Κολωνια μετά το ξυρισμα

Απάντηση
Andreas1984
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 14:15
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Ποια είναι η γνώμη σας για το παρακάτω θέμα: Η χρήση κολονιας μετά το ξύρισμα πάει πριν η μετα το aftershave balm? Και αν πιστεύετε ότι πάει μετά..αφού απορροφηθεί το balm η όχι?
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Η γνώμη μου και η πρακτική που ακολουθώ εγώ είναι πρώτα ASL για απολύμανση και μετά ASB (όχι πάντα) για ενυδάτωση. Για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα καθαρό οινόπνευμα ή ακόμα και μπλε αν τελείωνε το πρώτο 8) . Για ένα διάστημα περίπου τεσσάρων ετών σταμάτησα τα προϊόντα με οινόπνευμα χρησιμοποιώντας ποιοτικά ASB αλλά επέστρεψα σε ASL με οινόπνευμα ή κολόνιες μέχρι 60 βαθμών. Λόγω του παρελθόντος μου δεν λέω όχι και σε μερικές Μενούνος των 85.
Προσωπικά, θεωρώντας μεγαλύτερης βαρύτητας την απολύμανση προτείνω πρώτα ASL και μετά (όχι πάντα απαραίτητα) ASB.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Asl πρώτα, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία κολόνια 60 βαθμών, τού Μενούνου είναι μιά χαρά !!
Γιάννης
Andreas1984
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 14:15
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Και εγώ μέχρι τώρα έτσι έκανα, ASL πρώτα (splash) και μετά ένα καλό balm προτίμησης. Η αφβιβολια και το ερώτημα γεννήθηκε χθες όπου έλαβα δώρο TOBS sandalwood cologne!! όχι aftershave. H χρήση της οποίας απαιτεί μόνο μερικές σταγόνες. Και εκεί ήρθε η απορία αν οι 2-3 σταγόνες αρκούν να απολυμαίνουν όλο το πρόσωπο. Έπειτα, παρατηρώντας τα υλικά που περιέχονται στο balm που χρησιμοποιώ, shea butter, χαμομήλι, και λευκό τσάι καταλαβαίνω ότι γίνεται απολύμανση και προστασία. Οπότε γι'αυτό και έγραψα αυτό το thread για την γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Σήμερα δοκίμασα μια λοσιόν 70% οινόπνευμα, γλυκερίνη και άρωμα λεμονιού που πρότεινε ο Κυριάκος(Παραδοσιακό ξύρισμα) σε κάποιο βίντεό του.
Την έψαχνα καιρό αυτή την πρότασή του και τελικά τη βρήκα στο Σκλαβενίτη (αν δεν κάνω λάθος 1.5€ τα 400ml; )

Σίγουρα άξιζε η δοκιμή και για τα λεφτά του δεν ήταν κακό, αλλά απέχει αρκετά από αυτό που θεωρούμε asl. Απολυμαίνει αλλά δεν αρωματίζει. Αφήνει μια αρκετά καλή αίσθηση στο δέρμα βέβαια, λόγω της γλυκερίνης προφανώς. Καλοκαίρι με λίγη μενθόλη μέσα θα ξαναδοκιμαστεί ως δροσερός συνδυασμός. Με τη ζέστη δεν πολυθέλω και το άρωμα οπότε ίσως καλύτερα έτσι. Ειδικά αν είσαι για θάλασσα μετά.

Όποιος θέλει άρωμα βάζει μισό λεπτά κολώνια ή προσθέτει κανα αιθέριο έλαιο.
Γιάννη +1 για το Μενούνο
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”