Tatara Masamune

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Τελευταία γλυκοξοιταζω την Tatara Masamune.
Υπάρχει κάποιος που την έχει / είχε;
Θυμάμαι ότι ο Στέφανος @NYC1920 είχε την open comb και ίσως παλιότερα είχε την cc ο Ανδρέας @vavous
Προσωπικά κοιτάζω για την CC έκδοση. Την απλή και όχι τη Nodachi. Ψάχνω μια μηχανή που θα μου επιτρέπει ξύρισμα ανά 2-3 μέρες και για την ώρα για αυτή τη δουλειά έχω την Merkur 34

Γενικά δε μου αρέσει το (πολύ) blade feel και για αυτό με προβληματίζει η Nodachi έκδοση. Είχα τη Rocca V4 και την έδωσα για αυτό το λόγο. Φαντάζομαι κάτι ανάλογο θα είναι και η Gamechanger .84 έτσι οδηγήθηκα προς tatara, timeless & colonial general

Τα του στρατηγού γνωστά οπότε ζητάω βοήθεια για την tatara μήπως και κατασταλάξω κάπου. Το θέμα είναι ότι με την Tatara μπορεί κάποιος να κάνει πολλους συνδυασμούς πχ bade plate masamune & top cap nodachi και το αντίθετο και το πολύ διάβασμα με μπέρδεψε περισσότερο. Παραθέτω post από το B&B νομίζω σχετικά. Τα φώτα σας!!!

I originally bought the Masamune and it was one the smoothest razor I owned and that smoothness is due to the fact that it’s blade geometry has a negative -0.13mm blade exposure.
This coupled with its 0.63mm blade gap gives the razor its extremely comfortable and smooth shave but because the blade is set behind the shave plane, thus giving minimal blade to skin contact, the razor works best with good sharp blades such as Feathers, Bic, Gillette Nacets and the like.

I also own the Nodachi Head assembly.
This has a 0.90mm blade gap and a 0.13mm positive blade exposure.
While still a very smooth razor, the wider gap and positive blade exposure makes this razor far more aggressive and efficient than its Masamune cousin. I would recommend this setup for the user who shaves once a week or has a tough beard that grows extremely fast and heavy. Due significantly more blade to skin contact, this might not be ideal razor as a daily or someone like me, a twice a day shaver as skin irritation is likely.

The good news is that Tatara’s Razor parts are interchangeable.

My current favorite configuration is the combining the Nodachi Cap with the Masamune Base Plate.
This gives a razor with a 0.63mm blade gap with a true neutral 0.00mm blade exposure.
Extremely smooth, and now with the blade neutral against the skin, it guillotine growth off easily and I have used them twice daily with no irritation at all. True Glass BBS before work and when after I come home before going out for a dinner outing with the wife.

The other possible favorite configuration is combining the Masamune cap and Nodachi Base Plate for a razor with blade geometry of 0.90mm blade gap and a very slight negative -0.03mm blade exposure.
This configuration gives a very smooth and yet extremely comfortable shave and I have use it as a daily shaver with no issues.

A side note.
While the Masamune cap at the moment does not take a standard handle and requires a Tatara Handle to fit, the Nodcahi Cap allows for Standard handles to be used.

That means at the moment there only three options if you want to use custom made or standard razor handles (eg : Bulldog Handle / longer Barber pole Kurled handles) are ;

1) Nodachi Cap + Masamune Solid Bar Plate : 0.63mm gap, True Neutral 0.00mm exposure
2) Nodachi Cap + Masamune Open Comb Plate : 0.73mm gap, 0.05mm Positive Exposure
3) Nodachi Cap + Nodachi Solid Bar Plate : 090mm gap, 0.13mm Positive Exposure.

The only tiny criticism I have is that there blade tabs are slightly exposed.
I hope that we might in the future with V2 get a head assembly that completely covers the blade tabs and we get a Masamune cap that can accept standard handles

Να πω ότι δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω δική μου λαβή οπότε το κομμάτι που αφορά τις λαβές το άφησα μήπως ενδιαφέρει κάποιον.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Τάσο, είχα την απλή μαύρη Masamune cc και την έδωσα γιατί δεν είχε αρκετό blade feel που μ' αρέσει. Είναι πανέμορφη και όσο πρέπει πιο αποτελεσματική από την 34HD.
Εξαιρετική κατασκευή, ένα κόσμημα στα μάτια μου. Από μνήμης, κοντά στην αίσθηση της Gamechanger .84, που κι αυτή την έδωσα λόγω έλλειψης του blade feel που θέλω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Καλημέρά Τάσο !
Είχα την Masamune oc και γνωρίζω και
τις τρεις GC .84-P ( sb,oc & Jaws ) .

