Απορια για paypal

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ειστε γουρληδες! μπηκαν πριν απο λιγο μεχρι την τελευταια δεκαρα χωρις προμηθεια απο την τραπεζα! μπηκαν τη μερα που μου ειπαν
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

θελω και εγω αλλα τα αγγλικα ειναι λιγο προβλημα. :dash
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25956 times

paratairosexthros έγραψε:Επανέρχομαι ,και σε κάτι λίγο πιο άσχετο-σχετικό.Έχω μπλέξει με την Άλφα τράπεζα ένα μήνα τώρα για να ανοίξω λογαριασμό Paypal.Άλλα μου είπε μια υπάλληλος εκεί,άλλα ο διευθυντής,άλλα ο ταμίας και άλλα κάποιοι φίλοι.Έχω μπερδέψει τα μπούτια μου κοινώς.Υπάρχει κανένα νήμα σχετικό?Ή υπάρχει κανείς διαθέσιμος να βοηθήσει?
Ευχαριστώ.
paratairosexthros έγραψε:Έλα Πάνο,σωστά.Εννοούσα να συνδέσω το paypal με ένα,είτε λογαριασμό,είτε προπληρωμένη ή αναλήψεως ή άλλου είδους κάρτα.Αφού θα το είχα ρυθμίσει αυτό ,θα έκανα και τον λογαριασμό στο paypal.Αλλά ακόμα εκκρεμεί..
Πως μπορούμε να βοηθήσουμε, τι δεν έχεις καταλάβει; Από τις ερωτήσεις σου δεν μπορώ να καταλάβω τι σε προβληματίζει.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ευχαριστώ Αντώνη για την μεταφορά.Λοιπόν,εν συντομία:Το δικό σας paypal με τι το έχετε συνδέσει?Εμένα μου πρότειναν:α) την κάρτα αναλήψεως-χρεωστική,β)τον αριθμό λογαριασμού στο όνομά μου,γ)μια προπληρωμένη κάρτα σε άλλη τράπεζα,χωρίς να μπλέκω με λογαριασμούς και βιβλιάρια.
Βασικά,θέλω(όπως και όλοι μας υποθέτω) να μην διακινδυνεύσω πιθανό χακάρισμα του λογαριασμού μου,οπότε να μην τον συνδέσω με αυτόν.Από την άλλη,μια αναλήψεως ίσως να μην ισχύει σαν λύση.Και θέλω να ρωτήσω:Εσείς σε ποια τράπεζα έχετε το paypal σας συνδεδεμένο και με ποιό τρόπο?Παρεπιπτόντως,σας μιλάω για την 'Αλφα τράπεζα τόση ώρα.Ένας φίλος μου είπε οτι έβγαλε μία προπληρωμένη στην Κύπρου σε 10 λεπτά και κάθε φορά καταθέτει-φορτώνει το ποσό ακριβώς που θέλει να ξοδέψει.Μήπως κάθε τράπεζα έχει την πολιτική της επ'αυτού(η Άλφα πχ μπορεί να μην εκδίδει προπληρωμένες ) ή ισχύουν σε όλες τα ίδια?
Και κάτι ακόμα:είπε κάπου νωρίτερα στο νήμα ο Slur οτι αν δεν έχεις ένα λογαριασμό συνδεδεμένο δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη των χρημάτων σου από ενδεχόμενη επιστροφή .Ισχύει κάτι τέτοιο?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Αυτο ισχύει ,οταν κανουν refund(επιστροφή χρηματων) στον PayPal λογαριασμό σου αυτα αυτομάτως μεταφέρονται στην καρτα σου, διαφορετικά μένουν στο PayPal , εκτος εαν τα στείλεις σε τραπεζικό λογαριασμό,τελος πιστευω οτι η προπληρωμενη καρτα ειναι η καλυτερη λύση και η πιο ασφαλης.
θωμάς
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Εννοείς Θωμά την τρίτη λύση που ανέφερα προφανώς.Να βγάλω μία στην τράπεζα που είμαι ,για να μην μπλέκω ή όπου βγάλω είναι το ίδιο πράγμα?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25956 times

α) Στο paypal, έχεις την δυνατότητα να συνδέσεις είτε την πιστωτική σου, είτε την κάρτα που έχεις για το ΑΤΜ είτε μια προπληρωμένη. Με το paypal, δεν κινδυνεύεις να υποκλαπούν χρήματα από την κάρτα σου, γιατί πολύ απλά ο πωλητής δεν βλέπει την κάρτα σου, η συναλλαγή γίνεται μέσω του paypal και απλά βλέπει τα χρήματα που πιστώνονται στον λογαριασμό του. Επομένως δεν τίθεται θέμα κινδύνου όποια κάρτα και αν βάλεις, αν αυτό είναι το ερώτημά σου.

