Yaqi DLC matte black, brass and zinc. Γνώμες?

Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Sitalkas

Θα μου πρότεινες λοιπόν μια Parker 24c ως εναλλακτική της yaqi για open comb και σχετικά aggresive ξύρισμα? Διαβάζω πολλά καλά comments.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Δεν έχω την Parker 24c και δε μπορώ να πω. Αν θες όμως open comb και επιθετική, αργά ή γρήγορα θα πάρεις της R41
Αν πάρεις μόνο την κεφαλή της θα σου βγει και οικονομικά.
Από open comb χρησιμοποιώ μόνο τη Merkur 15c κι είμαι πολύ fan της. Προφανώς δεν είναι επιθετική άρα μπορείς να πειραματιστείς άφοβα.

Δεν ξέρω πόσο σου αρέσουν τα αιμοβόρα εργαλεία, κάθε πότε ξυρίσεσαι κτλ. Προφανώς αν δεν ξυρίζεσαι συχνά καλύτερα θα σου κάνουν οι επιθετικές. Εφόσον σου αρέσουν λοιπόν αυτές οι μηχανές, μια Yaqi τουλάχιστον πρέπει να την έχεις.
Εγώ πήρα πριν κανα μήνα αυτή του βίντεο και αν την βάλω με χαλαρή λεπίδα και την πάω πολύ αεράτα (που δε μου αρέσει να ξυρίζομαι έτσι με DE), τότε με 1,5 χέρι με κάνει να ξαναθέλω ξύρισμα σε 2 μέρες.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13012 times
Been thanked: 13655 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Sitalkas @newwetshaver Με τη σειρά μου να προτείνω για αρχή την MERKUR 15C και στη συνέχεια με μεγαλύτερη εμπειρία την MERKUR 41 TWIST, παίζει ρόλο το συγκεκριμένο μοντέλο, όπου εκεί η μηχανή δεν συγχωρεί λάθη και αβλεψίες, όμως είναι εργαλείο μοναδικό. Συμφωνώ απόλυτα με τον @Sitalkas
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Sitalkas
@gkarave

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα δούμε. Ας καλυτερέψω πρώτα την τεχνική μου και μετά θα επενδύσω.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13012 times
Been thanked: 13655 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@newwetshaverΝα είσαι καλά ! Επίσης και εγώ καινούργιος είμαι στο χώρο μας ! Έχω καταλάβει ότι η τεχνική έρχεται με υπομονή και προσοχή στο ξύρισμα ! Επίσης, όσο δίνεις χρόνο στον εαυτό σου και χαίρεσαι το ξύρισμα ως ιεροτελεστία, βοηθάει πολύ !
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

UPDATE:

23/10/2020

Σήμερα κατέφθασε η παραγγελία που είχα κάνει χθες. Νέα σύνεργα:

Πινέλο Yaqi Synthetic Rainbow brown 26αρι
Μηχανή Parker 24c
Λεπίδες: Lord platinum, dorco 10αδα, kai
Σαπούνι: Razorock XXX artisan
Alum Block: OSMA

Ξέρω μου προτείνατε κάποια Merkur για αρχή αλλά είχα ήδη κατασταλάξει στην Parker γιατί νομίζω έψαχνα αυτό το επίπεδο aggressiveness. Τουλάχιστον από Reviews που διάβασα και δεν έπεσα έξω. Πρώτη φορά με Open comb και ένιωσα πως έχανα ένα μέρος από τη χαρά του ΠΞ τόσο καιρό που χρησιμοποιώ closed comb (χωρίς όμως να είμαι δυσαρεστημένος από τις κλειστού τύπου που έχω).

Το σημερινό ξύρισμά μου συνεπώς έγινε με τα παραπάνω, εκτός από την alum block που ξέχασα να την χρησιμοποιήσω. Συμπεράσματα: Έβαλα κλασσικά preshave proraso το λευκό. Έριξα επίσης και το νερό από το σαπούνι, το οποίο είχα γεμίσει με νερό για να μαλακώσει. Το σαπούνι έκανε αφρό σχετικά γρήγορα και μυρίζει ωραία. Φυσικά συνέχισα να το δουλεύω πάνω στο πρόσωπο όπου έπηξε ακόμα περισσότερο. Επαρκής προστασία, άρωμα και υφή. Στην Parker έβαλα μια χρησιμοποιημένη λεπίδα (το πέμπτο της ξύρισμα και ίσως τελευταίο) Lord Platinum τις οποίες "εμπιστεύομαι" ή μάλλον τις οποίες χειρίζομαι με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Αν εξαιρέσεις ότι η λεπίδα αρχίζει και δείχνει σημάδια κούρασης το ξύρισμα ήταν φανταστικό. Πρώτη φορά ένιωσα μια Open comb χωρίς όμως τον φόβο ότι μπορεί να με πετσοκόψει. Και όντος έτσι έγινε. Είχα από τα πιο βαθιά "πρώτα περάσματα" και το ένιωθες σε κάθε κίνηση. Είχα και κανα δύο ματωματάκια αλλά ήταν παλιότερα που τα ξαναερέθισα μαζί και ένα σπυράκι. Έχω μεγάλη περιέργεια να δοκιμάσω την Parker με άλλη λεπίδα.