Αμφότερες μοιράζονται όμοιο σχεδιασμό .
Συγκρατούν τη λεπίδα σφιχτά κοντά στις
κόψεις,δεν τη λυγίζουν ιδιαίτερα και
αποτελούν εργαλεία εξαιρετικής ακριβείας.

Η Masamune έχει αρνητική έκθεση λεπίδας .
Δεν υπάρχει αίσθηση λεπίδας και συγχωρεί
και λάθη στην πίεση που ασκείται.
Συνεργάζεται άψογα με λεπίδες-λύκους και τους κάνει άκακα αρνάκια ,δες Fearher λόγου χάρη.
Δύσκολα θα κόψει ή θα ερεθίσει αυτή η μηχανή.
Στα μειον ,η φροντίδα που χρειάζεται ο 303 χάλυβας για να μη λεκιάσει και η απόδοση της μηχανής σε σχέση με την GC .
Αισθητικά,η συσκευασία ,
το sand blasted φινίρισμα ,
αλλά και ο σχεδιασμός είναι άψογα ,
καθιστώντας τη Masamune πραγματικό κόσμημα.

Η GC .84-P sb έχει θετική έκθεση λεπίδας
και κατά 0,21 χιλ. μεγαλύτερο διάκενο από την
Masamune sb .Επιτρέπει γωνίες προσβολής
που η λεπίδα γίνεται αισθητή σε μέτριο βαθμό.
Γενικά είναι αρκετά πιο αποδοτική από την Masamune ,δίχως να γίνεται αισθητά πιο επιθετική.Μπορεί όμως και να κόψει και να ερεθίσει με υπερβολικά απρόσεχτους χειρισμούς.
Στα συν επίσης ο 316L χάλυβας που απαιτεί...
μηδενική συντήρηση και φροντίδα !
Και η κατά >33% χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τη
Masamune.Αισθητικά ,το άθλιο χαρτόκουτο,
το «θολό» φινίρισμα της και η ανάγκη καθαρισμού των σπειρωμάτων από απομεινάρια της κατεργασίας ,αφαιρούν πόντους.

Η Rocca είναι μηχανή μάλλον μέτρια επιθετική προς επιθετική(mid aggressive to aggressive),με αρκετή αίσθηση λεπίδας.

H Masamune είναι mild ,ενώ η GC είναι
στα όρια mid-aggressive προς mild.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Από λίγο που την είχα και τη δοκίμαζα, η μανιαμούνια είναι κόσμημα.
Από αυτές που παίρνεις για να τις στολίζεις, από έναν κατασκευαστή που σέβεται τους πελάτες του και προσφέρει ολοκληρωμένη εμπειρία, που ξεκινάει από τη συσκευασία.
Τα υπόλοιπα νομίζω τα κάλυψε απόλυτα ο Στέφανος Λαρούς Μπριτάνκα :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Οι ανοξείδωτες που πέρασαν από τα χέρια ,
αλλά και πρόσωπο μου ,σε σειρά από την
πιο επιθετική ,στην πιο ήπια (σε αίσθηση και συμπεριφορά) :

Muhle Rocca v3
Timeless ss scalloped 0.95
Razorock Game Changer 0.84-P JAWS
Razorock Game Changer 0.84-P OC
Razorock Game Changer 0.84-P SB
Tatara Masamune OC
Razorock BBS.

Ενώ σε απόδοση ( βάθος κοπής ) ,
από την πιο αποδοτική στην λιγότερο:

Muhle Rocca v3
RR .84-P Jaws
RR .84-P oc
Timeless .95 sc
RR .84-P sb / RR BBS
Tatara Masamune oc
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Σας ευχαριστω πολυ ολους!

