Razorock Eco

Λιάκος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2020, 23:54
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 20

@Chriskat με ποιά μηχανή (merkur, muhle κτλ) θα την παρομιαζατε απο θέμα επιθετικότητα? Και σε σχέση με την hawk ποια σας φενεται καλύτερη?
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Και μόνο ότι παίρνει μισή DE λεπίδα δε θα τη σκεφτόμουν καν. Άμα θες να πας σε single edge πάρε μια πραγματική single edge. Η Hawk (v2) μια χαρά είναι για αρχή.
Λιάκος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2020, 23:54
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 20

Γνωρίζετε ποια είναι η διάφορα μετάξι τους σε συμπεριφορά? Και πόσο κρατάνε αυτές οι λεπίδες γιατί είδα κάνουν περίπου 15€ οι 15-20 λεπίδες
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Λιάκος έγραψε:@Chriskat με ποιά μηχανή (merkur, muhle κτλ) θα την παρομιαζατε απο θέμα επιθετικότητα? Και σε σχέση με την hawk ποια σας φενεται καλύτερη?
Καμία από τις 2 Razorock δεν είναι ιδιαίτερα επιθετική για μενα. Ίσως η Hawk όταν της φοράω Kai λεπίδες.




Added in 57 seconds:
@Λιάκος γιατί όχι στις μισές λεπίδες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 20 Νοέμ 2020, 09:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

@FSword γιατί όχι στις μισές λεπίδες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 20 Νοέμ 2020, 12:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
Λιάκος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2020, 23:54
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 20

Όχι εγώ δεν έχω θέμα για τις μισές λεπίδες άλλωστε περνώ μία 100αρα astra 12€ περίπου και βγάζει 200 ξυρισματα τουλάχιστον
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Προσωπική προτίμηση... Σε SE γεωμετρία δεν τις θεωρώ τόσο αποτελεσματικές (άλλο σε DE μηχανές). Οι αμιγώς SE (για μένα πάντα) είναι πολύ καλύτερες. Βέβαια είναι και ακριβότερες. Κατά μέσο όρο θα έλεγα ότι βγάζουν γύρω στα 8 - 10 ξυρίσματα η καθεμία. Κάποιοι τις χρησιμοποιούν και για πολύ περισσότερα βέβαια.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28070 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Κύριοι σας παρακαλώ λίγο προσοχή. Δεν κάνουμε συζητήσεις μεταξύ μας. Χρησιμοποιείτε τα ΠΜ γι' αυτό !
Επιπλέον όσοι χρησιμοποιούν ψηφιακές υπογραφές εκτός του forum (πχ Tapatalk), παρακαλούνται να τις αφαιρέσουν !
Γιάννης
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

'Έχω και την R.R. Hawk V.2 που παίρνει τις λεπίδες Feather Artist Club και την R.R. Eco που παίρνει τις μισές. Είναι και οι 2 φτιαγμένες από αλουμίνιο και αρκετά ελαφριές για τα γούστα μου. Έχουν πολύ καλή ποιότητα CNC κατασκευής, και με αυτά τα πειράκια που έχουν κεντράρεται άψογα η λεπίδα.
Συγκριτικά σαν αίσθηση στο ξύρισμα και σαν αποτέλεσμα η V.2 είναι πολύ καλύτερη και ακόμα καλύτερη (πιο προστατευτική) με τις λεπίδες Feather PG15 Pro-Guard. Υπάρχουν και άλλες λεπίδες από Feather ανάλογα με την επιθετικότητα, ακόμα υπάρχουν αντίστοιχες και από την ΚΑΙ.
Και οι 2 απαιτούν ιδιαίτερη τεχνική αλλά πιο πολύ η Eco, την θεωρώ μέτρια επιθετική, αρκετά αποτελεσματική αλλά για να φτάσεις στο αποτέλεσμα θα χρειαστεί πολλές δοκιμές με λεπίδες και όχι απαραίτητα τις έτοιμες μισές γιατί εμένα με ζόρισε με κάποιες.
Η V.2 με τις Feather PB20 και PG15 μου βγάζουν 9-10 ξυρίσματα, ενώ η Eco μου βγάζει 2-3.
Βασίλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”