Το Ξύρισμα της Hμέρας: Οκτώβριος 2020

Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12918 times
Been thanked: 13225 times

Καλησπερίζω τους φίλους
Sagrada familia
Lea stick
Qshave/5+Perma sharp/5
Florena asb- Arko ice mint
είναι 3-4 στικ που το vfm είναι το λιγότερο που μπορείς να πεις!
Καλό βράδυ.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
4
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Μόλις ξυρίστικα μετά απο ντους.
Κερκίνη eve
proraso πινέλο
muhle r89 3 περάσματα
Λεπίδα ΚΑΙ έχω χάσει το μέτρημα πρέπει να είναι η 6η ή 7η φορά που ξυρίζομαι με την ίδια λεπίδα. Πραγματικά μου έχει βγάλει τα περισσότερα ξυρίσματα από κάθε άλλη λεπίδα .
Χρησιμοποίησα και alum block γιατί είχα 1-2 μικρές αμυχές που δυστυχώς ποτέ δεν τις γλυτώνω σε σημεία που ήταν λίγο ερεθισμένο το δέρμα μου λόγο σμηγματοροικής δερματίτηδας που έχω. Αλλά παρατήρησα ότι δεν είχα καθόλου τσουξίμο άρα ήταν πολύ πετυχιμένο το ξύρισμα.
After shave τον αφρό που είχε απομείνει καθώς και το balm κερκινη eve για το ωραίο άρωμα του.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα
Ss cella crema da barba
Sb omega pro 10098
De Parker semi slant
Gillette nacet
Asl aventus creed clone
Καλό βράδυ
Άβαταρ μέλους
tolis.sketos2
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 08:56
3
Τοποθεσία: αθηνα
Has thanked: 5878 times
Been thanked: 3581 times
Ηλικία: 51

Καλημέρα
- Merkur 34c
- trig #2
- yaqi sagrada familia sb
- Κερκίνη Απόλλων
- asb korres marigold & ginseng
- asl fine l'orange noir
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5933
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27647 times
Been thanked: 39188 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Above Τhe Tie Windsor Pro
Astra sp
Savon Mystere PX
Chubby 2 Manchurian
Fine Snake Bite
Haslinger balm
Nicolai New York Intense edp

Πρώτη δοκιμή της πανέμορφης αυτής μηχανής. Βαριά, με καλό ζύγισμα, απαλή και ιδιαίτερα αποτελεσματική στα επίπεδα της παλιάς ATT H1, της Blackbird ίσως και της R41.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Ξύρισμα ημέρας: 30/10/2020

Σήμερα χρησιμοποίησα τα εξής:

Προετοιμασία: Μπανάκι και καθαρισμός προσώπου με dove κρεμοσάπουνο
Pre shave: Proraso το κόκκινο
Σαπούνι: Haslinger με γάλα προβάτου
Μηχανή: Lord L6
Λεπίδα: Feather (3)
Πινέλο: Wilkinson pure bristle
Αlum block: OSMA
Aftershave: Proraso το λευκό balm

Πρώτη φορά με το κόκκινο preshave της proraso Και δηλώνω ικανοποιημένος. Απόδοση παρόμοια με τα υπόλοιπα preshave της εταιρείας. Στο pre shave πρόσθεσα και το νερό από το σαπούνι το οποίο μούλιαζα για λίγη ώρα.

Η lord με την feather, αν και η τεχνική μου ακόμα ίσως δεν είναι κατάλληλη για τόσο κοφτερή λεπίδα, λειτούργησε θαυμάσια. Μηδέν ερεθισμοί και κοψίματα και γενικώς μια αίσθηση άνεσης και ασφάλειας. Σήμερα έκανα τα κλασσικά τρία περάσματα αφού προσπάθησα να πετύχω το απόλυτο ξύρισμα και τολμώ να πω πως το πέτυχα χωρίς παρατράγουδα.

Το σαπούνι πιστεύω είναι πολύ καλό. Επαρκής προστασία και ενυδάτωση και με πολύ καλή αίσθηση αφού το ξεπλύνεις. Έκανε αφρό τάχιστα ο οποίος έφτασε για τρία + περάσματα. Το δε πινέλο οκ, είναι ένα μικρό βασικό πινελάκι που όμως πιστεύω κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Δεν συγκρίνεται βέβαια σε απαλότητα με το yaqi που έχω.

