WTG+XTG ή 2x WTG;

Απάντηση
sotirists
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Αύγ 2020, 15:49
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Εχθές επειδή είμαστε στη μέση της διαδικασίας ανακαίνισης μπάνιου, αναγκάστηκα να ξυριστώ στην κουζίνα με ελλιπή προετοιμασία.
Επειδή είμαι άπειρος ακόμη στο πξ και οι συνθήκες ήταν ακατάλληλες για πολλά πολλά, αποφάσισα να κάνω δύο περάσματα WTG και να κλείσω με ότι μαζεματάκια θα χρειαζόταν.

Το αποτέλεσμα ήταν ανέλπιστα καλό για το ευαίσθητο δέρμα μου σε σχέση με τα τρία περάσματα που έκανα μέχρι τώρα 1xWTG+2xXTG. Επίσης νομίζω ότι δεν θυσίασα ιδιαίτερα βάθος ξυρίσματος (ξυρίζομαι κάθε τρεις μέρες).

Είναι λάθος να συνεχίσω αυτήν την μέθοδο των επαναλαμβανόμενων περασμάτων wtg; Έχω μια υποψία ότι μπορεί να βοήθησε ότι είχα και το πιο επιτυχημένο lather μέχρι τώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Οκτ 2020, 22:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κοίτα όπως το σκέφτομαι εγώ... Από τη μία η διαδικασία WTG/XTG/ATG για κάποιο λόγο έχει ας πούμε "καθιερωθεί". Προφανώς είναι η πιο ενδεδειγμένη για τον περισσότερο κόσμο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι όλοι την ασπάζονται. Πιο πολύ ένας γενικός μπούσουλας είναι που ο καθένας τον προσαρμόζει αναλόγως παρά κανόνας. Από την άλλη ως γνωστόν (σχεδόν) για τα πάντα στο ΠΞ ισχύει ΠΟΚολοκυθόπιτα. Συνεπώς σωστό και λάθος δεν υπάρχει. Ο κύριος κανόνας είναι τι βολεύει εσένα και τι ταιριάζει στην επιδερμίδα σου. Αν παίρνεις καλύτερα αποτελέσματα με 2xWTG προφανώς και πρέπει να το συνεχίσεις.

Απλά επειδή καταλαβαίνω ότι δεν έχεις και πολλή εμπειρία ακόμα και πιθανόν να βοήθησαν κι άλλοι παράγοντες (π.χ. το καλύτερο lather που λες κι ο ίδιος), μη σταματήσεις να πειραματίζεσαι απλά και μόνο επειδή μια φορά τα πήγες καλύτερα με τον τρόπο αυτό. Το πιο σωστό είναι ν' αλλάζεις ένα παράγοντα κάθε φορά που δοκιμάζεις κάτι καινούριο για να ξέρεις αν αυτό σε ωφέλησε ή όχι. Π.χ. αν χρησιμοποιήσεις ένα καινούριο σαπούνι μην το συνδυάσεις και με καινούριο ξυραφάκι γιατί αν στο τέλος έχεις ερεθισμούς δε θα ξέρεις τι απ' τα δύο φταίει. Αντιστοίχως, αφού βλέπεις ότι βελτιώνεις τον τρόπο που φτιάχνεις αφρό θα έλεγα πειραματίσου μόνο μ' αυτό για λίγο καιρο και μην αλλάζεις τη σειρά του ξυρίσματος. Εκτός βέβαια αν είναι προφανές ότι το XTG δε σου ταιριάζει οπότε δε θα κάτσεις να περιμένεις το τέλειο lather για να το σταματήσεις. Επίσης λες ότι πριν έκανες τρία περάσματα ενώ τώρα μόνο δύο. Μήπως συνέβαλε κι αυτό και όχι ότι σταμάτησες το XTG; You get my point!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τίποτα σχεδόν δεν είναι απόλυτο Σωτήρη στο ΠΞ.

