Νεός στο ΠΞ το setup μου απορίες και προτάσεις

Teo A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Απρ 2020, 06:21
4
Has thanked: 12 times
Been thanked: 40 times

Καλημερα ειμαι ο Θοδωρης ειμαι 24 και θελω να μπω στον κοσμο του ΠΞ εχω κανει το παρακατω setup και θα ηθελα την γνωμης σας
1)Timor G&F 1352 ή 1353 (δεν ξερω ποια απο τις 2 να διαλεξω θελω βοηθεια)
2)Κρεμα cella aloe vera
3)Πινελο RazoRock Original Plissoft συνθετικο
4)Ξυραφακια persona platinum

το δερμα μου ειναι ευαισθητο και η τριχα σχετικα μαλακη

:helt
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1262
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11065 times
Ηλικία: 24

Αφού έχεις μαλακή τρίχα πάρε την 1353 (closed comb) η κρέμα της Cella έχει καλές κριτικές όπως και τα πινέλα Plissoft. Πάρε όμως καμιά 5-6 διαφορετικά πακετάκια λεπίδες και aftershave! [όχι 5-6 (όχι ακόμα τουλάχιστον)].
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Το σετάκι πού επέλεξες είναι μια χαρά,για μηχανή θα έλεγα την 1353 τήν οποία και εχω,καλή ποιότητα κατασκευής ,ιδανικη για ξεκίνημα και οχι μόνο!
Νότης
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
5
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 25
Επικοινωνία:

Έχοντας δοκιμάσει λίγο πολύ όλα τα προϊόντα στο set up, τα συμφωνήσω με τον Βασίλη.
Το 1353 ήταν και η δική μου πρώτη ξυριστική, και μετά από 1 χρόνο μπορώ να πω πως άξιζε τα λεφτά της, εύκολο καθάρισμα μετά το ξύρισμα, και ένα κλικ πάνω από mild.
Το Plissoft έχει πολύ μαλακό θύσανο και κάνει πανεύκολα αφρό, απλά προσοχή πριν το φόρτωμα, καλό στράγκιγμα, κρατάει ΝΕΡΟ!
Όντας καινούργιος στο ΠΞ το ένα έξτρα που θα συμπλήρωνα σε αυτά που είπε ο Βασίλης θα ήταν, μην πας κόντρα (στην αρχή)! και αν θες γνώμη για ξυραφάκια από κάποιον που επίσης έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα, κάποια από τα top picks μου είναι τα Astra Stainless Steel και τα Shark Stainless Steel. Είναι στην επιθετική/κοφτερή μεριά της κλίμακας αλλά είναι αρκετά smooth, κόβουν τις τρίχες χωρίς τραβήγματα.

Καλή αρχή! :clap:
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλως ηρθες Θοδωρη στο φορουμ. Τα υλικα που διαλεξες μια χαρα ειναι, και φροντισε να προμηθευτεις περισσοτερα ειδη ξυραφακιων για δοκιμες στο προσωπο σου.

Τωρα, για τις μηχανες που εχεις υποψη σου, χωρις να μπω σε λεπτομερειες, σου προτεινω ειτε να επιλεξεις καποια Razorock κλειστου τυπου, ειτε μια αρκετα φτηνοτερη μηχανη οπως η Lord L6 - κανουν την ιδια δουλεια.
Εικόνα
Teo A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Απρ 2020, 06:21
4
Has thanked: 12 times
Been thanked: 40 times

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας θα παρω τα Shark και τα Astra να δοκιμασωπου ανεφερε ο Ραφαήλ ?(συγνωμη αν κανω λαθος)
Teo A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Απρ 2020, 06:21
4
Has thanked: 12 times
Been thanked: 40 times

Ηρθαααν τα πράγματά είμαι ενθουσιασμένος περιμένω πώς και πώς να ξυριστώ για 1η φορά εκ πρώτης όψεως φαίνονται ολα πολυ ποιοτικά και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το βάρος της μηχανής πρώτη φορά πιάνω στα χέρια μου τέτοια μηχανή ειχα συνηθίσει στα πλαστικά
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Wow...
Καλώς τον.
Προσοχή με το βάρος της μηχανής, δεν θα πιέζεις όπως στα πλαστικά!
Ακουμπάς στο πρόσωπο και την αφήνεις να γλιστρήσει μόνη της χωρίς να πιέζεις
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

Πολυ ωραια ολα. Το θεμα ειναι αυτο που λεει κ ο Μαικ πιο πανω. Καθολου πιεση...!
Teo A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Απρ 2020, 06:21
4
Has thanked: 12 times
Been thanked: 40 times

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή και περιμένω και άλλες αν θέλετε η αλήθεια είναι οτι εχω ενα άγχος και μια ανυπομονησία
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”