Για το τελείωμα του ξυρίσματος χρησιμοποίησα osma alum block την οποία ερωτεύομαι κάθε μέρα. Παρόλο που έκανα τρία περάσματα και κόντρα δεν με έτσουξε σχεδόν καθόλου. Ενδεικτικό ίσως του ότι το ξύρισμα πήγε καλά. Βλέπω σιγά σιγά την αξία της feather. Ακολούθησε aftershave balm το λευκό το Proraso το οποίο δούλεψε πολύ ωραία και άφησε μια αίσθηση ωραία. Βέβαια δεν ενυδατώνει όπως το cool carbon της noxzema αλλά για μένα που έχω λιπαρή επιδερμίδα ίσως είναι καλύτερα έτσι.

Αυτά από εμένα για σήμερα. Ελπίζω να μην πληρώσω το σημερινό ξύρισμα με σπυριά κτλ. Έχω όμως καλό προαίσθημα.

Καλά ξυρίσματα και καλό σαββατοκύριακο!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10757 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:



Απίστευτο ξύρισμα το χθεσινοβραδυνό.
Δεν ένιωθα το ξυράφι! Αφού στη αρχή κοίταξα εκεί που ξύρισα το μάγουλο μου για να δω αν είχαν φύγει τα γένια και πριν από αυτό κοίταξα την μηχανή να δω αν ξέχασα να βάλω λεπίδα...
Όλο το υπόλοιπο ξύρισμα στο ίδιο μοτίβο WTF όλη την ώρα. Με 2 περάσματα και κάτι μερεμέτια BBS.

Το πινέλο ένα κόσμημα, αλλά και απίστευτη αίσθηση.
Καμία σχέση με τα άλλα συνθετικά που έχω. Όχι μόνο στην αίσθηση αλλά και στην λειτουργία του. Θα σε ξεγελουσε άνετα αν δεν ήξερες και θα έλεγες πως είναι ασβοπινελο!

Σαπούνι, αρωματικά είναι από αυτά που μου αρέσουν και θέλω. Ιδιαίτερο, στάχτη, βροχή, βρεγμένα φύλλα... (τουλάχιστον αυτά φέρνει στο μυαλό μου όταν το μυρίζω). Σε αντίθεση με το αφτερ που είναι ξεκάθαρα στάχτη και φωτιά, φανταστείτε πως είσαστε στο δάσος κατασκήνωση, βραδιάζει και πρέπει να ανάψετε φωτιά για να ζεσταθείτε αλλά και για να ετοιμάσετε κάτι για να πιείτε και να φάτε. Για εμένα αυτή η μυρωδιά είναι απόλαυση!

Καλό ΣΚ κύριοι!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Εικόνα
R41+Razorock super knurl
Personna cp
Razorock plissoft
Fine american blend
Prep asb
Ysl rive gauche edt
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1126
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12713 times
Been thanked: 8697 times
Ηλικία: 44

Χειμερινος εξιπλισμος 🤪🤪🤪🤪
Merkur 34C
Bic Chrome Platinum
Simpsons Ch2 Super Badger
Haslinger Schafmilch
Epsilon Scottish
Faena Electron
Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
GeorgeKa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Απρ 2020, 22:13
4
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 15 times
Been thanked: 657 times
Ηλικία: 56

Kαλησπέρα,
κρύωσε ο καιρός, αλλαγή και στο set up

Preshave μπάνιο και Proraso sensitive
Merkur Progress + Gillette 7 O’ Clock Super Stainless
Yaqi 26mm MokaExpress Two Band Badger
MWF
CLUBMAN Pinaud Whiskey Woods

Πρώτη φορά ξύρισμα με την πράσινη Gillette που ταίριαξε αρκετά καλά με την Merkur ρυθμισμένη στο 2.5 και μετά στο 2.
Το πινελάκι άψογο, φόρτωσε δίχως αύριο το MWF και με λίγο νεράκι έκανε τέλειο αφρό.
Οι ιδιότητες του ΜWF γνωστές πια σε όλους με τέλεια αίσθηση που σου δίνει στο πρόσωπο για ώρες μετά το ξύρισμα .

Τέλος το "ουισκάκι" , χειμωνιάτικο χωρίς πολλά μπαχάρια όπως τα πιο βαριά Bay rum κλπ αλλά περί ορέξεως......😉
Το μόνο μείον του είναι ότι ξεθυμαίνει γρήγορα και δεν κρατάει πολύ η μυρωδιά του.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”