Για το πινέλο τι να πω. Φανταστικό. Εξαιρετικά απαλό και με εμφάνιση που σκίζει. Του έκανα ένα ντουζάκι με σαμπουάν μαλλιών και μετά το έβαλα να μουλιάσει καλά σε ένα μπολ με χλιαρό νερό. Έκανε γρήγορα αφρό μέσα στο μπολ του σαπουνιού και συνέχισε να δουλεύει το σαπούνι επάνω στο πρόσωπο με μεγάλη άνεση και απαλότητα. Στο τέλος το ξέπλυνα καλά, το τίναξα και το κρέμασα ανάποδα να στεγνώσει.

Έκλεισα με ξέπλυμα με κρύο νερό και ακολούθησα με Proraso green AS lotion.

Οι συμβουλές σας είχαν κατεύθυνση προς Merkur και το πιο πιθανό είναι στο μέλλον να πάρω και μια από αυτές αλλά τα reviews που διάβασα για την Parker με κέρδισαν ειδικά στο θέμα aggressiveness. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες καλές Open comb αλλά νομίζω ότι κι αυτή σε αυτές ανήκει. Ήταν και σε καλή τιμή. Στα υπόψιν και μια Yaqi. Σιγά σιγά.

Υ.Γ. Μετά από ένα βίντεο με τον Σταρόβα που είδα που έλεγε ότι αφήνει το σαπούνι χωρίς το καπάκι να στεγνώσει καλά και μετά το καπακώνει, κάνω κι εγώ το ίδιο. Και στο Proraso κόκκινο που έχω και στο Razorock. Καμιά ιδέα πάνω σε αυτό το θέμα?

Thanks
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Άφηνε τα να στεγνώνουν.
Νομίζω είναι καλύτερα έτσι.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Συμβουλές μικροσυντήρησης:
Όλα να ναι στεγνά και καθαρά. Στην υγρασία ζουν μικρόβια. Αν δεις σκουριά σε λεπίδα πέταμα, σε μηχανή καθάρισμα με αντισκοριακό.
Και το σαπούνι να στεγνώνει, και το πινέλο προς τα κάτω να στραγγίζει, και η λεπίδα στον αέρα να στεγνώσει πριν την επόμενη χρήση - καλύτερα δλδ μην τη βάζεις πίσω στη μηχανή.
Και τις μηχανές αφήνω να στεγνώσουν αφού τις βουρτσίσω με οδοντόβουρτσα και σαπούνι να γυαλίζουν. Αυτό το κάνω κατά το τέλος του ξυρίσματος, πριν βάλω το after shave, έχοντας τον τελευταίο αφρό στο πρόσωπο. Αμέσως αφού ξεπλύνω το πινέλο δλδ.

Αν δεν πήρες βάση για ξυράφι πινέλο, πάρε μια. Βολεύει ειδικά στο κράτημα των πινέλων. Ετοιμάζεις και το επόμενο setup σου και το χαίρεσαι μέχρι να ρθει η ώρα του.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Sitalkas

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Τη μηχανή την καθαρίζεις κάθε φορά? Εγώ εννοείται βγάζω τη λεπίδα κάθε φορά, την σκουπίζω με χαρτί υγείας και την βάζω μέσα στο χαρτάκι της! (όπως ο Σταρόβας :D :D ). Τα πινέλα εννοείται κρεμασμένα ανάποδα να στραγγίσουν και το σαπούνι ανοιχτό μέχρι να στενγώσει!

Θά πάρω βάσεις για τα πινέλα και τις μηχανές σίγουρα. Όσο για μπολ, έχω ένα στρόγγυλο ταπεράκι διάφανο. Μια χαρά δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Κι εγώ αφήνω το σαπούνι που χρησιμοποίησα να στεγνώσει, για μια ημέρα. Εξαιρείται το MWF, που το κλείνω ενώ είναι ακόμη υγρό, γιατί αλλιώς μου παρουσιάζει ρηγματώσεις.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”