Επιλογή Safety Razor (Μάλλον Merkur)!

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Παιδιά καλημέρα σε όλους! Είπα μιας και κοντευουν γιορτές και ίσως καβατζώσουμε κάνα πενηνταράκι, μπας και πάρω καμια καινούργια DE! Τώρα εχω την Gillette Short Handle Super Adjustable του πατέρα αλλα θα ήθελα και μια καινούργια!

Τα στοιχεία που έχουμε είναι:
1)Καταρχίν μάλλον πάμε σε merkur
2)Open comp μάλλον είναι νωρίς ακόμα!
3)Ψήνομαι ή για την 34c ή για την progress.

Βασικά επειδή αυτή που έχω είναι adjustable μου αρέσει η φάση του να μπορείς να ρυθμίζεις την λάμα, σε σώνει και απο αρκετα είδικά αν είναι σε περίεργη φάση το δέρμα σου κάποια στιγμή! Απο την άλλη εχουμε την κλασική 34c η οποία και αυτη ομολογώ μου αρέσει αρκετα. Αλλα μην έχοντας δοκιμάσει καμία απο τις 2 δεν μπορώ να ξέρω, αν πχ με κάποια ρύθμιση της progress (που να αντιστοιχεί στην αντίστοιχη επιθετικότητα της 34c) έχεις το ίδιο αποτέλεσμα τότε πιστευω πως είναι καλύτερη η progress δεδομένου οτι πετυχαίνεις και άλλες ρυθμίσεις.

Και μόλις είδα πως και την progress την εχουν σε 2 μεγέθη κοντή και πιο μακριά! Οπότε θέλω απόψεις και γι αυτό!

Ακούω παιδιά, κάθε γνώμη και ιδέα καλοδεχούμενη να το κουβεντιάσουμε! Ευχαριστω εκ των προτέρων!

(Θα έβαζα και την futur μέσα στο παιχνίδι αλλα ο Στέφος παραφυλάει να κράξει :hystericalbs1 )
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Εγω λεω παρε τη futur, η τιμη ειναι σχεδον ιδια με τη progress.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Χρήστο για την τιμή δεν εχεις άδικο! Αλλα πρώτον θα με κράξει ο Στέφος και δεύτερον έχω ακούσει οτι γλυστράει επικίνδυνα!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Τι ειναι ο Στεφος για να σε κραξει, ο μπαμπας σου? Η εισαι κανενα μωρο? Εσυ κανεις κουμαντο και παιρνεις αυτη που θες πιο πολυ. Οταν λες γλυστραει, εννοεις στο χερι?
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Έλα ρε Χρήστο χαλάρωσε! Για το Στέφο για να τον πειράξω το λέω! :megagrin

Ναι εχω ακούσει πως όταν ειναι βρεγμένη γλυστράει πολύ. Και εγω γενικά την μηχανή την έχω συνέχεια στο λεκανάκι με το ζεστο νερό δηλαδή ειναι συνέχεια βρεγμένη. Οπότε αν γλυστράει όντως πολύ είναι ενα σοβαρό θέμα! Αλλωστε ίσως να είναι και λίγο παραπάνω επιθετική. Δηλαδή αν είναι στην πρώτη της σκάλα όσο επιθετική ειναι η progress στο τέρμα της .....
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Χαλαρος ειμαι. :dance

Εμενα μαρεσει πιο πολυ η progress, αλλα νομιζω η futur ειναι καλυτερη.

Εδω ξυριζονται κατι γεροι 80-90 χρονων με μαχαιρια, μη μασας. Και να κοπεις στην αρχη μετα θα μαθεις.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Πιο πολύ με φοβίζει το θέμα με το αν γλυστράει ή όχι Χρήστο να σου πώ την αλήθεια!
Οπότε να δουμε αν κάποιος την έχει και μας διαφωτίσει!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Μπορεις να δεις ορισμενες κριτικες στο youtube. Ενας τυπος εβγαλε το λαστιχο απο ενα pilot και το εβαλε στη μηχανη για να μη γλυστραει.

Εμενα μου τη πηρε ο αδερφος μου δωρο για τη γιορτη μου αλλα πρεπει να περιμενω μεχρι τις 29!

Παντως απο κριτικες δε τα παει ασχημα.

http://badgerandblade.com/vb/showthread.php?t=2930
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Χρήστο (zamc), πέρα από την 34c δεν έχω δοκιμάσει άλλη, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Μπορώ όμως, να σου πω ότι επειδή έχω μεγάλα χέρια πιστεύω ότι είναι κοντή η λαβή της για μένα. Από την άλλη, είναι πιο ελαφριά με την κοντή λαβή. Ως αλγεβρικό άθροισμα των παρατηρήσεών μου, θα ήθελα μια λιγότερο επιθετική (έχω δέρμα που κοκκινίζει εύκολα και γένια σε 2 σημεία που βγαίνουν <<κολλητά>> με το δέρμα και μαρτυράω να τα ξυρίσω) με μακρύτερη λαβή.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Χρήστο κατ'αρχάς η Traditional Shaving Company για σήμερα έχει 10% έκπτωση στις Μerkur.
Κατά δεύτερο, αν δε βιάζεσαι θα ανεβάσω αναλυτικό review για την progress long (510) που έχω.
Βαγγέλης
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Double edge razors”