Rockwell r1

Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11682 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

Καλή μηχανή, την έχω πάρει κι εγώ. Με τη λεπίδα που θα ταιριάξει στο πρόσωπο σου θα κάνεις ωραία ξυρίσματα.
Παναγιώτης
Qasireu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Απρ 2023, 11:05
1
Τοποθεσία: Γκέτεμποργκ, Σουηδία

Καλησπέρα παιδια. Ως αρχαριος αγορασα και εγω την Rockwell R1 και ξεκινησα δοκιμες με διαφορες λεπιδες και σαπουνια. Θελω την αποψη σας για 2 θεματα που με απασχολουν.
1. Η λεπιδα λυγιζει οσο περισσοτερο σφιγγουμε το μοχλό στο κατω μερος της λαβής. Θέλουμε να πετυχουμε μεγιστη δυνατη καμψη της λεπιδας εως οτου ο μοχλος "ασφαλισει" ή "κλειδωσει"? Παρατηρησα οτι αν δεν τον σφιξω εντελώς η λεπιδα μενει πιο εκτεθειμενη και οφελει σε πιο βαθυ ξυρισμα.
2. Το σημαντικοτερο θεμα ειναι ο μοχλος ο ιδιος. Ειτε οταν ανοιγω την πεταλουδα, ειτε οταν κλεινω (ειτε σφιξω ειτε χαλαρωσω το μοχλο), υπαρχουν σημεια ακυρα στα οποια ο μοχλος ¨κολλαει¨ και χρειαζεται εντονη δυναμη για να ξεκολλησει. Επισης, δεν εχω αισθανθει στο χερι καποια αντίσταση η κλειδωμα καθως πλησιαζω στο πληρες κλεισιμο της πεταλουδας. Ο μοχλος σταματα μονο οταν φτασω στο μεγιστο σημειο κλεισιματος. Αναρωτιεμαι αν ειναι κατασκευαστικο θεμα της δικης μου μηχανης η αν υπαρχει προβλημα στην ποιοτητα κατασκευης.

Πραγματικα ανυπομονω για την απαντηση σας. Αν θεωρειτε οτι ειναι θεμα της δικης μου μηχανης, θα την επιστρεψω πισω στο καταστημα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”