5-6 βδομάδες), ο χρόνος στη θητεία υπάρχει, και μερικές φορές είναι εκνευριστικά πολύς.

Όλος σου ο εξοπλισμός εννοείται επίσης σε νεσεσέρ, μην κάνεις τη χαζομάρα να τα κουβαλάς λίγα - λίγα. Έχουν όλοι νεσεσέρ, εκτός από τους πιο αγροίκους, που είναι μαξ 2-3 / θάλαμο 20 ατόμων. Και καλή θητεία!
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@AntoMast αν καταφέρεις στην εκπαιδευση και κάνεις καθε 4 μέρες μπάνιο θα εισαι πολυ τυχερός.

Τώρα ξυρίζεσαι? αν ναι, με ΠΞ ή πολυλέπιδο;
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
AntoMast
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Σεπ 2022, 10:25
1
Been thanked: 1 time

@mbakurin Να σαι καλα για τις πληροφοριες.

@kwnssk Α τοσο καλα. Μιλαμε δηλαδη για αρκετη βρωμα.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Όχι ρε σεις. Που υπηρετήσατε; Στις φυλακές; Μπάνιο μπορείς να κάνεις όποτε θες
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@stakyr αν και θα βγω λίγο off topic, το λέω γιατί έχει την αξία του...
πριν ορκιστείς δεν έχεις χρόνο... σχεδόν καθόλου.. γιατι ότι και να κάνεις θα το κάνεις μαζί με τον λόχο σου.
πχ τώρα πάμε όλοι για πρωινό. τώρα πάμε όλοι για καφε.. τώρα πάμε όλοι για μπανιο.. οποτε ο χρόνος που έχεις είναι απειροελάχιστος ως και δεν προλαβαινεις.

οπότε αν ο φίλος μας δεν εχει επαφή με το ΠΞ μέχρι τώρα,.. και ακόμα χειρότερα γενικά με το ξύρισμα.. τότε η πρώτη του επαφή με το ΠΞ αν ειναι μέσα στο στρατόπεδο θα ειναι εφιαλτική για εμένα.

και επανέρχομαι σε συνθήκες υγιεινής. Π.Χ..που θα αφήνει το ξυράφι όταν θα πρέπει να το λύσει για να τα καθαρίσει.. και που θα στεγνώνουν??

Το ΠΞ είναι μια διαδικασία στα πλαίσια ιεροτελεστίας για εμένα. αν είναι να το κάνεις τσαπατσούλικα και με κινδύνους... για εμένα δεν αξίζει. Χάνεται όλη η μαγεία.
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Στο Κέντρο Νεοσυλλέκτων θα ψάξουν τα πράγματά σου. Μόλις βρουν τις λεπίδες, θα στις πάρουν. Επιπλέον, λόγω καταστάσεων, το ΠΞ καλό θα ήταν να μην συνδυαστεί με τις δυσκολίες των αρχικών φανταρικών ημερών. Μόλις πας στη μονάδα σου με το καλό, θα ξυρίζεσαι όπως σου αρέσει. Αυτά….
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”