Zingari Man - Sego Base

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
soulg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2020, 00:52
3
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη Αττική
Has thanked: 295 times
Been thanked: 1798 times

Εικόνα

Που να το πιάσεις και που να το αφήσεις αυτό το σαπούνι!
H κα Heather Melton στο Έβανσβιλ της Ιντιάνα εξειδικεύεται στα προϊόντα περιποίησης για τον άντρα.
Formulator γαρ κατάφερε να φτιάξει ένα σαπούνι που δίνει το αποτέλεσμα που καθένας από εμάς αναζητά.
Tο Zingari Man θα φτάσει στα χέρια σου σε μια πλατική μεν, πλην όμως προσεγμένη συσκευασία, που την
ντύνουν καλαίσθητα αδιάβροχα αυτοκόλλητα στα οποία πλην του λογότυπου και του αρώματος, αναγράφονται
τα συστατικά του, οδηγία φορτώματος πινέλου, καθώς και o αριθμός Lot του σαπουνιού.
Ανοίγοντας το "The Navigator" (εν προκειμένω) μια θαλάσσια αύρα, ένα δροσερό, καλοκαιρινό, αεράκι
θα σας κατακλύσει.
Λέει η Heather Melton στην περιγραφή του The Navigator: "Σε αυτό το υδάτινο άρωμα, επιδιώκουμε να
προκαλέσουμε όχι μόνο το πνεύμα της θάλασσας αλλά και τον άνθρωπο που φέρνει αυτό το πνεύμα ως
μέρος του: Ο Πλοηγός (The Navigator)".
Αν το πετυχαίνει; Για μένα απόλυτα στο 100% του!
Λίγο βρέξιμο, ένα υγρό πινέλο ασβού και μερικές σβούρες αρκούν και θα πάρεις την ποσότητα που
χρειάζεται για να φτιάξεις έναν εύκολο, κάτασπρο και γυαλιστερό αφρό, για τρια περάσματα τουλάχιστον.
Με το πρώτο κατέβασμα του ξυραφιού καταλαβαίνεις ότι δεν θα έχεις να σκέφτεσαι τίποτε άλλο παρά
το κύμα που σκάει στην ακρογιαλιά.
Ακόμα και η Blackbird ηρεμεί και σου δίνει την αίσθηση ότι θα έχεις μια όμορφη και ασφαλή εμπειρία.
Με μια Rockwell 6c/s, στην 5η ή και 6η ρύθμισή της, πιθανόν και να κοιτάξεις αρκετές φορές αν έχει λεπίδα
και άλλες τόσες θα διαπιστώσεις ότι η Rubie είναι εκεί.
Slickness, residual, cushion, glide στα ύψη!
Τελειώνει η διαδικασία, ξεπλένεις κι εκεί ξεδιπλώνεται και το τελευταίο κομμάτι της "μαγείας", Post Shave!
TO (!!!) Post Shave!
Αισθάνεσαι το δέρμα σου βαθιά ενυδατωμένο, ελαστικό και με απαλή υφή. Περνώντας η ώρα αρχίζουν και
αναδύονται τα συστατικά του που συνεχίζουν να δρουν για όσο τους το επιτρέπεις.
Ίσως αισθανθείς να σου αφήνει το δέρμα λίγο λιπαρό αλλά όχι ενοχλητικά λιπαρό.
Ένα σαπούνι stand alone που κάνει την χρήση των pre-shave, balms και after shaves εντελώς περιττή και
πιθανόν σπατάλη.
Όποια μυρωδιά κι αν επιλέξεις θα είναι σίγουρα εκλεπτυσμένη. Είχα τη τύχη να μυρίσω και το Magician το
οποίο είναι κι αυτό μεθυστικό για τα δικά μου γούστα.
Ένα σαπούνι που δεν πρέπει να λείπει από τα ψηλά ράφια του den σου. Ένα σαπούνι που θα το προτείνεις
και το λιγότερο θα σ' ευχαριστήσουν.

