Henson Shaving

Απάντηση
NavalArchitect

Συζήτηση για τα Henson safety razors, από τον Καναδά.

Ιστοσελίδα της εταιρείας εδώ.

Εικόνα

3-piece razor, αλουμίνιο, 'medium' ή 'mild' επιθετικότητα.

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gstriftos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Απρ 2020, 13:35
4
Τοποθεσία: Αχαρνές
Has thanked: 2144 times
Been thanked: 1616 times

To ζαχαρώνω καιρό αλλά ο μόνος που έχω βρει εντός Ευρώπης είναι το shaving station από Αγγλία και με τα μεταφορικά βγαίνει κανά 65άρι..
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
gstriftos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Απρ 2020, 13:35
4
Τοποθεσία: Αχαρνές
Has thanked: 2144 times
Been thanked: 1616 times

Διαθέσιμο και στο Gifts&Care
Γιώργος
NavalArchitect

Nα γράψω ένα mini review τώρα που έχω μία πρώτη -και αρκετά ξεκάθαρη- εικόνα.
Έκδοση: Mild.
Υλικό: Αλουμίνιο (aircraft grade).
Χρώμα: Purple.

Εικόνα

1. Συνολική ποιότητα (κατασκευή, φινίρισμα, κλπ.)

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, εξαιρετικές ανοχές.
Ιδιαίτερα μακρύ σπείρωμα (το κλασικό) Μ5 x0.8mm, εκεί που δένει η κεφαλή στη λαβή.
Έχουν ακουστεί αρκετά παράπονα πως ξεφτίζει το χρώμα σε κάποια σημεία (λ.χ. στις γωνίες της κεφαλής), ως τώρα δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Εικόνα

2. Εργονομία

Βάρος = 38γρ.
Σχετικά στο χαμηλό άκρο της κλίμακας συνολικού βάρους, αν υπολογίσουμε όλα τα safety razors εκεί έξω.
Δεν είναι όμως τόσο ελαφρύ που να νιώθει κανείς ότι 'υστερεί' σε θέμα βάρους, όπως ίσως τα αλουμινένια ΑΤΤ.
Συν τοις άλλοις η εργονομία και το φινίρισμα της λαβής το κάνει πράγματι συνολικά ισορροπημένο.

Εικόνα

3. Κεφαλή / φόρτωση λεπίδας

Οι πολύ καλές ανοχές αλλά και η σχεδίαση της κεφαλής κρατούν τη λεπίδα πάρα πολύ καλά.
Η λεπίδα δεν προεξέχει δεξιά-αριστερά.
Η λαβή έχει μεγάλο περιθώριο ώστε να αφεθεί η κεφαλή όσο λάσκα θέλει κάποιος, αν θέλει, για να κάνει μία εξαίρεση και να κάνει το Henson ίσως πιό επιθετικό.
Η λεπίδα στις δύο κόψεις προεξέχει πολύ λίγο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν κόβει. Τουναντίον...

Εικόνα

4. Συμπεριφορά στο ξύρισμα / αποτελεσματικότητα & γλυκύτητα

Καθώς πηγαίνουμε από πάνω προς τα κάτω, π.χ. από τις φαβορίτες στο λαιμό, το Henson πρέπει να κρατιέται ώστε η λαβή του να είναι σχεδόν παράλληλη με το πρόσωπο. Αυτή είναι μία πρώτη διαφορά με το πώς κρατούμε άλλα safety razors. Στο άλλο άκρο έχουμε safety razors όπως το Feather AS-D2 ή το Gillette Tech που αυτά θέλουν μεγάλη γωνία με το πρόσωπο (αυτά δηλαδή θέλουν το ανάποδο, σχεδόν να είναι η κεφαλή τους παράλληλη με το πρόσωπο).

Δεύτερον, όταν κόβει, κόβει. Το ακούς. Όχι όπως ένα Futur στο #6, αλλά το ακούς, το νιώθεις, κι αυτό βοηθά πολύ. Αν ανοίξεις τη γωνία πάνω από τις μοίρες που πιάνει, περίπου ας πούμε στις 15 μοίρες (λέμε τώρα, χονδρικά) τότε σταματά να κόβει. Δεν κόβει απολύτως τίποτα.

Τρίτον, έχει ακουστεί ότι το ξύρισμα που κάνει είναι σαν Gillette cartridge, δηλαδή άψυχο, δεν εμπνέει. Διαφωνώ. Αναγνωρίζω πως ναι μεν δεν δίνει ένα ξύρισμα που να είναι πολύ γλυκό, αυτό όμως είναι κάτι που ελάχιστα safety razors μπορούν και το καταφέρνουν (κι έχοντας πετύχει αυτό έχουν ένα κάρο άλλα μειονκτήματα). Το Henson λοιπόν έχει πραγματικά ελαχιστοποιήσει τα μειονεκτήματα κρατώντας τον πήχυ σε υπόλοιπες μεταβλητές όσο πιό ψηλά μπορεί - κι αυτό δεδομένων όλων των σχετικών παραγόντων (ανταγωνισμός, τιμή & διαθεσιμότητα, τελικό αποτέλεσμα, πρώτη εκτελεστική προσπάθεια, κλπ.) είναι πραγματικό κατόρθωμα.

Τέταρτον, η αποτελεσματικότητά του είναι πραγματικά αποστομωτική δεδομένου όμως πως την ίδια χρονική στιγμή σου επιτρέπει να κάνεις επανηλειμμένα μικρά περάσματα από το ίδιο σημείο χωρίς να έρχεται ερεθισμός ή ταλαιπωρία του δέρματος. Αυτός ο συνδυασμός είναι πρωτόγνωρος για εμένα, δεν έχω συναντήσει άλλο safety razor που να είναι τόσο ουδέτερο σχεδιαστικά ώστε να μην προκαλείται κανένας μα κανένας ερεθισμός σε ευαίσθητα σημεία.

Επί πολλά χρόνια προσπάθησα, με πολύ μικρή επιτυχία, να μην έχω ερεθισμό μετά το ξύρισμα σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο λαιμό. Το κατάφερα κάπως εδώ και αρκετούς μήνες, μόνο με προσεκτική τεχνική σε συνδυασμό με συγκεκριμένα σαπούνια, λεπίδες και safety razors. Η ευτυχία που σου δίνει τόσο άμεσα η λύση αυτού του γρίφου από το Henson είναι πραγματικά φαινομενική, και αποδεικνύει ότι τίποτε τυχαίο στη σχεδίαση της κεφαλής του.

Εικόνα

5. Τιμή, διαθεσιμότητα

Πολύ λογική τιμή και σχετικά μέτρια διαθεσιμότητα (στοκ υπάρχει αλλά το βρίσκει κανείς σε λίγους μεταπωλητές).
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11961 times
Been thanked: 12373 times
Ηλικία: 48

Διαθέσιμο και από yourshaving.com
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3155
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28397 times
Been thanked: 29695 times
Ηλικία: 64

Μπράβο Κωνσταντίνε, άψογη παρουσίαση !
Μπορείς να μου πείς ποιό είναι το μήκος της λαβής?
(Εχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες :P )
Γιάννης
NavalArchitect

Μήκος λαβής 95mm.
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
4
Been thanked: 78 times

Ωραία παρουσίαση. Ευχαριστούμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”