Refill σαπούνια ( ιδέες; που τα βάζετε;)

Άβαταρ μέλους
panian
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Ιαν 2022, 15:30
2
Has thanked: 32 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 46

Θα το κάνω άμεσα!
Θα βάλω μέσα τυχερές δεκάρες που έχω βρει στο δρόμο για να βγαίνει καλός αφρός!!! :omg :helt
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 07 Φεβ 2022, 15:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Όταν παραγγέλνετε δείγματα από σαπούνια, αυτά που τα αποθηκεύετε? Οι περισσότερες αλουμινένιες θήκες που έχω δει, μου φαίνονται τεράστιες για αυτά τα 5-10 γραμμάρια που στέλνουν...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6277 times
Been thanked: 5285 times

Τυλιγμένα στη λαδόκολλα :D.
Στο χαρτί που έχουμε για ψήσιμο στο φούρνο σε μικρά αντίστοιχα με το μέγεθις του δείγματος κομμάτια. Το σαπούνι δεν κολλάει. Βγάζω όσω θέλω στο μπολ για τη μαρέγκα και το υπόλοιπο το ξανατυλίγω. Όλα τα δείγματα τυλιγμένα σε κάποιο άλλο κουτί.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
panian
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Ιαν 2022, 15:30
2
Has thanked: 32 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 46

qsplan έγραψε: 11 Φεβ 2022, 22:03 Όταν παραγγέλνετε δείγματα από σαπούνια, αυτά που τα αποθηκεύετε? Οι περισσότερες αλουμινένιες θήκες που έχω δει, μου φαίνονται τεράστιες για αυτά τα 5-10 γραμμάρια που στέλνουν...
Λοιπόν, μετά από μερικούς πειραμιτσιμούς και ψάξιμο στον γκούγκλη κατέληξα στα εξής:
Εικόνα

Μέθοδος 1
πήλινο μπολάκι από γιαούρτι στο σουπερ μαρκετ (στο εξωτερικό κυκλοφορούν και κάτι εξαιρετικά τσίγκινα αλλά εδώ είμεθα ακόμα παραδοσιακοί)

Μέθοδος 2
πλαστικό μπολάκι tupperware ή jumbo ή ΙΚΕΑ όπως φωτό

Στην 1η περίπτωση έβαλα μέσα ένα σαπούνι ΚΕΡΚΙΝΗ που είναι και μαλακο και με τα χεράκια μου το πίεσα all over!!
Πιστεύω οτι σαν αποτέλεσμα για μένα είναι 99% αποδεκτό!

Πάνος

ΥΓ:
Vavous έγραψε: 04 Φεβ 2022, 17:07 memberlist.php?mode=viewprofile&u=1255
τα σπάει το κολπάκι. Έβαλα 3 κέρματα (στο πάτο και στην ίδια ευθεία στα πλάγια) και η μαρέγκα ήταν εξαιρετική...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Τα κέρματα, τι ρόλο παίζουν? Σε τι βοηθάνε?
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
panian
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Ιαν 2022, 15:30
2
Has thanked: 32 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 46

Σε μια λεία επιφάνεια το σκληρό σαπούνι έχει την τάση να γλυστράει με αποτέλεσμα να παρασέρνεται από το πινέλο και να κάνει βόλτες γύρω γύρω χωρίς να δημιουργεί τον αφρό...
Τα κέρματα τα κολλάμε σε ένα DIY μπόλ όπως αυτά που υπάρχουν αναρτημένα παραπάνω στο νήμα και λειτουργούν σαν στοπ/φρένο στο σαπούνι προκειμένου να δημιουργήσει μία ΟΧΙ ΛΕΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ (όπως διαφήμιζαν κάποτε και κάποια προφυλακτικά) και να γίνεται καλύτερη μαρέγκα!

Πάνος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 15 Φεβ 2022, 18:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6277 times
Been thanked: 5285 times

Εικόνα
Θήκες από σως, αλάτι, ρίγανη κλπ που συνοδεύει τις γευστικές παραγγελίες μας. Κάνουν σίγουρα για αποθήκευση δειγμάτων σαπουνιού ή κρέμας.
Φυσικά είναι μικρά για refill σαπουνιών.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Πρόσφατα, ανακάλυψα στα Flying Tiger τα παρακάτω δοχεία. Είναι λίιγο μεγάλα (τύπου 300ml), αλλά νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για αποθήκευση σαπουνιών refill ή τριμμένα. Είναι σαν πήλινο, πορσελανινο κτλ.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

OXI OXI OXI!

Έκανα το λάθος με το μίτσελς!

Τα συγκεκριμένα μου φάνηκαν κι εμένα καλά, αλλά έχουν 2 ΠΟΛΥ σοβαρά αρνητικά:

1) Το καπάκι τους βρωμάει ξυλίλα και βερνικίλα για μήνες, μην πω χρόνια. Δεν είναι απλά "βγάλτο έξω να ξεμυρίσει και μετά όλα καλά". Το δικό μου το πήρα το Γενάρη και βρωμάει ακόμα το ίδιο. ΑΝ μέσα βάλεις ήπιας οσμής σαπούνι (μίτσελς - λέα - ουίλιαμς κλπ), τότε το σαπούνι σου θα μετατραπεί σε Χ οσμή ΚΑΙ ξυλίλα/βερνικίλα.

2) κλείνουν αεροστεγώς, οπότε μουχλιάζουν με την παραμικρή υγρασία, ακόμα κι αν αφήσεις 24 ώρες έκθετο το σαπούνι να στεγνώσει. Αυτό ίσως λύνεται αν κόψεις κι αφαιρέσεις το πλαστικό που είναι εκεί για να μονώνει μεταξύ πηλού και ξύλου. Δεν το έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω αν γίνεται. Έχω καταλήξει να αφήνω το μπωλ σε μία άσχημη, μισάνοιχτη θέση καθημερινά, γιατί κάποτε κατάφερε μέσα σε λίγες μέρες να μου μουχλιάσει την επιφάνεια του μίτσελς και να γίνει τίγκα μούχλα το κάτω - έσω μέρος του καπακιού.

Προσωπικά, θα τα συνιστούσα μόνο αν ήταν να βάλεις μέσα σαπούνι σε περιτύλιγμα, απολύτως ξηρό. Δεν ξέρω τι νόημα έχει αυτό βέβαια, αλλά γι' αυτή τη δουλειά, κάνει. Πχ να προστατεύεις αερο/υδατοστεγώς 1-2 μικρές μπάρες, τύπου χάσλινγκερ, ή 1 μιτσελς - 1 χασλινγκερ. 2 μίτσες μέσα, δε χωράει.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Πωωω, πολύ σοβαρό αυτό που είπες @mbakurin .
Δεν είχα χρόνο να τα περιεργαστώ, ούτε αγόρασα κάποιο εξ αυτών.
Οπότε, όσοι τυχόν ενδιαφερθούν, ας τα τσεκάρουν πρώτα ή ας μη κάνουν καν τον κόπο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”