[Συστατικά: Stearic acid, Vegetable Glycerin, Beef tallow, Shea butter, Potassium Hydroxide, Castor oil,
Palm oil, Sodium Hydroxide, Fragrance, Jojoba oil, Oat bran oil, Shea butter (and) Glyceral Rosinate (and)
Olive oil unsaponifiables, Coconut oil, Daikon Seed extract, Goat milk, Coconut milk, Sodium lactate
]

Υ.Γ.1 @Tzimisce Μιχάλη σ' ευχαριστώ που μας το σύστησες μέσω του Magician σου!
Υ.Γ.2 Εάν υπάρχει ήδη θέμα για το Zingari και κριθεί σκόπιμο ας μεταφερθεί από την διαχείριση.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1259
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11012 times
Ηλικία: 24

Εικόνα
Μετά από αρκετό ψάξιμο βρέθηκε το thread για τα Zingari.
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει το review καθώς διαφέρει αρκετά από το πάνω του Γιώργου.
Alas.... different strokes for different folks ή αλλιώς YMMV.

Πρώτη χρήση του Zingari "The Magician" άρωμα θεωρητικά fougere αλλά εμένα μου έβγαλε ένα inoffensive άρωμα σαπουνιού χεριών.
Με πινέλο Muhle STF, μηχανή Rex Ambassador σε ρύθμιση 4 και για τα 3 περάσματα. Τέλος Felce Aromatica της SV.
Θα ήθελα να ξεκινήσω λέγοντας ότι φόρτωσε πολύ γρήγορα/εύκολα όπως σχεδόν σε κάθε review.
Αλλά δυστυχώς είχαμε φενόμενο Shannon's.
Χρειάστηκε αρκετή ώρα για να φορτώσει, ξεπέρασε ακόμα και κάποια triple milled που έχω σε χρόνο φορτώματος.
Υπερβολικό μιας και έβαλα συνθετικό και το σαπούνι ήταν croap.
Δεν θέλω να φανταστώ πόση ώρα θα ήθελε με ένα πινέλο φυσικής τρίχας.

Ευτυχώς όμως άξιζε ο κόπος.
Μετά από αρκετή προσθήκη νερού το σαπούνι έδωσε πολύ καλή γλίστρα με ή χωρίς ορατό αφρό, δίνοντας την δυνατότητα άφοβου buffing.

Το post shave βαρύ, άκρως χειμερινό.
Γενικά το σαπούνι είναι βαρύ στο πρόσωπο (όχι λόγω όγκου) μάλλον κάτι στα συστατικά είναι πολύ πιο πάνω από όσο θα έπρεπε.
Για αυτή την εποχή δεν θα το συνιστούσε ή γενικά για το καλοκαίρι.
Νομίζω το balm (χωρίς να το έχω δοκιμάσει) που βγάζει η εταιρία δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Προσφέρει υπεραρκετή ενυδάτωση το σαπούνι από μόνο του*.
Τέτοιο post shave είναι αρκετό και για τις πιο ξηρές επιδερμίδες.
Λογικά αν ζεις σε πολύ κρύο τόπο μπορεί να είναι και το ιδανικό post shave.
Για τα δεδομένα της Ελλάδας τουλάχιστον το καλοκαίρι όχι.
Για χειμώνα με την υγρασία της Θεσσαλονίκης είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθώ δεόντως

*Επίσης να σημειωθεί ότι πριν από το after της SV έβαλα alum για να φύγει το post του σαπουνιού.
Ωραία η ενυδάτωση αλλά μέχρι ένα σημείο..
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
sotiris_georgidis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 27 Ιαν 2021, 11:16
3
Has thanked: 53 times
Been thanked: 159 times