Κραταω τα:

Συγκρατούν τη λεπίδα σφιχτά κοντά στις
κόψεις,δεν τη λυγίζουν ιδιαίτερα και
αποτελούν εργαλεία εξαιρετικής ακριβείας. @NYC1920

Είναι πανέμορφη και όσο πρέπει πιο αποτελεσματική από την 34HD. @Vavous

η μανιαμούνια είναι κόσμημα.
Από αυτές που παίρνεις για να τις στολίζεις, από έναν κατασκευαστή που σέβεται τους πελάτες του
και προσφέρει ολοκληρωμένη εμπειρία, που ξεκινάει από τη συσκευασία. @Tzimisce

Η διαφθορά ρέει ηδη στις φλεβες... ειμαι βεβαια ακομη αναποφασιστος αναμεσα στους δυο παρακατω συνδυασμους
1) Masamune Top Cap & Masamune Solid Bar Plate : 0.63mm gap, negative -0.13mm blade exposure
2) Nodachi Top Cap + Masamune Solid Bar Plate : 0.63mm gap, True Neutral 0.00mm exposure

Μια ερωτηση για τον Στεφανο:
Στα μειον ,η φροντίδα που χρειάζεται ο 303 χάλυβας για να μη λεκιάσει

Ποια ειναι αυτη η φροντίδα; Πλυσιμο - στέγνωμα μετα τη χρηση ας πουμε;
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Ναι,πλύσιμο και καλό στέγνωμα και να
μην παραμένει η λεπίδα στην μηχανή,
όταν η τελευταία αποθηκεύεται μετά
τη χρήση.Και λίγη λίπανση στα σπειρώματα,
πριν αποθηκευτεί,καλό μόνο θα κάνει.
NavalArchitect

Είχα το Masamune.
Δεν το κράτησα καιρό. Το πούλησα.

Το ξύρισμα που μου έδωσε δεν ήταν καθόλου γλυκό, ούτε ευχάριστο.
Μιλάμε για την pre-Nodachi εποχή, αν και το Nodachi είναι by spec too aggressive για εμένα.

Παρακολουθώ όμως τί γίνεται και γράφεται, και όντως ακούγονται πολύ καλά λόγια.
Άρα πολύ πιθανόν η δοκιμή που έκανα εγώ όσο το είχα στην κατοχή μου να ήταν βιαστική και επιπόλαιη.

Θα το αγόραζα ή δοκίμαζα ξανά, με επιφύλαξη.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τάσο αν σε καλύπτει η Merkur 34 ανά 2-3 μέρες, τότε θα σου αρέσει η Tatara Masamune*... :whistle:

Έχει και ένα φινίρισμα που είναι υποδειγματικό, η τιμή απόκτησής της βέβαια είναι αλλού, το μόνα αρνητικό για εμένα είναι,
το blade feel που μ' αρέσει να υπάρχει σε μία ισορροπία, έστω και λίγο, και ο 303 χάλυβας, και (δεν θα έχεις θέμα) εν σχέση με το vfm.

* Και το όνομα της ακόμη είναι πολύ ψαγμένο, ενδιαφέρον έχει και o μέγας κατασκευαστής της Okazakii aka Masamune.
^ Εν-τάξει τώρα, αλλά όταν βλέπω τέτοια γραπτά... :clap: Στέφανε απλά εύγε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Κωνσταντίνε και Αντώνη ευχαριστώ πολύ για τη συνδρομή.

Θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο ότι το Nodachi σετάρισμα είναι too agressive και για τα δικά μου γούστα. Μεγάλη έκθεση λεπίδας κ μεγαλο blade gap.

Επειδή όμως τα parts ανάμεσα σε masamune και nodachi είναι τύπου lego σκέφτομαι σοβαρά την εκδοχή masamune base plate & nodachi top cap που δίνει ως αποτέλεσμα ενα ξυράφι με .63 blade gap και.00 ουδέτερο blade exposure με την ελπιδαβότι θα είναι 2 κλικ πάνω από την 34c χωρίς να δαγκώνει. (Γνώμες;)

Αντώνη εκεί με κέρδισε η εταιρεία. Στην σφαιρική αισθητική της γύρω από τα ξυράφια της. Πέραν του ότι φτιάχνει ένα ξυράφι κόσμημα το ονοματίζει με τρόπο που σου πουλάει ένα μύθο. Με έκανε να ψάξω ποιος ήταν ο Masamune , ποιος ο Tatara ( μάλλον action heroe του final fantasy ) ένα πάντρεμα σύγχρονης ποπ κουλτούρας και παράδοσης μαζί. Μαγεύτηκα και ούτε που τον σκέφτομαι τον χάλυβα!

@NavalArchitect
@Tony
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”