β) Τον τραπεζικό σου λογαριασμό μπορείς να τον συνδέσεις στο paypal (ειδικά αν είσαι και πωλητής πχ στο e-bay) και όλες οι δοσοληψίες σου γίνονται μέσω αυτού.

γ) Υπάρχει η δυνατότητα να εκδώσεις μια προπληρωμένη κάρτα, η οποία είναι μια visa στην ουσία, όπου μπορείς να αγοράζεις αντικείμενα μόνο εφόσον έχεις φορτίσει το απαιτούμενο ποσό στην κάρτα σου (αν έχεις πχ 100€ δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι που στοιχίζει 101€).

Τον πιο τρόπο θα επιλέξεις, φυσικά είναι δικό σου θέμα και επιλογή, ανάλογα με τις ανάγκες σου. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τον τρίτο τρόπο, έχω εκδόσει μια προπληρωμένη της Eurobank και την συνέδεσα με το paypal. Εμένα με καλύπτει πλήρως, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με καμία συναλλαγή. Σε περίπτωση βέβαια επιστροφής χρημάτων, απλά πιστώνονται στην κάρτα για μελλοντική αγορά και δεν μπορεί να γίνει ανάληψή τους. Στην επόμενη αγορά που κάνεις, πρώτα χρησιμοποιούνται αυτά τα χρήματα και μετά χρήματα της κάρτας σου. Για να μπορείς να πάρεις τα χρήματα, χρειάζεται να έχεις συνδέσει έναν τραπεζικό λογαριασμό, όπου το paypal στις επιστροφές τα καταθέτει εκεί, με τις ανάλογες κρατήσεις βέβαια (δεν θυμάμαι πόσο τις εκατό είναι).

Γενικά με το paypal νοιώθω πιο σίγουρος να σου πω την αλήθεια από ένα φυσικό μαγαζί, όσο παράξενο και να ακούγεται. Μην φοβάσαι λοιπόν. Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία και μπορούμε να βοηθήσουμε, μην διστάζεις!
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Αν θέλεις να μείνεις στην alpha bank που απ'όσο θυμάμαι δεν έχει προπληρωμένες κάρτες, θα ανοίξεις έναν νέο λογαριασμό που θα συνοδεύεται από μια χρεωστική κάρτα "enter visa" (πρώην electron) και θα τοποθετείς χρήματα όποτε σκοπεύεις να κάνεις αγορές.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Το καλύτερο είναι να συνδέσεις μια προπληρωμένη κάρτα.
Έτσι ο όποιος κίνδυνος θα αφορά μόνο στο ποσό που θα έχεις βάλει στην κάρτα σου.

Προπληρωμένες κάρτες βγάζουν πια οι περισσότερες τράπεζες σε μερικά λεπτά μόνο αφού υπογράψεις μερικά χαρτιά.

Η eurobank θέλει 1 € έξοδα για κάθε 100 € που φορτώνεις την κάρτα σου.
Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και στις άλλες τράπεζες
Μικρό το τίμημα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Το ποσό που θα σου επιστρέψει σε κάποιες περιπτώσει το paypal μένει στην κάρτα σου και μεταφέρεται αν θες σε λογαριασμό η σε άλλη προπληρωμένη κάρτα όταν αυτή που έχεις λήξει.(Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην Eurobank)
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Αντώνη,Στέλιο και Πάνο σας ευχαριστώ πολύ.Θα βγάλω τελικά μία προπληρωμένη σε μια άλλη τράπεζα και θα την φορτώνω κατά βούληση.Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι στην σελίδα του paypal,μέχρι να ρυθμίσω τα του λογαριασμού μου(πως θα κάνω την σύνδεση,πως θα εμφανιστεί το υπόλοιπό μου στον λογαριασμό μου)αλλά θα το ξεπεράσω θέλω να πιστεύω.
Και κάτι τελευταίο(για την ώρα..)Οι διευθύνσεις που:1)θα δώσω στην τράπεζα για να βγάλω την προπληρωμένη,2)θα γράψω στα στοιχεία μου στο paypal.com και 3)θα γράψω στα στοιχεία μου στο shaving.ie πχ ή όπου αλλού πρέπει να ταυτίζονται?Υπάρχει περίπτωση να μπλέξεις αν όλες αυτές οι διευθύνσεις σου δεν ταυτίζονται?Ίσως είναι λεπτομέρεια,αλλά επειδή στην παραλαβή μπορεί να είμαι αλλού,υπάρχει κίνδυνος για μπέρδεμα?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”