Εγω στην κατοχη μου watcman και το Rambler
αναλογος με την πινελο θα φορτοσεις φορτονει δυσκολα η ευκολα
ανα πας με ασβο οπως λεει και ο Βασιλης θες αρκετες σβουρες αν πας
με ενα συθετικο οχι μεγαλο μεχρι 24αρη σε πολυ μικρο χρονο φορτωνεις για 2 καλα περασματα
ειναι σαπουνια που θελουν αρκετο νερο για να αποδοσουν εχει ωραια γιαλαδα ο αφρος και μια καλη ολισθηρωτητα
και τα after shave τους ειναι πολυ καλα σε συστατικα .
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Και επισημα στην Ελλάδα από τις 13/7...
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Επιτέλους γιατί θέλω το wanderer σε σαπούνι και λοσιόν.
Το άρωμα του μου θυμίζει το cacharel.
Άντε να φέρουν και τα Barrister and Mann.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

To Cacharel μου το θυμιζει το MrTaylor της TOBS
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
inevitable
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Ιαν 2021, 16:54
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 52 times

Απίστευτα σαπούνια, σε εμένα έκατσαν πάρα πολύ καλά. Ξεκίνησα με το Watchman μετα από 4-5 ξυρίσματα κατέληξα να παραγγείλω και τα rambler, gupsy, No1 και merchant με τα αντίστοιχα splash πακέτο. Στο No1 πήρα το balm λόγω έλλειψης του splash. Το χειμώνα αυτό θα κάνει θαύματα. Το φόρτωμα θέλει προσοχή. Το σαπούνι χρειάζεται πολύ νερό και για να πάρεις έναν καλό αφρό χωρίς να σου "λασπώσει" θέλει λίγες στροφές και το νερό σιγά σιγά. Γενικά όμως για να φουσκώσει χρειάζεται το νεράκι του.
Στα αρώματα τωρα. Με την πρώτη φορά που θα μυρίσετε το κουτάκι ενδεχομένως να σας φανεί πως κάθε ετικέτα είναι πολύ κοντά σε άρωμα με την άλλη. Δεν βγάζουν έντονες διαφορές στο κουτί. Ενδεικτικό παράδειγμα το Νο1. Πήρα μια τρελή απογοήτευση όταν το μύρισα πρώτη φορά. Το πραγματικό τους άρωμα ανοίγει και βγαίνει στο lathering. Εκέι είναι σαν να ανθίζει το σαπούνι και θέλεις να βάλεις αφρό ακόμα και μέσα στα ρουθούνια σου. Όπως ανέφερε ο φίλος Βασίλης Τ έχουν πολύ καλό post shave σε βαθμό που το επίσης καταπληκτικό splash που έχουν φαντάζει περιττό.
Τα δικά μου τα έχω πάρει από το anicatura και άλλα με χαρά βλέπω ότι ήρθαν πλέον και στην Ελλάδα. Συστήνονταί ανεπιφύλακτα.
Άβαταρ μέλους
Nassiff11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2024, 08:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 477 times
Ηλικία: 35

Συνέβη μόλις... Πρώτη δοκιμή με το unscented. Βλέπεται εδώ που μένω δεν έχω τρόπο να μυρίσω- αρώματα και ήδη έχω ένα καλό σαπούνι που με ενοχλεί το άρωμα. Πολύ αποδοτικό φόρτωσε εύκολα στο συνθετικό μου πινέλο και γρήγορα πολύ και καλο lather. Σε σημείο που νόμισα ότι κάτι έκανα λάθος σε σχέση με αυτά που είχα διαβάσει εδώ. Μισή ώρα μετά πίνω καφέ και έχω βάλει μόνο ένα φσιτ AFL jaris musk και νιώθω το δέρμα μου απαλό ελαστικό και ενυδατωμενο. Μάλιστα ενώ κανονικά θα είχα αλλάξει την λεπίδα δοκίμασα να συνεχίσω με την τρίτη της χρήση χωρίς να νιώσω τράβηγμα. Ούτε preshave , ούτε ντους. Να πω ότι σε σχέση με άλλα το unscented έχει λογική τιμή και όλα τα zingari μεγαλύτερη από την κλασσική ποσότητα. Αν αποδίδει και τόσο σε σχέση και με την ποιότητα είναι vfm προϊόν. Σχετικά βέβαια νέος στον χώρο αυτό οπότε θα επανέλθω αν δω ότι άλλαξε κάτι.
Η δουλειά κάνει τους άντρες!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”