Συνήθως τα δύο περάσματα με την φορά της τρίχας γίνονται όταν υπάρχουν πολλά γένια, και δεν θέλουμε να ερεθίσουμε το δέρμα μας (μπαρμπέρικο)
όταν όμως έχουμε γένια 2-3 ημερών το 2χ WTG δεν έχει νόημα, βέβαια εξαρτάτε και πως κάνεις το 1ο WTG, κάποιοι κάνουν ένα πέρασμα με την φορά,
που ισοδυναμεί με δύο περάσματα άλλων.

Αν είχα να διαλέξω όμως 2χ WTG vs 1xWTG + 1XTG τότε θα διάλεγα δαγκωτό όμως το 1xWTG + 1XTG, η σειρά αποτελεσματικότητας αρχίζει έτσι,

1. 1χ WTG
2. 1χ WTG + 1XTG
3. 1χ WTG + 2XTG
4. 1χ WTG + 1XTG + 1ATG

Υπάρχουν κι άλλες πολλές παραλλαγές βέβαια, που εξαρτώνται από πάρα πολλά, που δεν θα τις αναφέρω γιατί είναι για πιό προχωρημένους.
Όπως θα κατάλαβες κάποιοι το σταματούν εκεί που θέλουν, και άλλοι συνεχίζουν μέχρι τέλους το 'ταξίδι' ...

Τα άνωθεν είναι ενδεικτικά για να πάρεις μία ιδέα, και δεν αποτελούν κανένα κανόνα, και εδώ έρχεται και η ομορφιά του ΠΞ, διότι όσο ξυρίζεσαι αλλάζουν όλα.

Πολύ συχνά θα αρχίσεις να αναιρείς και να διαμορφώνεις τα πάντα μέσα στην όλη διαδικασία, αυτό προϋποθέτει πολλές δοκιμές που θα αφορούν συνολικά την βελτίωση όλης της τεχνικής σου, μην βιάζεσαι ακόμα να βγάλεις αποτελέσματα, όσο ξυρίζεσαι τόσο θα βλέπεις βελτίωση και στο αποτέλεσμα και στο δέρμα σου.

Σου εύχομαι να έχεις καλά ξυρίσματα, και να απολαύσεις το δικό σου ταξίδι.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

@sotirists Όπως προαναφέρθηκε, κάθε πρόσωπο είναι διαφορετικό, έχει τις δικές του αντοχές. Αλλά αν είσαι νέος, πράγμα που συμπεραίνω από την εγγραφή, (μπορεί να κάνω και λάθος), θέλω να σου εφιστήσω την προσοχή στο εξής, από τη δική μου εμπειρία.

Εγώ ξυρίζομαι περίπου 10 μήνες. Τους πρώτους 6, δεν ξυριζόμουνα ποτέ κόντρα, έκανα το ίδιο που έκανες εσύ. 1 με τη φορά, 2 πλάγια. Κατέληξα να κόψω και το τρίτο πέρασμα, όπως σκέφτεσαι εσύ κάποια στιγμή μάλιστα. Ο λόγος, προφανώς οι ερεθισμοί. Που κατέληξα όμως; ότι απλά έφταιγε η τεχνική μου.

Το τρίτο πέρασμα (όπως και να το έκανα) γινόταν ένα μαρτύριο, γιατί είχαν προηγηθεί δύο κακά περάσματα. Το κατάλαβα αυτό, όταν έκανα κάποια καλά ξυρίσματα με 3 περάσματα και κόντρα το τελευταίο. Και από τότε έβαλα σκοπό να ξυρίζομαι καλά με κόντρα. Και το κατάφερα. Το κατάφερα οριστικά, όταν αυτοματοποιήθηκαν οι κινήσεις μου.

Γενικές συμβουλές για ξύρισμα με 3 περάσματα σε έναν νέο, με βάση τα δικά μου λάθη:

1)Αν δεν έχεις δουλέψει πολύ ένα DE, μην εφησυχαστείς ότι έχεις τη γωνία. Σε διαφορετικές περιοχές του προσώπου, τελικά κατάλαβα ότι χρειάζονται διαφορετικές γωνίες. Δεν το έχω κάνει και επιστήμη, να μετρήσω πόσο και που, πλέον πάει αυτόματα. Ο γενικός οδηγός, δεν είναι να έχεις 30 μοίρες (παράδειγμα ο αριθμός) τη λεπίδα προς το πρόσωπο, αλλά να παίρνεις τις τρίχες, χωρίς να χρειάζεται η ελάχιστη πίεση, άρα χωρίς ερεθισμούς. Τα εργαλεία που έχουμε στα χέρια μας είναι ποιοτικά, εμπιστεύσου τα ότι θα κάνουν τη δουλειά.

2)Όταν δεν σε παίρνει, μην κάνεις τρία περάσματα. Μάλιστα, όταν είσαι ερεθισμένος έστω και ελάχιστα από προηγούμενο ξυρισμα, μην ξυριστείς καθόλου. Καλύτερα να περιμένεις λίγο παραπάνω. Επίσης, υπάρχουν μέρες, που απλά δεν σου πάνε στο ξύρισμα. (Υποθέτω δεν είναι καλά ενυδατωμένο το δέρμα;) Τέτοιες μέρες φαίνονται από το πρώτο χέρι. Τριπλή προσοχή, και αν χρειαστεί κάνε μόνο δύο περάσματα. Αν είναι καινούριο ξυράφι και νιώθεις ότι σε σφάζει πέτα το μετά το πρώτο χέρι, δεν θα γίνει ποτέ καλύτερο, το δοκιμάζεις σε άλλο σετ. Μην πιέζεις δηλαδή τα πράγματα, πάντα θα οδηγήσει σε κακό ξύρισμα, που αν δεν το δεις στη διάρκειά του, θα το δεις σε 20 λεπτά.

3) Ανέφερες τον παράγοντα προετοιμασία. Πρόσεξε την προετοιμασία, και κάντη σα μανιακός. Ξεκίνα από το ίδιο το ντους. Εγώ κάνω μασάζ στο πρόσωπο την ώρα του μπάνιου με σαπουνάδα, και ζεστό νερό. Pre shave πλέον δεν μου πολυχρειάζεται. Αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις καλό lather στο μπωλ, κάνε κατευθείαν στο πρόσωπο και ξαναφόρτωσε μετά. Αυτά που βλέπεις στο youtube φαίνονται δελεαστικά, αλλά δεν βγαίνουν πάντα στην ξυριστική συνήθεια του καθενός. Τέλος, αν δεν βγάλεις καλό lather, συνέχισε να το δουλεύεις μέχρι να βγει κατά το δυνατόν τέλειο. Από την αρχή οι περισσότεροι προσέχουμε να μη μας βγει νερουλό. Αντίστοιχα, δεν πρέπει όμως να του λείπει νερό και να βγει λεπτό ή να στεγνώνει πάνω στο πρόσωπο.

Αυτά από μένα, να με διορθώσει εμπειρότερος αν λέω καμιά πατάτα.
sotirists
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Αύγ 2020, 15:49
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Ξαναδοκίμασα ακριβώς τα ίδια βήματα και καταλήγω στο ότι μάλλον δεν είναι όσο πρέπει αποδοτική και με αναγκάζει να ξαναπερνάω από κάποια δύσκολα σημεία με ότι αυτό συνεπάγεται.

Για κόντρα δεν το σκέφτομαι καν ένα ή δύο χέρια XTG μου είναι υπεραρκετά.

Ακολουθώ τις συμβουλές σας και πειραματίζομαι μόνο με την τεχνική μου και θα αρχίσω να ψάχνομαι και με λεπίδες. Χάρη στο φόρουμ από αγγαρεία και ταλαιπωρία, πλέον για μένα το ξύρισμα έγινε απόλαυση.
:ty
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”